ocena oddziaływania na środowisko

Ocena oddziaływania na środowisko (OOŚ) (ang.


 • Komisja Europejska chce spotkać się z polskimi władzami w sprawie Mierzei Wiślanej

  Komisja Europejska chce spotkać się z polskimi władzami w sprawie Mierzei Wiślanej

  Komisja Europejska utrzymuje regularne kontakty z polskimi władzami ws. projektu przekopu Mierze Wiślanej i planowane jest spotkanie techniczne w celu rozwiązania kwestii technicznych związanych z projektem - poinformował PAP w środę rzecznik KE Enrico Brivio.

  czytaj więcej

 • Szef MSZ: W dłuższej perspektywie konferencja bliskowschodnia zostanie uznana za sukces [WYWIAD]

  Szef MSZ: W dłuższej perspektywie konferencja bliskowschodnia zostanie uznana za sukces [WYWIAD]

  Konferencja bliskowschodnia była ukoronowaniem moich działań przeciwko próbom izolacji międzynarodowej Polski; jestem przekonany, że w dłuższej perspektywie zostanie w Polsce właściwie oceniona, w świecie już jest postrzegana jako sukces naszego kraju - powiedział PAP szef MSZ Jacek Czaputowicz.

  czytaj więcej

 • Program antyhałasowy: Zmiany idą w dobrym kierunku?

  Program antyhałasowy: Zmiany idą w dobrym kierunku?

  Jeśli przygotowane przez Ministerstwo Środowiska przepisy wejdą w życie, miasta nie będą musiały przygotowywać programów ochrony środowiska przed hałasem. Ale zamiast się cieszyć, mają obawy, czy bez ich udziału antyhałasowe projekty przyniosą wymierne korzyści.

  czytaj więcej

 • Ekolodzy wzywają KE do interwencji ws. przekopu Mierzei. KE zapowiada rozmowy

  Ekolodzy wzywają KE do interwencji ws. przekopu Mierzei. KE zapowiada rozmowy

   Organizacje ekologiczne wezwały w poniedziałek Komisję Europejską do interwencji w sprawie planowanego przekopu Mierzei Wiślanej. Ich zdaniem działania rządzących w tej sprawie są nielegalne. KE zapowiada techniczne rozmowy z polskimi władzami.

  czytaj więcej

 • Czy za pracę w smogu nalezy się urlop?

  Czy za pracę w smogu nalezy się urlop?

  NSZZ Policjantów domaga się dodatkowych dni urlopu dla funkcjonariuszy za pracę w smogu, a także wprowadzenia obowiązku stosowania masek ochronnych podczas służby. 10 stycznia podjął uchwałę dotyczącą wystąpienia w tej kwestii do ministra spraw wewnętrznych i administracji, a 27 lutego 2019 r. sprawą zajął się zespół problemowy Rady Dialogu Społecznego. Komenda Główna Policji zastrzega, że być może wymagałoby to zmian w prawie. Mimo że przepisy dotyczące policjantów przewidują już w niektórych przypadkach możliwość udzielania dodatkowych dni urlopu tym, którzy pełnią służbę w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, to mogą one nie być wystarczające, aby objąć swym zastosowaniem również narażonych na smog. A przecież policjanci to niejedyna grupa zawodowa pracująca w smogu. Powstaje więc pytanie, czy należałoby wprowadzić odpowiednie regulacje (w tym np. urlopowe) w związku z zagrożeniami, jakie stwarza on także dla innych zatrudnionych? A jeśli tak, to kogo i w jaki sposób powinny objąć?

  czytaj więcej

 • Plan zagospodarowania przestrzennego: Mniej procedur środowiskowych dla inwestorów

  Plan zagospodarowania przestrzennego: Mniej procedur środowiskowych dla inwestorów

  Strategiczna ocena oddziaływania na środowisko (SOOŚ), w ramach której prognozuje się długofalowe skutki inwestycji dla otoczenia, nie będzie już wymagana przy opracowywaniu projektów planów zagospodarowania przestrzennego i innych dokumentów z tej dziedziny. Inicjowanie takiego postępowania nie będzie także obligatoryjne dla projektów przedsięwzięć realizowanych dla celów obrony narodowej bądź cywilnej (z wyłączeniem tych, które mogą znacząco oddziaływać na obszary Natura 2000).

  czytaj więcej

 • Przed południem w TK wyrok ws. przepisów ustawy o KRS

  Przed południem w TK wyrok ws. przepisów ustawy o KRS

  W czwartek o godz. 11.30 Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić wyrok w sprawie przepisów ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, dotyczących sposobu wybierania sędziów w skład Rady oraz odwoływania się od uchwał Rady zwierających wnioski o powołanie sędziów.

  czytaj więcej

 • Soboń: Dni wuzetek są policzone. Nadchodzi rewolucja planistyczna [WYWIAD]

  Soboń: Dni wuzetek są policzone. Nadchodzi rewolucja planistyczna [WYWIAD]

  - Dni wuzetek są policzone. Nowe regulacje urbanistyczne uproszczą uzyskanie zgód związanych z kwestiami planistycznymi. Coś, co zajmowało cztery lata, potrwa rok - mówi Artur Soboń dla DGP.

