Puszcza Karpacka: Poznaj projektowany Turnicki Park Narodowy [ZDJĘCIA]

Na terenie województwa podkarpackiego zachowały się fragmenty lasów, które są pozostałościami prastarej Puszczy Karpackiej. Część obszarów mająca charakter puszczański chroniona jest w niewielkich rezerwatach (np. „Hulskie”, „Na Opalonym” czy „Bukowica”). Niestety, największy podkarpacki teren, który porastają stare, niezasadzone przez człowieka drzewa, wciąż znajduje się poza ustawową ochroną, przez co narażony jest na masową wycinkę. W celu ochrony różnorodności biologicznej, która najlepiej rozwija się w lasach o puszczańskim charakterze, przyrodnicy i naukowcy od lat postulują utworzenie Turnickiego Parku Narodowego.

puszcza karpacka 1

żródło: Dziennik Gazeta Prawna

Z pracy dr Andrzeja Affeka z Polskiej Akademii Nauk zatytułowanej „Dynamika krajobrazu. Uwarunkowania i prawidłowości na przykładzie dorzecza Wiaru w Karpatach (XVIII-XXI wiek)” wynika, że turnickie lasy są największymi zwartymi kompleksami o wykazanej ciągłości leśnej od 1780 roku. To właśnie rzeka Wiar (na zdjęciu) częściowo miałaby stanowić granicę Turnickiego Parku Narodowego.

Affek pisze, że prawie 54% obszaru dorzecza zmieniło pokrycie terenu w latach 1780-2012. Pozostała część dorzecza (46%) charakteryzuje się trwałym pokryciem terenu. Autor zauważa, że do największych trwałych kompleksów leśnych zaliczyć należy Las Turnica, położony w zlewni górnego biegu potoku Turnica, Las Braniów w masywie Braniowa i lasy na północno-wschodnich stokach masywu Chwaniowa.

fot. Maciek Suchorabski

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (6)

 • J.K.M.(2018-05-02 11:17) Zgłoś naruszenie 1214

  super zdjęcia! Niestety większość tego, co na nich widać leśnicy zniszczą już wkrótce

  Odpowiedz
 • B.K - mieszkaniec(2018-05-05 11:47) Zgłoś naruszenie 914

  cmentarzy nikt nie rozbiera a park zróbcie sobie pod redakcją GW

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • info(2018-06-02 17:53) Zgłoś naruszenie 00

  Obrońcy doprowadzili do tego , że z innych nadleśnictw , nawet dosyć odległych do Białowieży zwożone jest drewno , na sprzedaż dla lokalsów.

  Odpowiedz
 • Białowieża(2018-05-27 22:16) Zgłoś naruszenie 00

  No u nas jest już cudownie, teraz tam zróbcie porządek.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!