Od tego roku wnioski o 300 zł z programu "Dobry start" można składać tylko drogą elektroniczną – za pomocą portalu PUE ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia - przypomina prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Dodaje, że świadczenia będą wypłacane wyłącznie na rachunki bankowe.

Świadczenie z programu "Dobry Start" przysługuje w wysokości 300 zł - raz w roku - na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Obecnie wsparcie otrzymuje ok. 4,5 mln polskich dzieci.

"Od tego roku wnioski o świadczenie można składać tylko drogą elektroniczną - za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Pracownicy ZUS będą pomagali zainteresowanym osobom w założeniu profilu na PUE i poprawnym wypełnieniu wniosku" - podkreśla prof. Uścińska.

"Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Poczta Polska oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podpisali listy intencyjne, dzięki którym w wybranych placówkach Poczty oraz KRUS możliwe będzie uzyskanie pomocy w złożeniu wniosku o tzw. świadczenie 300+. Zainteresowanym pomagać będą pracownicy ZUS" - dodaje prezes ZUS.

Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku. Jeśli wniosek chcemy złożyć za pośrednictwem portalu PUE ZUS, musimy mieć profil na tym portalu. Profil na portalu PUE ZUS można założyć samodzielnie przez internet lub z pomocą pracowników ZUS.

"Na PUE stworzony jest specjalny kreator wniosków przy Dobrym Starcie. To pozwoli uniknąć błędów przy staraniu się o świadczenie. Jeśli wniosek będzie składany za pośrednictwem portalu PUE ZUS, system poprowadzi nas przez cały proces krok po kroku" - wyjaśnia prof. Uścińska.

Informację o przyznaniu świadczenia znajdą się w skrzynce odbiorczej na własnym profilu na PUE ZUS. Również wtedy, gdy złożono wniosek przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

ZUS przypomina, że we wniosku – oprócz innych danych - należy podać: numer rachunku bankowego, na który chcemy dostać wypłatę świadczenia, adres mailowy oraz numer telefonu - czyli dane, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku i ewentualnie do założenia profilu na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.