statystyki

Ślad węglowy nowej procedury cywilnej [OPINIA]

autor: Marcin Boruc12.02.2020, 07:26; Aktualizacja: 12.02.2020, 07:27
Czemu dobremu miałoby służyć pouczanie pełnomocnika o tym, że jego mocodawca ma prawo ustanowić pełnomocnika?

Czemu dobremu miałoby służyć pouczanie pełnomocnika o tym, że jego mocodawca ma prawo ustanowić pełnomocnika?źródło: ShutterStock

Otrzymałem właśnie od listonosza (jako pełnomocnik procesowy kilku powodów w sprawie przeciwko kilku pozwanym wszczętej po nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 7 listopada 2019 r.) poleconą przesyłkę sądową zawierającą pismo od sądu informujące mnie o wydaniu zarządzenia o doręczeniu odpisów złożonego przeze mnie pozwu pozwanym.

Wysyłając wspomniane zawiadomienie, sąd działał na podstawie art. 205 1 par. 1 zd. 2 k.p.c., zgodnie z którym „o zarządzeniu doręczenia pozwu zawiadamia się powoda”. I tu od razu (zwłaszcza w dobie internetowego dostępu do informacji o statusie spraw) narzuca się pytanie o to, czy rzeczywiście listowne informowanie zawodowego pełnomocnika o wydaniu zarządzenia o doręczeniu odpisu jego pozwu innym uczestnikom procesu nie jest aby kosztowną rozrzutnością, i to rozrzutnością wysoce szkodliwą dla naszej planety.

Co więcej – równocześnie z doręczeniem mi wyżej wspomnianej przesyłki wszystkie strony procesu (a więc nie tylko wszyscy pozwani, ale i wszyscy powodowie, którzy mają pełnomocnika w mojej osobie) otrzymały aż ośmiostronicowe (mimo że sporządzone bardzo drobnym drukiem, pewnie zdarzają się dłuższe) pisma sądowe zawierające listę pouczeń (łącznie kilkadziesiąt kartek).


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • jaaa(2020-02-12 13:32) Zgłoś naruszenie 10

    Też uważam, że te pouczenia to przesada. Nieprawnik, jak to zobaczy, to się przerazi i nie przeczyta niczego. Prawnik czytać nie będzie, bo czytelniejszy jest kodeks. Pouczenie powinno zawierać góra jedną stroną napisaną minimum 12. Kiedyś pouczenia miały z pół strony czytelnym drukiem. Powinno być pouczenie o możliwości złożenia odpowiedzi na piśmie, skutkach jej niezłożenia, a jeśli to wezwanie na rozprawę, to czy obowiązkowe jest stawiennictwo (pod jakimi rygorami) czy nie.

    Odpowiedz
  • Inspektor Prac(2020-02-12 12:01) Zgłoś naruszenie 00

    Chłopie kur... ,ja mam internet i telefon i mimo iż mam smsy z fakturami to ci miesiąc niepotrzebnie przysyłają mi obie firmy papierowe wersję i tak wiele innych.Popatrz tylko w Polsce jest unijny Znak teren zabudowany i koniec ,ile to forsy a Ty Nam że Sąd?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie