« Powrót do artykułu

Udawane drugie życie plastiku. Odpadów jest za dużo w stosunku do liczby zakładów przetwórstwa

Co druga wyrzucona tacka, butelka czy torebka nigdy nie trafi do recyklingu. Zasypujemy świat tonami śmieci, których nie sposób przetworzyć. Nie dlatego, że się nie da. Koncernom na tym po prostu nie zależy

Plastikowe butelki

żródło: ShutterStock

Jeśli uważałeś, że recykling to żyła złota i sprytny szwindel, na którym zarabiają wszyscy oprócz prostego obywatela, to mam złą wiadomość. Wbrew powszechnym wyobrażeniom ten rynek przeżywa dziś kryzys, a obowiązkowa segregacja odpadów, która wzbudza tyle emocji w całej Polsce, wcale nie napycha kieszeni bogatym.

statystyki

Komentarze (23)

 • Expert(2020-02-15 12:55) Zgłoś naruszenie 471

  To że nie można sprzedać odpadów do recyklingu bo Chiny już nie przyjmują plastiku to wszyscy wiemy. Pytanie jest jak zmusić producentów do rezygnacji z niepotrzebnych opakowań, wtedy problem rozwiąże się w zarodku a nie na końcu łańcuszka konsumenckiego.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Obywatel.(2020-02-15 15:37) Zgłoś naruszenie 2012

  Nikomu , nie zależy ,a tym bardziej Polsce , mafie śmieciowe ,w Polsce mają się bardo dobrze i nic z tym , rząd i minister od służb i jego zastępca nie robią , bo mają to w czterech literach .Rząd sejm ,pisowców , umie tylko podnosić , tylko podatki ,od wszystkiego , a premier Morawicki opowiada publicznie głupoty , na temat tego jak się w Polsce dobrze żyje , tylko zapomniał dodać do tego dobrobytu dlaczego wszystko drożeje i dwa miliony żyje po niżej poziomu socjalnego , o tym już premier Morawicki nie mówił i że dwa miliardy złotych polskich poszły na TVP , zamiast na służbę zdrowia , które to posłowie pisowców głosowali za tymi pieniędzmi ,a posłanka Lichocka pokazała środkowy palec chorującym na choroby onkologiczne ,życzę posłance Lichockiej żeby zachorowała na jaką kol-wiek chorobę onkologiczną i jej prezesowi tak samo , prezydentowi również bo on jest prezydentem partii i prezesa J.Kaczyńskiego , nie wszystkich polaków , przynajmniej nie moim .Śmieci , elektrotechniczne ,wywożone są do Niemiec , bo w Polsce , nie potrafimy ich przerobić i odzyskać , kolorowe metale ,w tym złoto , platynę i pallad , no cóż , pies na paździerzy nie leży i drugiemu nie da , bo po co ma Polska , przerabiać , ten surowiec ,skoro innym pozwała się bogacić , bo MY według premiera Morawickiego , jesteśmy najbogatszym państwem w Europie , co tam na Niemcy , czy Francja , czy nawet UK. ,to trzeba tym państwom pomóc, prawda ,panie premierze Morawicki.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Praktyk(2020-02-15 12:57) Zgłoś naruszenie 181

  I żadne BDO w tym nie pomoże.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Przy wymianie Opon 50 zł za odbiór starych(2020-02-16 09:28) Zgłoś naruszenie 100

  więc opony lądują w lasach, rowach i rzekach

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • logik(2020-02-16 12:01) Zgłoś naruszenie 100

  Prawdziwa segregacja śmieci jest np w Japonii. Jest tam chyba coś około 45 kategorii śmieci. Np plastikowe butelki czy kartony po mleku przed wyrzuceniem do określonego worka trzeba wymyć i wysuszyć. Dotyczy to oczywiście i innych opakowań Dzięki temu recykling i to rzeczywisty dochodzi do 85 %. To co u nas jest nazywane segregacją , to są kpiny ze zdrowego rozsądku.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Gita(2020-02-16 18:49) Zgłoś naruszenie 80

  Wystarczy zakazać nalewania wody i napojów do plastikowych ikartonowych butelek.Kiedyś były tyko szklane.Naykowcy powinni opracować produkcję opakowań z białka lub skrobi.Przecież mamy już woreczki biodegradowalne do odpadów bio.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Bolek(2020-02-16 17:30) Zgłoś naruszenie 72

  Cała " ekologia" to jeden pić na wódę i sposób na zarobienie niezłego szmalu...

  Odpowiedz
 • Janosik(2020-02-16 14:47) Zgłoś naruszenie 70

  Z Anglii do Polski są śmieci podrzucane!

  Odpowiedz
 • Gosc(2020-02-17 06:51) Zgłoś naruszenie 31

  Śmieszy mnie fakt gadania, że firmom nievoplaca się recykling. Gdyby tak było to niestety ale by tych firm nie było. One teraz płacz w bo muszą się rozliczać z wszystkieg i nagle jest akcja, że się nie opłaca.... Dziwi mnie gadanie, że makulatura się nie opłaca....A przecież stajemy się Eko więc coraz więcej opakowań jest z papieru. Cała ekologia nie jest ojcem na wodę bo niestety ale musimy myśleć jakie zakupy robimy . Zmienić opakowania. Ale dylemat ludzi jest taki, że jak mam 3 zł lub wiece j zapłacić za ekologiczny produkt typu talerzyk z otrab orkiszowuch to jest krzyk. Za szkło tak tak samo. Szkło jest zwrotne czesto. I nie jest szkodliwe.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!