statystyki

Rekompensata odprawy emerytalnej bez składek

autor: Anna Redkiewicz12.03.2020, 06:27; Aktualizacja: 12.03.2020, 08:47
pieniądze1

pieniądze1źródło: ShutterStock

O tym, że rekompensata odprawy dla emeryta nie jest oskładkowana, decyduje charakter tego świadczenia, a nie jego nazwa. Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

ZUS, dokonując ścisłej wykładni przepisów rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1949), stwierdził, że zawiera ono zamknięty katalog świadczeń, które są wyłączone z ubezpieczeń społecznych. Dlatego zdaniem ZUS par. 2 pkt 3 tego rozporządzenia znajduje zastosowanie w przypadku odpraw, odszkodowań, rekompensat wypłacanych z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy. Przepis ten stosuje się zatem do świadczeń, które są przyznawane wyłącznie w związku z rozwiązaniem stosunku pracy, a więc mają bezpośredni związek z jego ustaniem. Natomiast w omawianej sprawie chodziło o rekompensatę za odprawę emerytalną.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane