Chorobowy, macierzyński, opiekuńczy: [ILE WYNOSZĄ ZASIŁKI Z ZUS W 2019]

Osobie ubezpieczonej w razie choroby czy narodzin dziecka przysługują różne rodzaje zasiłków, wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zobacz, ile wynoszą te świadczenia w 2019 roku.

rodzice, dziecko, rodzina

żródło: ShutterStock

Zasiłek macierzyński

Matce (lub ojcu) ZUS wypłaci też zasiłek macierzyński - i to nie tylko w czasie urlopu macierzyńskiego, ale również w czasie urlopu rodzicielskiego.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest uzależniona od deklaracji matki, na jaki czas chce otrzymywać zasiłek macierzyński: – 100 procent podstawy wymiaru przysługuje, jeżeli kobieta nie zamierza skorzystać z urlopu rodzicielskiego - wtedy 100 procent zasiłku macierzyńskiego przysługuje przez cały okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu ojcowskiego; – 80 procent podstawy wymiaru przysługuje, jeżeli kobieta po urodzeniu dziecka będzie wnioskowała o pełny wymiar przysługujących jej wszystkich urlopów, czyli po urlopie macierzyńskim wykorzysta urlop dodatkowy oraz urlop rodzicielski; – 60 procent podstawy wymiaru przysługuje, jeżeli wniosek o urlop macierzyński zostanie złożony nie wcześniej niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego to przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, czyli w istocie jest to podstawa wymiaru zasiłku chorobowego. Tak więc w 2018 roku najniższy zasiłek macierzyński wyniesie kolejno: 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego - 1 164,91 zł, 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego - 1 553,22 zł i 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego - 1 941,52 zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (4)

 • Marcin(2019-02-19 12:40) Zgłoś naruszenie 73

  Znajomej prowadzącej 3 lata działalność gospodarczą, odprowadzającej podatek dochodowy, składki na ubezpieczenie społeczne i chorobowe, pracującej do 8 miesiąca ciąży, ZUS do dnia dzisiejszego nie wypłacił ANI JEDNEJ ZŁOTÓWKI zasiłku macierzyńskiego. Dodam, że minął 3 miesiąc od urodzenia dziecka. Tak obecnie wygląda polityka prorodzinna.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Gosc(2019-02-20 07:29) Zgłoś naruszenie 30

  Jeśli podstawa prawna do rozstrzygania spraw jest Komentarz ZUS to o czym mówimy.Podstawa prawna jest przepis a nie żadne komentarze.Jest to niestety nagminne praktyka tego organu.Czas z tym skończyć.Tysiace ludzi jest poszkodowanych przez ZUS tylko dlatego że wydaje orzeczenia na podstawie interpretacji a nie normy prawnej.Jezeli norma prawna jest nieczytelne to trzeba ja zmienić a nie interpretowac

  Odpowiedz
 • oskar(2019-02-19 18:30) Zgłoś naruszenie 00

  mnie nie płacą od maja 2018 r

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!