« Powrót do artykułu

Poszerzenie parku narodowego w Puszczy Białowieskiej? Nie taki diabeł straszny

Rozpatrywanie przez nowego ministra środowiska Henryka Kowalczyka możliwości poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego daje nadzieję na wdrożenie racjonalnego scenariusza zarządzania Puszczą, zgodnie z postulatami większości przyrodników, naukowców i istotnej części lokalnych mieszkańców. Tyle że wypowiedzi ministra, szczególnie dotyczące konsekwencji ochrony parkowej dla lokalnej ludności, wskazują, iż dysponuje on niepełnym oglądem sytuacji.

Puszcza Białowieska wycinka

żródło: ShutterStock

Minister Henryk Kowalczyk obawia się również ograniczenia dostępu do Puszczy lokalnym mieszkańcom, jako konsekwencji poszerzenia obszaru BPN.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (5)

 • rozbawiony_argumentacją:)(2018-01-29 15:54) Zgłoś naruszenie 97

  Dawno żaden komentarz ws. Puszczy Białowieskiej tak mnie nie rozbawił:). Jak leśnicy prowadzą wycinkę w gospodarczej części Puszczy oraz wzdłuż szlaków komunikacyjnych, to raban i blokady, ale jak już te tereny przekaże się pod zarząd parku narodowego to wtedy można sobie pisać, że "niektóre fragmenty Puszczy Białowieskiej (głównie te sztucznie sadzone), wymagają użytkowania gospodarczego, podobnie jak drzewostany w pobliżu głównych dróg i zabudowy (usuwania części drzew, przerzedzania lasu)":P. Jeszcze bardziej zabawna jest ta część: "wstęp do Białowieskiego Parku Narodowego był w tym czasie wolny (i dla lokalnych mieszkańców darmowy)". Autor chyba nie czytał Zarządzenie nr 6/2017 Dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego z dnia 14 marca 2017 r. o tym jakie części parku narodowego są dostępne do zwiedzenia, które jasno określa, że wstęp do parku jest możliwy tylko wg określonych szlaków, które są wydzielone w parku. Przecież miejscowym nie idzie o to, żeby za darmo zwiedzać park, tylko, że nazbierać tam grzybów, które nie rosną na szlaku turystycznym;).

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Andrzej(2018-01-29 21:30) Zgłoś naruszenie 46

  Parki Narodowe to maszynka do mielenia budżetowych pieniędzy.

  Odpowiedz
 • Restio pl(2018-01-29 22:15) Zgłoś naruszenie 01

  Jeżeli nikt nie ucierpiał w kolizji nie trzeba dzwonić po drogówkę - wystarczy oświadczenie sprawcy kolizji drogowej, zaoszczędź sobie nerwów i wydrukuj gotowy wzór - dokument można pobrać na stronie RESTIO PL w zakładce Dokumenty

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!