statystyki

Czy sytuacja rodzinna może wpłynąć na przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego? [PORADNIA UBEZPIECZENIOWA]

autor: Anna Kwiatkowska24.09.2020, 11:20; Aktualizacja: 24.09.2020, 11:21
pieniądze, kasa, banknoty, finanse

Zgodnie z art. 18 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracyźródło: ShutterStock

Jakie trzeba osiągać wynagrodzenie ze zlecenia, żeby nie płacić składek z działalności gospodarczej? Dlaczego przejście na emeryturę nie pozwoli na otrzymanie zasiłku chorobowego? Czy sytuacja rodzinna może wpłynąć na przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego? W jakich przypadku osiągnięcie straty z działalności gospodarczej wpłynie na prawo do świadczeń? Jak długo trzeba prowadzić działalność, żeby skorzystać z małego ZUS plus?

Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą, chciałabym jednak zawrzeć dodatkową umowę zlecenia z pewną firmą. Umowa ta nie będzie związana z moją działalnością gospodarczą i będzie trwała od listopada tego roku do listopada 2021 r. Wynagrodzenie ma być wypłacane w wysokości 3200 zł brutto. Czy będę mogła nie opłacać składek z działalności?

Tak, rezygnacja z opłacania składek z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności będzie możliwa, ale tylko za listopad i grudzień 2020 r. Od stycznia 2021 r. najprawdopodobniej konieczne będzie opłacanie składek z działalności gospodarczej.

Reguły opłacania składek w tym przypadku wyznacza art. 9 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z nim zleceniobiorca (wykonujący umowy agencyjne lub umowy zlecenia albo inne umowy o świadczenie usług, do których zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia) prowadzący jednocześnie pozarolniczą działalność podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu tej działalności, jeżeli z tego tytułu podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest niższa od najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 18 ust. 8. Chodzi więc o kwotę niższą niż 2859 zł. Taka osoba może jednak na swój wniosek być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również ze zlecenia.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane