« Powrót do artykułu

Paca: Opodatkujmy opakowania, a nasza gospodarka stanie się inspiracją dla reszty świata [OPINIA]

W latach 80. w Europie Zachodniej zaczęto rozumieć, że największa długoterminowa korzyść w odpadach jest wtedy, gdy wykorzystujemy je ponownie. Brak było technologii, które mogłyby sprostać temu wyzwaniu. Technologicznie rynek zagospodarowania był już zdominowany przez spalarnie i połączenie kompostowni i składowisk. Jedynym wyjściem wydawała się selektywna zbiórka przez mieszkańców. I tak wkroczyliśmy na ścieżkę mnożenia pojemników w każdym domu na kontynencie. Dzisiejszy standard unijny to 5–7 pojemników.

 • Plastikowe butelki
statystyki

Komentarze (3)

 • eco(2020-01-22 09:34) Zgłoś naruszenie 20

  Przydałaby się ustawa o opakowaniach jednorodnych, tzn zobowiązująca tworzyć je z jednego rodzaju materiału - przez co ułatwiałaby segregację - przykład plastikowa butelka z plastikową etykietą. Opakowania wielomateriałowe np. kartony po sokach, foliowane opakowania leków, pudełka zawierające złocenia - powinny być zakazane. Dotyczy to w szczególności żywności i leków. Kiedyś mleko pakowano w butelki szklane (bezpieczne dla mleka, choć ciężkie), a jedynym dodatkowym elementem była zatyczka z folii aluminiowej, Butelka była zwrotna. Masa odpadów to była masa zatyczki z folii aluminiowej. Dziś mamy jako odpad butelkę plastikową. A gdyby wprowadzić kaucję za butelkę plastikową od klienta i od producenta w wysokości 5 zł/1euro za butelkę. Przy czym dla producenta kaucja nie powinna stanowić kosztów uzyskania przychodu. W przypadku towarów importowanych kaucję płaciłby importer. Teoretycznie cena detaliczna mleka powinna wtedy oscylować ok.7-8 zł, z czego te 5 zł byłoby zwrotne, przy czym producent musiałby mieć zakaz dodania swojej kaucji do ceny produktu. Kaucja byłaby pobierana przez sklep i np. odprowadzana na rachunek funduszu ochrony środowiska i z niego zwracana.

  Odpowiedz
 • Dokładny(2020-01-22 12:28) Zgłoś naruszenie 00

  Twierdzenie że "Sytuacja, w której producenci nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za śmieci" jest nie tylko bzdurą ale i nieprawdziwa. Każda firma płaci i to niemało, importując lub produkując towary w opakowaniach. Jeżeli sprowadzasz towar zapakowany w folię i zbiorczo w kartony, a przyjechał na palecie to płacisz opłatę środowiskową za folię, tekturę i drewno.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!