5 rodzajów pomocy finansowej, jaką może dostać uczeń w roku szkolnym 2016/2017

W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie mogą starać się między innymi o stypendium i zasiłek szkolny. Zmiany natomiast nastąpiły w programie "Wyprawka szkolna" - nie przysługuje już wszystkim uczniom.

szkoła, uczniowie, lekcja

żródło: ShutterStock

Zasiłek szkolny

Niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego, gmina może - raz lub kilka razy w roku - przyznać zasiłek szkolny uczniowi, który przejściowo znalazł się w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Chodzi na przykład o utratę pracy przez rodziców lub opiekunów, ich śmierć, ciężki wypadek ucznia lub nagłą czy nieuleczalna chorobę.

Zasiłek szkolny może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej poprzez dostarczenie za pośrednictwem szkół uczniom książek i pomocy naukowych.

Wysokość zasiłku szkolnego jest uzależniona od charakteru zdarzenia losowego, ale maksymalnie nie może jednorazowo przekroczyć kwoty stanowiącej pięciokrotność kwoty zasiłku rodzinnego, przysługującego na dziecko w wieku powyżej 5 lat do ukończenia 18 lat - czyli jest to kwota: 5 x 118 złotych = 590 złotych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!