6 praw rodzica, który posyła dziecko do szkoły

Od września znika obowiązek szkolny sześciolatków, ale rodzice wciąż mogą posłać dziecko do szkoły. Zmiany nastąpiły też między innymi w programie "Wyprawka szkolna". Zobacz, na co mogą liczyć rodzice w roku szkolnym 2016/2017.

szkoła klasa lekcja

żródło: ShutterStock

Jakie dziecko zostanie przyjęte do szkoły

Szkoły podstawowe i gimnazja w pierwszej kolejności przyjmują dzieci zamieszkałe w obwodzie danej placówki - i tylko jeśli gmina dysponuje wolnymi miejscami, na wniosek rodziców, do danej szkoły mogą zostać przyjęte dzieci spoza obwodu.

Jednak w tym roku został cofnięty obowiązek szkolny dla sześciolatków. Od września obowiązkiem szkolnym będą objęte dopiero dzieci od siódmego roku życia. Dziecko sześcioletnie będzie miało możliwość rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej, ale nie będzie to obowiązkowe. Posłać sześciolatka do szkoły? Siedmiolatka zostawić przez rok w pierwszej? Pokazujemy wady i zalety każdego rozwiązania>> Dzieci sześcioletnie będą zatem mogły pójść do I klasy na wniosek rodziców i pod warunkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego lub zamiast tego - otrzymania pozytywnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Natomiast dzieci sześcioletnie zostaną od 1 września 2016 roku objęte obowiązkiem przedszkolnym, a dzieci czteroletnie i pięcioletnie mają mieć zapewnione miejsce realizacji wychowania przedszkolnego. Oznacza to, że samorząd musi zapewnić dziecku miejsce w placówce, jeśli o to wystąpią rodzice. Dzieci trzyletnie prawo do wychowania przedszkolnego otrzymają dopiero od 1 września 2017 r.

Ponadto gmina nie może nadal odmówić przyjęcia do danej szkoły dziecka, którego rodzice przeprowadzili się z innego regionu Polski lub wrócili z zagranicy, nawet jeżeli wiąże się to z utworzeniem dodatkowych miejsc nauki w szkole. Czego jeszcze mają prawo domagać się od gminy rodzice uczniów, dowiesz się tutaj>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • trsggvaag(2016-08-30 18:42) Zgłoś naruszenie 96

    Z ciekawości, a rodzice mają jakieś obowiązki? Naucza szkoła, rodzica nawet nie interesuje to, czy dziecko do niej dotrze, obiad-szkoła, podręczniki-szkoła, kryzysy psychologiczne-szkoła... Może zlikwidować jakże staromodny urząd rodzica i dać dzieci od dnia urodzenia pod opiekę państwowej placówki?

    Odpowiedz
  • uni(2016-08-28 09:14) Zgłoś naruszenie 814

    Dziecku i rodzicowi w szkole powinni odczytywać jedynie prawa Mirandy. Bo dziecko to tylko dodatek, pretekst do interesów szkoły. Interes dziecka stoi na dalekiej pozycji, tam gdzie w grę wchodzi interes natuczycieli czy samorządu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!