Ustawa dezubekizacyjna. Sąd Najwyższy poczeka na trybunał

autor: Paulina Nowosielska20.02.2020, 07:10; Aktualizacja: 20.02.2020, 07:22
Skutki ustawy dezubekizacyjnej

Skutki ustawy dezubekizacyjnejźródło: DGP

Sprawa wymaga głębszej oceny – uznał we wtorek SN i przekazał do rozpatrzenia szerszemu składowi pytania prawne Sądu Apelacyjnego w Białymstoku dotyczące obniżki emerytur byłych funkcjonariuszy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (33)

  • 4z(2020-02-20 09:49) Zgłoś naruszenie 729

    A może Tobie trzeba dać Ci za każdy rok pracy po 0% do emerytury za Twoją pracę?Lepiej dać na media 2mld niż na zwalczanie raka?Skąd tyle nienawiści,braku zgody i racjonalnego myślenia.Emeryturę dostaje się za przepracowane lata,staż.Jesli państwo nie dba o swych obywateli to nie można mu ufać

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • EMERYT Z WYDZ.ŁĄCZNOŚCI(2020-02-20 09:50) Zgłoś naruszenie 616

    DO XYZ!!!!!!!!!.ZABRALI BEZPRAWNIE TAKIM LUDZIOM JAK EMERYTOWANYM FUNKC. Z WYDZ. ŁĄSZNOŚCI KTÓRZY NIC NIE MIELI WSPÓLNEGO S SB.WYDZ.ŁĄCZNOŚCI NIGDY NIE BYŁY ZLIKWIDOWANE ,ISTNIEJĄ NADAL W POLICJI.JEDNA RADA DLA WSZYSTKICH!!!!!!! INACZEJ BYŚCIE GĘGALI GDYBY TO WAS DOTYCZYŁO!!!!!!! KTO ZABIERA GŁOS W TEJ SPRAWIE NIECH NAJPIERW DOKŁADNIE ZAPOZNA SIĘ Z USTAWĄ I ZADA SOBIE PYTANIE? DLACZEGO WINNYCH NIE UKARANO,DLACZEGO NIE ODEBRANO IM EMERYTUR?????????

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Ted(2020-02-20 16:37) Zgłoś naruszenie 574

    Stosowanie zbiorowej odpowiedzialności przez Państwo ,to nawiązanie do czasów Trzeciej Rzeszy! Hańba!

    Odpowiedz
  • Ciekawe(2020-02-20 14:23) Zgłoś naruszenie 552

    czy agentowi Tomkowi też zabiorą 20 tysięczną emeryturę, Czy policzą mu po 0 % za rok służby, czy może policzą po 0,7 % za rok odsiadki tak jak policzyli mordercom ks. Popiełuszki ? Może odpowie na te pytania zadowolony z siebie i swojego bubla prawnego pan Zieliński., któremu życzę takiej samej depisyzacji już niebawem.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Bogusz(2020-02-20 18:49) Zgłoś naruszenie 463

    Wśród pozbawionych emerytur są też chorzy na raka i im odebrano możliwości leczenia, a można było odstrzelic kretynie. Jestem w takiej sytuacji. Kornel Morawiecki za życia twierdził tak jak ty, że "wola ludu ponad prawem" - gdybyś potrafił zrobić użytek z rozumu, przy założeniu, że coś takiego posiadasz , to wiedziałbyś, że Sądy Ludowe nie miały nic wspólnego z prawem, taką filozofią posługiwał się chłop ze Smarżowej na Podkarpaciu Jakub Szela w czasie Rabacji Galicyjskiej 1846 roku / właśnie mamy rocznicę, radzę poczytać /,mordując i rabując polskich ziemian, bo "Wola ludu ponad prawem" i dobrze jest, dopiero kiedy ciebie to zahaczy będziesz zmieniał poglądy. Prawa cywilizowanych krajów europejskich były tworzone przez ponad dwa tysiące lat / prawo rzymskie / i nie rób się bardziej doświadczonym w tym zakresie od doświadczonych prawników. Ci, którzy wprowadzili Ustawę z 23.01.2009 i 16.12.2016 będą odpowiadać karnie. Nie ma innej możliwości.

    Odpowiedz
  • żenada(2020-02-20 20:09) Zgłoś naruszenie 444

    PiS to prymityw i do nich nie dociera, że żyjemy w XXI wieku.Ich mentalność jest niezmienna i oscyluje w średniowieczu. Wstyd się przyznać, że jest się Polakiem.

    Odpowiedz
  • ad. Zenek(2020-02-21 14:16) Zgłoś naruszenie 312

    Tak Tomuś jak i dziesiątki tysięcy okradzionych z emerytur i rent nie miało po 20 tysięcy zł jak to usilnie wmawiał w mediach pan Zieliński vel Konfetti. To przecież oczywiste. Średnia tych świadczeń była w granicach 2,5 tys co jest do sprawdzenia z ZER.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Robol(2020-02-21 16:53) Zgłoś naruszenie 252

    Propaganda ustaliła co to jest totalitarne państwo i tą ksywą posługują się takź sędziowie i stosują odpowiedzialność zbiorową przynaleźną państwu totalitarnemu. Oby w następnym pąńtwie nie potraktowano Was tak. Nie życzę bo nie jestem katolikiem. A zbrodną największą to chyba jest zrobienie przez totalitarnych Białegostoku ze średniowiecznej dziury duźego miasta

