Brak rozwiązań chroniących miejsca pracy osób starszych spowoduje, że będą oni uciekać na zasiłki wypłacane przez ZUS i urzędy pracy.
Związkowcy ostrzegają, że podniesienie wieku emerytalnego może spowodować zwolnienia. W najgorszej sytuacji znajdą się osoby zatrudnione w szczególnych warunkach, które nie będą mieć prawa do emerytury pomostowej. Rząd uspokaja i twierdzi, że osoby starsze nie stracą pracy. Zachęca jednak do uzupełniania swoich kwalifikacji.
Pracodawcy boją się, że pracownicy zamiast się szkolić, będą szukać sposobu na krótszą aktywność zawodową. W pewnych warunkach można otrzymywać różnego rodzaju świadczenia i nie pracować prawie przez trzy lata.
Zdaniem Andrzeja Malinowskiego, prezydenta Pracodawców RP, podniesienie wieku emerytalnego spowoduje wzrost liczby zwolnień lekarskich. Pracownik ma prawo do 182 dni zasiłku chorobowego. Potem może ubiegać się o inne wsparcie z ZUS
– Zatrudniony, który jest nadal niezdolny do pracy, ale rokuje odzyskanie zdolności do pracy, nabywa prawa do świadczenia rehabilitacyjnego przez kolejne 12 miesięcy – mówi Andrzej Malinowski.
Wówczas za pierwsze trzy miesiące przysługuje mu wsparcie w wysokości 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i 75 proc. za pozostały okres. Po zakończeniu jego pobierania jest on chroniony przez trzy miesiące. Potem szef może go zwolnić, ale zainteresowany zachowuje prawo do zasiłku chorobowego. W tym czasie również pobiera wsparcie (w zależności od wysokości swojego ostatniego wynagrodzenia). W zależności od poziomu bezrobocia w danym regionie zasiłek jest wypłacany przez okres od pół roku do 18 miesięcy. Bardziej opłacalne dla pracownika jest uzyskanie renty po świadczeniu rehabilitacyjnym. Czasem emerytura może być bowiem niższa niż renta.
Osoby, którym lekarze orzecznicy nie przyznają prawa do renty, powinny się zarejestrować w urzędzie pracy.

799,18 zł minimalna wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy

– Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych zależy od regionu i wieku zainteresowanego – mówi Andrzej Strębski, ekspert Zespołu Polityki Społecznej, Ubezpieczeń i Rynku Pracy OPZZ.
Osoby z terenów, gdzie stopa bezrobocia przekraczała 150 proc. przeciętnej, mogą otrzymywać zasiłek przez 12 miesięcy.
– Przez rok będą mogły pobierać zasiłek osoby powyżej 50. roku życia, które legitymują się 20-letnim okresem uprawniającym do zasiłku – zauważa Andrzej Strębski.