  czytaj więcej

 • Debata DGP: „Czyste powietrze” musi przyspieszyć. Konieczne włączenie mieszkańców

  Debata DGP: „Czyste powietrze” musi przyspieszyć. Konieczne włączenie mieszkańców

  Większe zaangażowanie samorządów, uproszczenie procedur i sprawniejsze rozpatrywanie wniosków – to zmiany konieczne w rządowym programie dofinansowującym wymianę kotłów

  czytaj więcej

 • Kleszczów i Bełchatów walczą o ziemię i pieniądze. Prawo wobec takich sporów jest niestety bezradne

  Kleszczów i Bełchatów walczą o ziemię i pieniądze. Prawo wobec takich sporów jest niestety bezradne

  W tym tygodniu gmina Bełchatów składa wniosek o zmianę granic. Chce przejąć od najbogatszego w Polsce Kleszczowa tylko jeden rejon geodezyjny – ale za to jaki! Ten z Elektrownią Bełchatów. Jeśli się to uda, ponad 50-milionowy zastrzyk gotówki zasili borykającą się dzisiaj z kłopotami finansowymi gminę. Co na to Kleszczów? Zamierza się przed takim przejęciem bronić, choć praktycznie nie ma jak. Z obu stron, z którymi rozmawialiśmy, pada wiele argumentów, ale oczywiście najistotniejszym są pieniądze, z czym przedstawiciele Bełchatowa i Kleszczowa się nie kryją. A akurat możliwość przejęcia terenu z tego powodu wcale nie wynika z przepisów o samorządzie gminnym.

  czytaj więcej

 • Ma być mniej procedur przy inwestycjach środowiskowych

  Ma być mniej procedur przy inwestycjach środowiskowych

  Samorządy nie będą musiały przeprowadzać Strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (SOOŚ), która przewiduje długofalowe skutki dla otoczenia – zakłada projekt nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Nowe rozwiązania trafiły do konsultacji społecznych.

  czytaj więcej

 • UNESCO: Wycinka w Puszczy Białowieskiej jest dla niej zagrożeniem

  UNESCO: Wycinka w Puszczy Białowieskiej jest dla niej zagrożeniem

  Jeśli w Puszczy Białowieskiej ponownie rozpocznie się komercyjna wycinka, Komitet UNESCO powinien rozważyć umieszczenie jej na Liście Dziedzictwa Ludzkości w zagrożeniu - stwierdza jednoznacznie UNESCO w opublikowanym raporcie. Podkreśla też, że tylko wstrzymanie wycinki sprawiło, że tej rekomendacji nie przedstawiono natychmiast. Niestety, gospodarka leśna w Puszczy, została przez ekspertów oceniona negatywnie.

  czytaj więcej

 • Walka z mafiami śmieciowymi. Zaostrzenie przepisów może wywołać kuriozalne skutki

  Walka z mafiami śmieciowymi. Zaostrzenie przepisów może wywołać kuriozalne skutki

  Dbając o ochronę środowiska, rząd chce jeszcze bardziej zaostrzyć przepisy – tym razem kodeks karny. Prawnicy ostrzegają, że zmiany mogą wywołać kuriozalne skutki.

  czytaj więcej

 • Gminy kontra płonące śmieci. Samorządowcy dostaną narzędzia, by chronić mieszkańców

  Gminy kontra płonące śmieci. Samorządowcy dostaną narzędzia, by chronić mieszkańców

  Samorządowcy dostaną narzędzia, by chronić mieszkańców przed płonącymi hałdami śmieci. Zgodnie z planami rządu wszystkie instalacje odpadowe będą musiały uzyskać ocenę środowiskową.

  czytaj więcej

 • Gminy będą mogły blokować nowe wysypiska śmieci

  Gminy będą mogły blokować nowe wysypiska śmieci

  Gdy w ostatnich latach płonęły hałdy śmieci, zatruwając okolicznych mieszkańców, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mówili, że nie mieli wpływu na to, gdzie odpady są magazynowane. Decyzja – jak podkreślali – nie przechodziła przez ich ręce. Nowe możliwości daje im projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Jego wnioskodawcą jest Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

  czytaj więcej

 • MC: Megaustawa poprawi system pomiaru pola elektromagnetycznego

  MC: Megaustawa poprawi system pomiaru pola elektromagnetycznego

  Projektowane zmiany w megaustawie zlikwidują luki w systemie pomiaru pola elektromagnetycznego - zapowiedział resort cyfryzacji we wtorkowym komunikacie. Kontrolę promieniowania sieci komórkowych krytycznie oceniła w nowym raporcie Najwyższa Izba Kontroli.

  czytaj więcej

 • Agrobiznes przeciwny ustawie antyodorowej

  Agrobiznes przeciwny ustawie antyodorowej

  Kilkadziesiąt organizacji protestuje przeciwko przygotowanym w resorcie środowiska przepisom. Uważają, że regulacje nie rozwiążą żadnego problemu, za to wytną w pień polskich producentów rolnych.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej