4 zmiany dla studentów i wykładowców w roku akademickim 2016/2017

 Będą dotyczyły przede wszystkim finansów. Zwiększona została kwota kredytu studenckiego, inne są też zasady przyznawania stypendiów rektora za osiągnięcia w nauce

studia, książka, studenci, studiowanie

żródło: ShutterStock

Zmiany dla wykładowców

Jedną z najważniejszych zmian jest modyfikacja kryteriów stosowanych przez Polską Komisję Akredytacyjną (PKA) w ocenie jakości kształcenia. Związane z nią obowiązki formalne przejmuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zmienia się także częstotliwość ocen okresowych. Będą przeprowadzane co cztery lata, a więc rzadziej niż obecnie. Ponadto po awansie nauczyciela akademickiego uczelnia nie będzie musiała przeprowadzać konkursu na stanowisko.

Wprowadzane zmiany są dopiero wstępem do głębokiej i kompleksowej reformy systemu szkolnictwa wyższego. Nad założeniami do nowej ustawy o szkolnictwie wyższym pracują już trzy zespoły naukowców, wyłonione w konkursie zorganizowanym przez resort nauki.>>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (9)

 • xxx(2016-08-25 10:29) Zgłoś naruszenie 81

  Kto pisał ten bełkot? Nie dość, że koszmarna edycja (literówki, powtarzające się wersy), to dodatkowo bzdury wypisujecie. Przykład: "Ponadto po awansie nauczyciela akademickiego uczelnianie będzie musiała przeprowadzać konkursu na stanowisko". Otóż nie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie trzeba będzie przeprowadzać konkursu!!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Elena(2016-09-01 14:05) Zgłoś naruszenie 60

  jacy prawnicy w gazecie takie teksty

  Odpowiedz
 • robson(2016-09-04 06:13) Zgłoś naruszenie 50

  A co to znaczy określenie: "uczelnia starci", które kilkakrotnie pojawia się w tekście. Przed przygotowaniem tekstu i jego zatwierdzeniem do publikacji proponuję przyjąć zasadę: "Albo szybko, albo dobrze".

  Odpowiedz
 • autor(2016-09-02 12:11) Zgłoś naruszenie 41

  heh, żyjemy w czasach gdy trzeba cały czas się dokształcać a promuje się tylko nauczanie do 25-26 roku życia. Nic dziwnego, że większość zamiast się uczyć woli po strajkować lub wybrać populistę, który mu obieca góry.

  Odpowiedz
 • emce(2016-09-02 12:07) Zgłoś naruszenie 21

  heh, żyjemy w czasach gdy trzeba cały czas się dokształcać a promuje sie tylko nauczanie do 25-26 roku życia. Nic dziwnego, że większość zamiast się uczyć woli postrajkować lub wybrać populistę, który mu obieca góry.

  Odpowiedz
 • Mat(2016-09-19 16:16) Zgłoś naruszenie 21

  Co za bełkot... Ktoś na kacu to pisał?

  Odpowiedz
 • Janusz(2016-09-30 12:40) Zgłoś naruszenie 20

  Kompleksowa zmiana polskiego szkolnictwa wyższego powinna objąć likwidację wielu pseudo-szkół wyższych np.typu Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych.Nazywanie wielu polskich szkół wyższych szkołami wyższymi,to to tak jak nazywanie coca-coli szampanem.

  Odpowiedz
 • elza(2016-08-30 14:41) Zgłoś naruszenie 11

  cytowany fragment tekstu powinien brzmieć " Ponadto po awansie nauczyciela akademickiego uczelnia nie będzie musiała prowadzić konkursu na stanowisko" Zabrakło tylko odstępu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!