Zakład Ubezpieczeń Społecznych zarejestrował już ponad 12,5 tys. wniosków o świadczenie w ramach programu "Mama 4 plus" - wynika z informacji ZUS przekazanych PAP. Pierwszego dnia obowiązywania nowych przepisów ZUS wydał kilkadziesiąt decyzji o przyznaniu tzw. emerytur matczynych.

Ustawa o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym weszła w życie 1 marca, jednak pracownicy ZUS wnioski o jego przyznanie przyjmowali już od połowy lutego.

"Tylko w piątek 1 marca przyjęliśmy ponad 4 tysiące wniosków. Naszych klientów na salach obsługi wspierają specjalni doradcy, którzy udzielają wszelkich niezbędnych wyjaśnień i pomagają w wypełnieniu wniosku oraz oświadczenia o dochodach" - powiedział PAP rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Z danych przekazanych PAP przez ZUS wynika, że do piątku w całym kraju zarejestrowano 12 543 wnioski. Najwięcej w oddziałach w Gdańsku (939) i Rybniku (764). Ponad pół tysiąca wniosków przyjęły także oddziały w Bydgoszczy (590), Toruniu (581), Olsztynie (579) i II oddział w Poznaniu (516).

Większość ubiegających się o świadczenie to osoby między 60. a 69. rokiem życia (9,5 tys. wniosków) oraz między 70. a 79. rokiem życia (2,5 tys.). Wnioski złożyło także 21 osób, które ukończyły już 90 lat. O świadczenie ubiega się także co najmniej 18 mężczyzn.

"Fakt, że już 1 marca, czyli w pierwszy dzień obowiązywania nowego prawa, wydaliśmy kilkadziesiąt decyzji przyznających rodzicielskie świadczenie uzupełniające świadczy o bardzo profesjonalnym przygotowaniu Zakładu do obsługi nowych świadczeń" - podkreślił Andrusiewicz. Zapowiedział, że w poniedziałek wydane zostaną kolejne decyzje o przyznaniu świadczenia.

O świadczenie w ramach programu "Mama 4 plus" mogą się ubiegać matki po osiągnięciu wieku emerytalnego 60 lat. W razie śmierci matki lub porzucenia przez nią dzieci świadczenie po osiągnięciu 65 lat przysługuje także ojcom czworga dzieci. Tzw. matczyną emeryturę przyznaje na wniosek osoby zainteresowanej (matki lub ojca) prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Świadczenie przysługuje w takiej wysokości, aby łącznie z pobieraną emeryturą nie przekroczyło jej kwoty minimalnej – 1100 zł brutto. Gdy osoba wnioskująca nie ma prawa do emerytury, świadczenie wyniesie właśnie 1100 zł (będzie ono corocznie waloryzowane).

Wypłata świadczenia przysługuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym prezes ZUS lub KRUS wydał decyzję, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wnioskujący osiągnął wiek emerytalny. Oznacza to, że osoby, które złożą wniosek w marcu pełne świadczenie za ten miesiąc otrzymają tylko wówczas, jeśli prezes ZUS lub KRUS do końca tego miesiąca wyda decyzję o przyznaniu świadczenia. Jeśli natomiast taka decyzja zostanie wydana już w kwietniu, świadczenie będzie wypłacone za kwiecień (bez wyrównania za marzec).

Do wniosku o świadczenie należy dołączyć akty urodzenia dzieci (lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dziećmi), informację o ich numerach PESEL oraz oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej.

W składanych oświadczeniach należy także poinformować m.in. o ewentualnych przerwach w wychowywaniu dzieci lub o ograniczeniu praw rodzicielskich. Świadczenie nie przysługuje bowiem osobie, którą sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub ograniczył jej władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej, oraz w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowania małoletnich dzieci, np. ze względu na odbywanie kary pozbawienia wolności.

Ojcowie ubiegający się o świadczenie uzupełniające, będą proszeni też o wskazanie daty zgonu matki dzieci, albo datę porzucenia przez nią dzieci, albo zaprzestania ich wychowywania przez długi okres.

Prawo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego zyskają także osoby sprawujące opiekę nad dziećmi w ramach rodzinnej pieczy zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej. Osoby takie muszą dołączyć do wniosku orzeczenie sądu o powierzeniu im sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem.

W razie odmowy przyznania świadczenia wnioskodawcy przysługuje prawo do złożenia odwołania. W ciągu 14 dni od otrzymania decyzji będzie można złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Alternatywnie można też, w terminie 30 dni, odwołać się do wojewódzkiego sądu administracyjnego – od razu lub po drugiej negatywnej decyzji prezesa ZUS lub KRUS.