X Ranking Wydziałów Prawa DGP

Między teorią a praktyką

To próba połączenia lodu z ogniem. A jednak dla najlepszych z naszego Rankingu Wydziałów Prawa rzecz możliwa do wykonania. Bo zarówno przedstawiciele szkół publicznych, jak i prywatnych doceniają fundament, jaką jest nauka teorii, ale nie bagatelizują siły praktyki. Różni ich jedynie to, na co mocniej stawiają akcenty. Jak mówi w wywiadzie (str. E6) prof. Tomasz Giaro z Uniwersytetu Warszawskiego: „Musimy dawać studentom podbudowę teoretyczną, co nie oznacza, że pomijamy kwestie praktyki zawodowej”. W podobnym tonie wypowiada się Mieczysław Błoński z Uczelni Łazarskiego. Podkreśla (str. E5), że „łatwiej zrozumieć teorię, gdy widzimy, jakie ma ona przełożenie na praktykę”. Inne rozłożenie akcentów nie powinno dziwić. Wynika to chociażby z tego, że historia publicznych wydziałów prawa ma nawet kilkaset lat, natomiast prywatne dopiero ją tworzą. Nie bez znaczenia jest również dynamicznie zmieniający się rynek usług prawniczych. Ten jest zdecydowanie bardziej wymagający dla młodych adeptów sztuki prawniczej niż jeszcze np. dekadę temu. Ale dzięki temu dający większe możliwości rozwoju zawodowego. Dla części absolwentów wydziałów prawa to będzie kariera w urzędach, w biurach prawnych albo założenie własnej kancelarii. Dla innych jeszcze praca w wielkiej korporacji (coraz częściej za granicą), a dla pozostałych poświęcenie się pracy czysto naukowej. I właśnie to, gdzie młode osoby widzą siebie np. po 10 latach od ukończenia studiów, powinno determinować wybór uczelni, gdzie chcą się kształcić teraz. Bo każda z placówek, która bierze udział w naszym rankingu ma swoją specyfikę i podkreśla to, co wyróżnia je na tle innych. Dla jednych najważniejsze jest indywidualne podejście do studenta, inne stawiają na kadrę profesorską. Tak zróżnicowane podejście świadczy również o tym, że uczelnie nauczyły się walczyć o studenta. Działają bowiem w sytuacji, gdy do ich drzwi coraz mocniej puka niż demograficzny. Coraz mniej osób studiuje, a to dla nich realne straty finansowe. Dla uczelni wybór „między teorią a praktyką” urasta więc do rangi dobra luksusowego. Muszą być po prostu najlepsze - podkreśla Dominika Sikora, zastępca redaktora naczelnego DGP.

X Ranking Wydziałów Prawa DGP

żródło: DGP

X Ranking Wydziałów Prawa DGP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (7)

 • A co uczą te uczelnie, jak po nic nic nie wolno?(2016-06-23 17:52) Zgłoś naruszenie 3312

  Kończąc 5 letnie studia prawnicze - jesteś człowiekiem BEZ ZAWODU. W zakresie uprawnień w sądzie wolno ci to samo, co osobie bez żadnego wykształcenia. Państwo polskie potwierdza swoimi przepisami, że cał 5 lat studiów nie uczy niczego, bo przecież ktoś kto takich studiów nie kończył może robić w zakresie zawodu prawniczego to samo co magister prawa.

  Odpowiedz
 • tomekgr(2016-06-24 15:33) Zgłoś naruszenie 2813

  Tylko politechnika lub studia medyczne, odradzam studia takie jak prawo i każde humanistyczne, lepiej być spawaczem z językiem niemieckim niż być Prof np. czegoś takiego jak nauki o rodzinie!!!

  Odpowiedz
 • Ata(2016-07-08 11:27) Zgłoś naruszenie 245

  studia prawnicze w PL to kpina. ucza teorii , zero praktyki. zmarnowane 5 lat po ktorych musis isc na płatna aplikacje by zdobyc praktyke.

  Odpowiedz
 • loo(2016-06-23 20:37) Zgłoś naruszenie 1615

  Rynkiem usług prawnych zawładnęły korporacje.. Tutaj nie liczą się doświadczenia czy wiedza - tu się liczy przynależność. No bo gdyby liczłya się wiedza czy praktyka, to jakim cudem komornik może zostać adwokatem, notariusz radcą prawnym, a prokurator notariuszem?

  Odpowiedz
 • studia, które nie uczą zawodu. Po co?(2016-06-24 08:33) Zgłoś naruszenie 139

  Wybierając politechnikę, po 3 latach masz takie same uprawnienia jako prawnik, jak magister prawa po 5 latach z dowolnie długa praktyką w zawodzie prawnika. Po politechnice masz dodatkowo zawód, który nauczyli cie w 3 lata.

  Odpowiedz
 • podatnik(2016-10-11 13:41) Zgłoś naruszenie 94

  Bardziej adekwatnym rankingiem jest ranking zdawalności egzaminów na aplikacje, prowadzony przez Min. Sprawiedliwości. W tym rankingu UW jest znacznie niżej niż na 2 miejscu.

  Odpowiedz
 • Dobra opcja - dla młodego człowieka(2016-10-11 07:28) Zgłoś naruszenie 85

  Studia prawnicze to bardzo dobra opcja dla młodej osoby chcącej orientować się w tym całym bałaganie …. Oczywiście mowa jest o osobach ambitnych, nie o matołach umiejących tylko krytykować

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!