Puszcza Karpacka: Poznaj projektowany Turnicki Park Narodowy [ZDJĘCIA]

Na terenie województwa podkarpackiego zachowały się fragmenty lasów, które są pozostałościami prastarej Puszczy Karpackiej. Część obszarów mająca charakter puszczański chroniona jest w niewielkich rezerwatach (np. „Hulskie”, „Na Opalonym” czy „Bukowica”). Niestety, największy podkarpacki teren, który porastają stare, niezasadzone przez człowieka drzewa, wciąż znajduje się poza ustawową ochroną, przez co narażony jest na masową wycinkę. W celu ochrony różnorodności biologicznej, która najlepiej rozwija się w lasach o puszczańskim charakterze, przyrodnicy i naukowcy od lat postulują utworzenie Turnickiego Parku Narodowego.

Puszcza Karpacka Fot. Maciek Suchorabski

żródło: GazetaPrawna.pl

Na terenie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego znajduje się prawie 6,5 tys. drzew o wymiarach pomnikowych. Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze dokonała ich inwentaryzacji i wskazała ich dokładne położenie, jednak radni nie zdecydowali się na utworzenie ani jednego pomnika przyrody. Oznacza to, że drzewa te nadal zagrożone są wycinką. Jak widać na zdjęciu, Lasy Państwowe specjalnie oznaczyły wskazane przez Fundację drzewa. Nie wiadomo jednak, czy ta niepisana umowa zostanie dotrzymana. Jak wyjaśnia bowiem Piotr Klub, członek Fundacji, planowana wycinka na tym terenie jest większa niż w Puszczy Białowieskiej. Tam z 1 hektara planowano pozyskanie 3,65 m3 drewna, a na terenie planowanego TPN – 3,85 na m3.

Warto podkreślić, że projektowany TPN objąłby swoim obszarem jednie tereny należące do Skarbu Państwa. Spod ochrony parkowej wyłączone zostałyby nieruchomości leżące w rękach prywatnych, w tym kompleks wypoczynkowy w Arłamowie.

fot. Maciek Suchorabski

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (6)

 • J.K.M.(2018-05-02 11:17) Zgłoś naruszenie 1214

  super zdjęcia! Niestety większość tego, co na nich widać leśnicy zniszczą już wkrótce

  Odpowiedz
 • B.K - mieszkaniec(2018-05-05 11:47) Zgłoś naruszenie 914

  cmentarzy nikt nie rozbiera a park zróbcie sobie pod redakcją GW

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • info(2018-06-02 17:53) Zgłoś naruszenie 00

  Obrońcy doprowadzili do tego , że z innych nadleśnictw , nawet dosyć odległych do Białowieży zwożone jest drewno , na sprzedaż dla lokalsów.

  Odpowiedz
 • Białowieża(2018-05-27 22:16) Zgłoś naruszenie 00

  No u nas jest już cudownie, teraz tam zróbcie porządek.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!