Reforma edukacji według PiS. Oto najważniejsze zmiany

– Dotrzymałam słowa. To ważny dzień dla całego środowiska oświatowego. Przy wypracowywaniu zmian udział wzięło całe środowisko oświatowe, zarówno dyrektorzy szkół, nauczyciele, samorządowcy, uczniowie i rodzice. To ustawa napisana przez samych obywateli – powiedziała Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej podczas prezentacji założeń nowego prawa oświatowego. Tak gruntowna zmiana przede wszystkim ustroju szkolnego da się we znaki uczniom i rodzicom, ale także samorządom, które obawiają się kosztów jakie niosą za sobą rewolucyjne zmiany. Jak zatem będzie wyglądał system edukacji w najbliższych latach?

Anna Zalewska

autor: Fot. Sławomir Kamiński Agencja Gazetażródło: Agencja Gazeta

Nowa struktura szkolnictwa

8-letnia szkoła podstawową


4-letnie liceum ogólnokształcące


5-letnie technikum


3-letnia branżowa szkoła pierwszego stopnia


2-letnia branżowa szkoła drugiego stopnia


3-letnia szkoła specjalna przysposabiająca do pracy


szkoła policealna

Osiągnięcie tak przedstawionej struktury wymaga wprowadzenia specjalnych zasad dla okresu przejściowego. Co zmieni się w najbliższych latach?

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (5)

 • Ojciec i Mąż (2016-10-10 13:00) Zgłoś naruszenie 117

  BAŁAGAN!!! Wszystko wiadomo ale konkretów brak. Informacja na poziomie prezentacji Morawieckiego. Brak szczegółów, same założenia i suche slogany "Będzie lepiej", "Dobra zmiana". Przewidują to i tamto oraz zakładają, że tak i owak. A ja wiem mniej niż wydawało mi się, że wiem....... Porażka!!!

  Odpowiedz
 • belfer(2016-10-17 11:16) Zgłoś naruszenie 105

  Jakie konsultacje i z kim? Na pewno nie z nauczycielami i dyrektorami. Byłam na takim spotkaniu - z góry ustalone pytania i osoby mogące je zadawać. Nikt z sali nie mógł włączyć się do dyskusji - tylko słuchać. Jeśli to są konsultacje... no chyba, że wg "dobrej zmiany" tak to teraz będzie wyglądać - jeden naród - jedna prawda - jedna władza. Ale to już chyba było.

  Odpowiedz
 • Jenny(2016-10-15 21:28) Zgłoś naruszenie 76

  Rozumiem polski, matematyka, język obcy ale dlaczego historia? Nie wszyscy interesują się historią i dla nich zdanie egzaminu z historii będzie co najmniej trudne. Trudno dziecko które pasjonuje się informatyką zmusić do zakuwania historii. Taki uczeń będzie się uczył historii po to żeby ją zaliczyć a nie po to żeby zdać z niej egzamin. I żeby było jasne: ja bardzo lubię historię, interesuję się nią i dużo o tym czytam ale zdaję sobie też sprawę że nie każdy tak ma i trzeba tym innym umożliwić zdawanie tego co lubią (fizykę, chemię, geografię itp.) a nie zmuszać ich do zdawania tego czego serdecznie nie znoszą.

  Odpowiedz
 • Rodzic (2016-11-04 22:04) Zgłoś naruszenie 50

  Nie była potrzebna reforma PO dotycząca wprowadzania gimnazjów. Teraz tym bardziej nie ma potrzeby wracać do poprzedniego systemu, kiedy wszystko zaczęło funkcjonować i prostować się! Nam nie potrzebne są przepychanki na siłę, w szybkim tempie, pozornie przemyślane. Kto silniejszy, kto głośniejszy, kto bardziej uparty? Zajmijcie się innymi ważniejszymi sprawami a oświatę na razie zostawcie w spokoju.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!