Zmiany w prawie w 2015 roku: Kto straci, a kto zyska przywileje

Nowy rok przyniesie wiele zmian w prawie pracy, w tym tych związanych z uprawnieniami poszczególnych grup pracowniczych. Zobacz, kto zyska na zmianach i może liczyć między innymi na podwyżki, a dla kogo 2015 roku oznacza pogorszenie warunków pracy.

 • <b>Część żołnierzy z wyższym dodatkiem</b>
<br>
<br>
Przede wszystkim skorzystają żołnierze. Wojsko robi bowiem wszystko, aby zatrzymać w armii tę grupę żołnierzy, którzy mogą jeszcze na starych zasadach przejść na emeryturę po 15 latach służby. Od 1 stycznia 2013 r. wstępujący do policji lub wojska nabywają już prawo do emerytury po 25 latach służby oraz po ukończeniu 55 lat.
<br>
<br>
Rząd zmienił więc zasady przyznawania dodatków za długoletnią służbę. Obecnie ich maksymalna wysokość wynosi 300 zł plus 30 proc. uposażania zasadniczego. Zgodnie z nowymi zasadami, będzie obowiązywać zasada podwyższania dodatku o 1 proc. kwoty należnego żołnierzowi uposażenia zasadniczego za każdy następny rok służby pełnionej powyżej 15 lat. Będzie on wzrastał maksymalnie do 35 proc., czyli o 5 proc. więcej niż obecnie. Pełną wysokość dodatku żołnierz otrzyma po 35 latach służby (do tej pory udawało mu się już po 20 latach). Kolejne zwiększenia będą więc następować o:
<br>
- o 3 proc. – po trzech latach służby,
<br>
- o 6 proc. – po sześciu latach służby,
<br>
- o 9 proc. – po dziewięciu latach służby,
<br>
- o 12 proc. – po dwunastu latach służby,
<br>
- o 15 proc. – po piętnastu latach służby.
<br>
<br>
Z takiego rozwiązania skorzysta ok. 30 tys. osób służących w wojsku ponad 15 lat, jednak będą to tylko podoficerowie i oficerowie.
<br>
<br>
Nie skorzystają natomiast szeregowi. Rozporządzenie w tej sprawie pozostawia dotychczasowe zasady przyznawania dodatku za długoletnią służbę wojskową dla posiadających staż czynnej służby wojskowej w wymiarze do 15 lat, czyli m.in. dla wszystkich szeregowych, którzy na kontrakcie służą w armii do 12 lat. 
<br>
<br>
<a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/836895,podwyzki-w-wojsku-od-2015-roku-zwieksza-sie-uposazenia-zolnierzy.html" title=""><font color="#C9C9C9">Więcej na ten temat dowiesz się tutaj>></font></a>
 • <b>Więcej żołnierzy otrzyma nagrody</b>
<br>
<br>
Natomiast na łatwiejszy dostęp do nagród będą mogli prawdopodobnie liczyć żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych. Nowelizacja rozporządzenia w tej sprawie przewiduje, że taki żołnierz nie będzie musiał zaliczyć wszystkich ćwiczeń w okresie 12 miesięcy trwania kontraktu, aby otrzymać nagrodę roczną. Usprawiedliwiona nieobecność na części ćwiczeń pozwoli więc także na otrzymanie dwóch tysięcy złotych nagrody.
<br>
<br>
Obecnie żołnierzowi rezerwy posiadającemu nadany przydział kryzysowy dowódca może przyznać nagrodę dopiero po zakończeniu całego roku kalendarzowego, pod warunkiem, że odbędzie on ustalone w tym okresie ćwiczenia wojskowe oraz uzyskanie z nich pozytywnych ocen służbowych.
<br>
<br>
<a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/835009,wiecej-mundurowych-otrzyma-nagrody.html" title=""><font color="#C9C9C9">Więcej na ten temat dowiesz się tutaj>></font></a>
 • <b>Chory celnik z niższą pensją</b>
<br>
<br>
Utrata przywilejów czeka natomiast celników. Od 1 kwietnia 2015 r. funkcjonariusz Służby Celnej czasowo niezdolny do służby będzie otrzymywać tylko 80 proc. uposażenia. Podstawę do ustalenia obniżonego o 20 proc. chorobowego będzie stanowiła m.in. kwota uposażenia zasadniczego zwiększona o dodatek za wieloletnią służbę.
<br>
<br>
Wypłata chorobowego nastąpi dopiero po przedstawieniu zwolnienia lekarskiego. Inaczej w przypadku, kiedy funkcjonariusz będzie musiał osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem do 8 lat - wystarczy wtedy złożyć oświadczenie i dostarczyć je przełożonemu w ciągu 7 dni.
<br>
<br>
Jednak część chorych celników ma szansę otrzymać pełne uposażenie - stanie się tak w sytuacji, gdy choroba będzie mieć związek ze służbą.
<br>
<br>
<a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/838714,chory-celnik-z-obnizona-pensja.html" title=""><font color="#C9C9C9">Chory celnik z obniżoną pensją>></font></a>
 • <b>Lekarze bez katarkowego</b>
<br>
<br>
Zmiany od nowego roku czekają także lekarzy. Resort zdrowia likwiduje bowiem płatności dla lekarzy pierwszego kontaktu za martwe dusze i tzw. katarkowe.
<br>
<br>
Obecnie lekarze są finansowani w ten sposób, że otrzymują stawkę kapitacyjną za każdego zapisanego u nich pacjenta. Stawka bazowa wynosi 96 zł za rok, jednak rośnie w zależności od wieku pacjentów czy typu schorzenia. 
<br>
<br>
Teraz zniknie lepsza wycena za osoby z cukrzycą i chorobami układu krążenia. Co więcej, zostanie zlikwidowane również tzw. katarkowe. Wystarczyło, że schorzenie to miało 25 proc. pacjentów, a lekarz otrzymywał za wszystkich pacjentów u niego zapisanych o 10 proc. wyższą wypłatę. Chorzy mogli się nawet u niego nie pojawiać.
<br>
<br>
Ponadto NFZ nie będzie już płacił lekarzom za pacjentów, którzy nie mają uprawnień do bezpłatnego korzystania z opieki zdrowotnej. Do martwych dusz zaliczane są osoby, które wyjechały pracować za granicę, a nie wyrejestrowały się z przychodni, i osoby, których pracodawca nie zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego.
<br>
<br>
W sumie państwo między innymi na nieubezpieczonych i osoby z cukrzycą czy ze schorzeniami układu oddechowego wydawało około miliarda złotych. Teraz ta suma zostanie przeznaczona dla lekarzy, którzy będą wykonywać więcej badań diagnostycznych. Ma być też zwiększona stawka bazowa. Zmiany mają stopniowo wchodzić od stycznia 2015 r. <a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/829833,lekarze-rodzinni-bez-katarkowego-za-skierowanie-pacjenta-na-badania-dostana-premie.html" title=""><font color="#C9C9C9"> Szczegółów dowiesz się tutaj>></font></a>
 • <b>Becikowe dla lekarzy</b>
<br>
<br>
Prezent lekarzom zrobiła natomiast ich własna organizacja. Branżowe becikowe, w wysokości tysiąca złotych, wypłaci medykom Okręgowa Izba Lekarska (OIL) w Warszawie.
<br>
<br>
Pomoc będzie przyznawana na każde urodzone dziecko lekarza bez względu na dochód rodziny, przy czym jeśli oboje rodzice są członkami izby, będzie ona przysługiwała tylko jednemu z nich.
<br>
<br>
Warszawski samorząd lekarski na wypłatę becikowego przeznaczy 2,5 proc. swoich przychodów ze składek członkowskich, czyli ok. 400 tys. zł rocznie. 
<br>
<br>
<a href="http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/839355,becikowe-dla-lekarzy-tysiac-zlotych-od-izby-za-urodzenie-dziecka.html" title=""><font color="#C9C9C9"> Szczegółów o lekarskim becikowym dowiesz się tutaj>></font></a>
statystyki