    Odpowiedz
  • 1950(2020-02-21 23:36) Zgłoś naruszenie 201

    Dlaczego mój komentarz ZNIKŁ, cenzurka? Wstydzę się, że jestem POLKĄ i żyję w tym dzikim kraju!!!! Męża mi zniszczyliscie nędzne kreatury.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ivo(2020-02-22 09:33) Zgłoś naruszenie 190

    Trzeba pamiętać, że pytanie prawne dotyczyło sprawy Aleksego T. Funkcjonariusz ten odszedł na emeryturę 40 lat temu, ma obecnie ponad 96 lat. Dwa razy obniżono mu emeryturę, jako milicjantowi, służącemu w kompanii operacyjnej w latach 1950-1980. Pierwsza ustawa tzw. dezubekizacyjna z 2009 r. ustaliła odwołującemu wysokość emerytury w wysokości ok. 1180 zł miesięcznie (wskaźnik podstawy obniżono z 2,06 na 0,7 proc). Druga ustawa z 16 grudnia 2016 r. wprowadziła podstawę emerytalną 0 proc. za każdy rok służby na rzecz totalitarnego państwa, co dało 91 zł 27 gr. Następnie emeryt uzyskał świadczenie równe najniższej emeryturze z ZUS - 1209 zł. Nikomu nie przeszkadza, że prawie 100.letniemu, schorowanemu, niewidomemu człowiekowi, zwolnionemu ze służby 40 lat temu, wobec którego niema żadnych zarzutów, zabiera się w 2009 roku kilkaset złotych, a następnie w 2017 kolejne 200 złotych i z łaskowości naszej wielkiej Ojczyzny daje mu się 1000 zlotych, bo z nowych wyliczeń należy mu się niecałe 100 złotych. To naprawdę wielki katolicki gest demokratycznego państwa prawnego.

    Odpowiedz
  • dla Iwo(2020-02-21 09:36) Zgłoś naruszenie 191

    Uchwała nr 69 dot.weryfikacji SB miała być przeprowadzona zgodnie z prawem,ale nie była.Nie dała prawa do Sądu,wydana po terminie.Praktycznie wprowadziła zakaz pracy we wszelkich instytucjach państwowych.Panowie weryfikatorzy w sposób dowolny oceniali kandydatów,dopuszczali się łamania prawa,przestępstwa-wyrok Sądu I Wydział Cywilny Warszawa z 11.12.2001r..W czterech pancernych podobnie weryfikowano Niemców w myśl zasady temu Łopata,a temu wiadro itp.Podstawą oceny bała społeczna nauka kościoła,wystarczyło,że w aktach gość miał napisane ateista-otrzymywał negatywną opin ię i nie mógł służyć Polsce nigdzie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • EMERYT Z WYDZ.ŁĄCZNOŚCI(2020-02-21 11:52) Zgłoś naruszenie 1212

    do byłego SB-KA Z WYDZ.B!!!!! Nie masz pojęcia -czym zajmował się i zajmuje się nadal WYDZ.ŁĄCZNOŚCI-to po pierwsze a po drugie przeczytaj sobie opracowanie przez IPN pt.APARAT BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA,KADRA KIEROWNICZA TOM 3 1975-1990.TAM SĄ WYDZIAŁY PODLEGŁE SB.TAM NIEMA WYDZ.ŁĄCZNOŚCI.NATOMIAST JEST TWÓJ WYDZ.,,B"PODLEGŁY SB.I CO ZATKAŁO KAKAŁO??????

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • xyz(2020-02-20 09:03) Zgłoś naruszenie 1195

    Ustawa dezubekizacyjna z 2016 r zabrała funkcjonariuszom komunistycznego aparatu bezpieczeństwa około 550 mln zł rocznie. Partie opozycyjne Platforma, Lewica chcą przywrócić emerytury i renty byłym funkcjonariuszom. Jak wyliczono będzie to kosztowało ponad 2 mld zł , gdyż w kwocie tej znalazły się tzw należności bezprawnie zabrane od 2016 r, Proponuję aby przeprowadzić ogólnopolską debatę na temat czy oddać należności byłym bezpiecznikom czy przeznaczyć je na ratowanie chorych na raka. Pytanie dla PO, Lewicy bardzo proste i czytelne. Proszę w imieniu chorych na raka o deklarację.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • dziadek-5(2020-02-21 19:18) Zgłoś naruszenie 111

    Orzeczenie III UZP 11/19SN: Na podstawie z art. 390 § 1 zdanie drugie kpc Sąd postanowił przekazać sprawę do rozpatrzenia rozszerzonemu składowi 7 sędziów w terminie po wydaniu wyroku przez TK. No to zaglądamy do wskazanego przepisu, który brzmi: ,,Sąd Najwyższy władny jest przejąć sprawę do rozpoznania albo przekazać zagadnienie do rozstrzygnięcia powiększonemu składowi tego Sądu." Koniec paragrafu. Gdzie tam jest choćby słowo na temat, że skład sędziowski który uznał się za niewłaściwy może narzucać termin rozprawy Sądowi, któremu przekazuje sprawę? Przy takim rozumieniu prawa przez sędziów SN zaczynam wątpić, czy faktycznie Pani Magister Przyłębska nie spełnia konstytucyjnego warunku wyróżniania się znajomością prawa. zagadnien

    Odpowiedz