Odpady i recykling

25 października 2018 r.

150 mln ton to szacowana całkowita waga plastiku dryfującego po morzach

Za dwa lata nie napijemy się już przez słomkę25 października 2018 r.

Słomki, patyczki do uszu, reklamówki, opakowania żywności na wynos, mieszadełka do napojów i inne przedmioty z tworzyw sztucznych, które mają ekologiczne odpowiedniki, muszą zniknąć ze sklepów do 2021 r. Tak zdecydował wczoraj Parlament Europejski, przyjmując ogromną większością głosów dyrektywę dotyczącą ograniczenia wpływu na środowisko produktów z tworzyw sztucznych.

8 października 2018 r.

Pomóc gminom mają zmiany w nowelizacji ustawy o czystości i porządku w gminach.

Rząd pochwalił samorządy za recykling8 października 2018 r.

Aż 96 proc. gmin w Polsce osiągnęło wymagany w 2017 r., czyli 20 proc., poziom recyklingu odpadów – poinformował resort środowiska. Chociaż to duży sukces, to w najbliższych latach czeka nas karkołomna droga do nowych, o wiele wyższych unijnych poziomów.

1 października 2018 r.

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Rygorystyczne normy dla opakowań1 października 2018 r.

Przedsiębiorcy wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach wielomateriałowych i środki niebezpieczne w opakowaniach będą musieli spełnić rygorystyczne normy w zakresie poziomu odzysku i recyklingu.

22 sierpnia 2018 r.

Wysokość zabezpieczenia, które będzie musiał mieć przedsiębiorca, będzie obliczana na podstawie maksymalnej masy odpadów, które jego firma może magazynować

Kaucja ponad możliwości branży odpadowej22 sierpnia 2018 r.

Projekt rozporządzenia ministra środowiska, który na etapie uzyskiwania zezwolenia na przetwarzanie czy zbieranie odpadów wprowadza obowiązek ustanawiania zabezpieczenia roszczeń, może być niebezpieczny dla przedsiębiorców ze względu na wysokie stawki. Twierdzi tak Konfederacja Lewiatan.

Galerie