Stefaniak podkreślił, że projekt "Emerytura bez podatku" jest bardzo prostym i jednocześnie trudnym do przeprowadzenia projektem. "To jest projekt dla wszystkich bez względu na to, jaką kto ma emeryturę. Nie dzielimy tutaj Polaków na lepszych i gorszych" - zaznaczył.

Kandydat PSL wskazał, że koszt projektu wynosi około 17 mld złotych. "To jest mniej, niż projekt 500 plus i znaleźliśmy już środki na to, żeby to finansować" - podkreślił. Dodał, że jednym z takich źródeł jest likwidacja Wojsk Obrony Terytorialnej. "Ta formacja się nie sprawdziła i zabiera tak naprawdę zawodowych żołnierzy" - mówił Stefaniak.

Jak dodał projekt "Emerytura bez podatku" jest projektem obywatelskim dlatego, że wcześniej Sejm odrzucił projekt poselski złożony przez PSL. "Został odrzucony w myśl zasady rządzących, którzy powiedzieli: +teraz my mamy prawo rządzić i my mamy prawo ustalać, jakie projekty będą+, więc go po prostu nie poparli" - podkreślił kandydat PSL.

Poinformował, że w ciągu kilku tygodni pod projektem "Emerytura bez podatku" udało się zebrać 15 tys. podpisów. "Do rejestracji Komitetu Obywatelskiego potrzeba 1000 podpisów, czyli my zebraliśmy 15 razy więcej, niż było trzeba" - zauważył Stefaniak.

"Liczymy na to, że jednak ten vox populi będzie usłyszany przez rządzących i uda się ten projekt uchwalić. Jeśli się nie uda w tej kadencji Sejmu, to na pewno w momencie, kiedy PSL będzie miało cokolwiek do powiedzenia doprowadzimy do tego, żeby ten projekt został uchwalony" - zadeklarował kandydat PSL. "Tak, jak PiS obiecywało 500 plus i słowa dotrzymało, tak my obiecujemy projekt Emerytura bez podatku. To jest nasz priorytet. To jest nasze 500 plus" - oświadczył Stefaniak.

Stefaniak poinformował PAP, że w najbliższą sobotę o godz. 10 odbędzie się w Warszawie konferencja prasowa z udziałem prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, podczas której zainaugurowany zostanie Komitet Obywatelski i przedstawiona zostanie strona internetowa dot. projektu "Emeryta bez podatku".

Projekt "Emerytura bez podatku" autorstwa posłów PSL zakłada, że emeryci i renciści po wejściu w życie ustawy otrzymaliby "na rękę" świadczenia w wysokości kwoty brutto, czyli bez pomniejszania ich o podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Według wyliczeń szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, dzięki takiemu zabiegowi emeryci i renciści zyskaliby ok 20 proc. wartości świadczenia.