« Powrót do artykułu

Spalarnie odpadów – panaceum na drogie śmieci czy droga na skróty?

Rosnące ceny za odpady, brak infrastruktury do recyklingu, nadmiar problematycznych frakcji, a do tego związane prawem ręce i wiele nowych unijnych regulacji. To codzienność samorządów w całym kraju. O tym, jak wyjść z tego impasu, DGP pytał ekspertów.

śmieci 4

żródło: ShutterStock

Czy rozsądne jest uzależnianie się od cementowni? Spójrzmy na Hiszpanię, gdzie w ciągu kilku lat produkcja cementu spadła o połowę. Czy nie lepiej zabezpieczyć swoje interesy na 30 lat do przodu, budując ciepłownie i elektrociepłownie, które zagospodarują odpady wytwarzane lokalnie w naszych gminach? A mówimy tu o technologii, która jest 10 razy mniej emisyjna niż ciepłownie węglowe.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (5)

 • Wojciech Kurdziel(2020-02-06 11:36) Zgłoś naruszenie 30

  zapytany Pan "ekspert" nie jest na bieząco z prawem - szczególnie unijnym. W UE - zarówno w krajach Nordyckich (z niemieckojęzycznymi włacznie) i we Włoszech odchodzi się od powszechności spalania na rzecz recyklingu surowcowego. Przyjete normy odzysku siegaja 50 a nawet 70%. W ten sposób strumień odpadów zawęzi się do "mozliwości przerobowych" cementowni i dużej energetyki. Spalarnie w miastach powiatowych to rozproszenie wysokich nakładów. Spalarnie wielkie, regionalne - to problem wożenia i składowania pośredniego. Jak się nie obrócić - **** z tyłu! Jedynym rozwiązaniem jest zgazowywanie. Zgazowarki gabarytowo dobrane do skali działania około 200 zakładów komunalnych (dawnych Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych) produkują w efekcie za posrednictwem kogeneracji gazowej - energie elektryczną i ciepło zawracane w dużej części do zakładu (suszenie odpadów). Spalarnie i spalanie odpadów - to technologia schodząca.

  Odpowiedz
 • Krzysztof M.(2020-02-05 10:08) Zgłoś naruszenie 22

  Japonia ze spalarniami radzi sobie bardzo dobrze i jeszcze przy okazji powiększa terytorium. Wielbiciele muzyki Chopina chętnie nam pomogą. No i jeszcze prąd i ciepło będą tańsze.

  Odpowiedz
 • Energiaman(2020-02-05 12:38) Zgłoś naruszenie 23

  Brawo Dziennik Gazeta Prawna. W końcu artykuł, bez pseudoekspertów z Towarzystwa na Rzecz Ziemi, którzy wprowadzają w błąd w sprawie spalarni. Cały świat ma spalarnie i żyją, w Japonii nawet najdłużej na świecie. To własnie dzięki takim psedoekologom jest tak drogo za śmieci. Teraz jeszcze piszą do Unii Europejskiej, żeby odebrać dotację 260 milionów na budowę spalarni w Gdańsku. Komu to ma służyć i kto za to płaci?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • IB(2020-02-05 18:04) Zgłoś naruszenie 10

  Jeżeli jeszcze dodatkowo ma być produkowane ciepło, to czemu nie? Przecież ogrzewanie dużo kosztuje a tak byłoby 2 w 1.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!