Puszcza Karpacka: Poznaj projektowany Turnicki Park Narodowy [ZDJĘCIA]

Na terenie województwa podkarpackiego zachowały się fragmenty lasów, które są pozostałościami prastarej Puszczy Karpackiej. Część obszarów mająca charakter puszczański chroniona jest w niewielkich rezerwatach (np. „Hulskie”, „Na Opalonym” czy „Bukowica”). Niestety, największy podkarpacki teren, który porastają stare, niezasadzone przez człowieka drzewa, wciąż znajduje się poza ustawową ochroną, przez co narażony jest na masową wycinkę. W celu ochrony różnorodności biologicznej, która najlepiej rozwija się w lasach o puszczańskim charakterze, przyrodnicy i naukowcy od lat postulują utworzenie Turnickiego Parku Narodowego.

puszcza karpacka 6

żródło: Dziennik Gazeta Prawna

Na trenie nadleśnictwa Bircza znajduje się obecnie 8 rezerwatów przyrody, jednak nie obejmują one wszystkich najcenniejszym miejsc. Park narodowy miałby rozpościerać się na powierzchni ok. 18 tys. ha, z czego obecnie istniejące rezerwaty przyrody to tylko 3,25% („Rebece”, „Na Opalonym”, „Turnica”). Już Państwowa Rada Ochrony Przyrody w 2011 r. na posiedzeniu wyjazdowym w Przemyślu potwierdziła potrzebę zachowania „unikalnych na skalę międzynarodową wartości przyrodniczych” tego obszaru, zwracając przy tym uwagę, że dotychczasowy stan jego ochrony jest wysoce niewystarczający. Jednym z wysuniętych wówczas postulatów było pilne rozszerzenie ochrony rezerwatowej najcenniejszych ekosystemów projektowanego parku narodowego. Opierając się m. in. na tym argumencie, Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze chce na terenie 8 tys. hektarów ustanowić rezerwat „Reliktowa Puszcza Karpacka”, który „będzie w stanie trwale zabezpieczyć najcenniejsze fragmenty turnickich lasów, dopóki nie powstanie park narodowy”.

Warto przypomnieć, że w Polsce lasy gospodarcze stanowią 99 proc. powierzchni wszystkich lasów. Tylko 1 proc. z nich objętych jest szczególną formą ochrony przyrody.

fot. Maciek Suchorabski

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (6)

 • J.K.M.(2018-05-02 11:17) Zgłoś naruszenie 1214

  super zdjęcia! Niestety większość tego, co na nich widać leśnicy zniszczą już wkrótce

  Odpowiedz
 • B.K - mieszkaniec(2018-05-05 11:47) Zgłoś naruszenie 914

  cmentarzy nikt nie rozbiera a park zróbcie sobie pod redakcją GW

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • info(2018-06-02 17:53) Zgłoś naruszenie 00

  Obrońcy doprowadzili do tego , że z innych nadleśnictw , nawet dosyć odległych do Białowieży zwożone jest drewno , na sprzedaż dla lokalsów.

  Odpowiedz
 • Białowieża(2018-05-27 22:16) Zgłoś naruszenie 00

  No u nas jest już cudownie, teraz tam zróbcie porządek.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!