5 rzeczy, na jakie od września muszą przygotować się rodzice

W roku szkolnym 2016/2017 rodzice sześciolatków nie muszą posyłać ich już do szkoły, a dzięki zmianom w podstawie programowej dzieci już w zerówce nauczą się pisać. Jakie jeszcze zmiany czekają uczniów i ich opiekunów od września?

szkoła klasa lekcja

żródło: ShutterStock

Dopiero siedmiolatki idą do szkoły

Przede wszystkim PiS cofnął obowiązek szkolny dla sześciolatków. W wyniku zmian, od września obowiązkiem szkolnym będą więc objęte dzieci od siódmego roku życia. Dziecko sześcioletnie będzie miało możliwość rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej, ale nie będzie to obowiązkowe. Posłać sześciolatka do szkoły? Siedmiolatka zostawić przez rok w pierwszej? Pokazujemy wady i zalety każdego rozwiązania>> Dzieci sześcioletnie będą zatem mogły pójść do I klasy pod warunkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego lub zamiast tego - otrzymania pozytywnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Ponadto rodzice dzieci sześcioletnich, które w roku szkolnym 2015/2016 roku posłali je już do szkoły do I klasy, mogli teraz ponownie zapisać je do I klasy - ale czas na złożenie wniosku był do 31 marca 2016 roku.

Natomiast dzieci sześcioletnie zostaną od 1 września 2016 roku objęte obowiązkiem przedszkolnym, a dzieci czteroletnie i pięcioletnie mają mieć zapewnione miejsce realizacji wychowania przedszkolnego. Oznacza to, że samorząd musi zapewnić dziecku miejsce w placówce, jeśli o to wystąpią rodzice. Dzieci trzyletnie prawo do wychowania przedszkolnego otrzymają dopiero od 1 września 2017 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!