Komentarze (6)

 • POPISowiec(2014-12-06 16:31) Zgłoś naruszenie 00

  A no g...o nam wojsko ? Żeby dwa razy w roku defilady robić ? Za PRL to wojsko z poboru , na siebie zarabiało , pracowało na rzecz społeczeństwa i chłopak po wojsku miał j...a . Dzisiaj wysługują się Amerykanom na misjach i wracają bez nóg , rąk i kto za to płaci ? My dzieci W i W po stanie też na W .

  Odpowiedz
 • GOSC(2014-12-05 14:19) Zgłoś naruszenie 00

  I ZNOWU OBIBOKI DOSTANA

  Odpowiedz
 • Janusz(2014-12-05 17:03) Zgłoś naruszenie 00

  w naszej armii pracuja nie tylko zolnierze ale i pracownicy wojska,ktorych sie pomija w wynagrodzeniach, zarabiamy prawie najnizsza krajowa i co roku sie nam pensie zamraza a wykonujemy zadania prawie takie same jak zolnieze tylko ze w ubraniach cywilnych, i to jest ta nasza sprawiedliwosc. pracownik ze stazem 50-letnim mniej zarabia niz szeregowy kontraktowy

  Odpowiedz
 • WujekDobraRada(2014-12-05 19:48) Zgłoś naruszenie 00

  Trzeba było zostać żołnierzem albo nawet posłem a nie teraz zasilić...

  Odpowiedz
 • Janusz(2014-12-05 20:17) Zgłoś naruszenie 00

  Te Wujek nie znasz specyfiki pracy w wojsku to się nie wypowiadaj Armia to nie tylko żołnierze

  Odpowiedz
 • sta-n(2015-01-24 12:01) Zgłoś naruszenie 00

  WujekDobraRada ~ Taką radę możesz sobie wsadzić w otwór poniżej pleców, jeżeli nie potrafisz uszanować
  pracy innych ciężko pracujących ludzi. Pewnie sam jesteś wojskowym który zyska na podwyżkach, ale Ci wstyd, że
  pieniądze weźmiesz niesłusznie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!