« Powrót do artykułu

Studia wyższe przestały być elitarne. Stąd bierze się większość problemów

Mamy za dużo studentów, uczelni i realizowanych programów kształcenia. Z drugiej strony dla większości absolwentów szkół średnich studia są jedyną drogą zdobycia kwalifikacji umożliwiających podjęcie pracy - mówi w wywiadzie dal DGP prof. Krzysztof Diks, przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Prof. Krzysztof Diks, przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej

żródło: Dziennik Gazeta Prawna

Prof. Krzysztof Diks, przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (10)

 • Brian(2016-05-05 10:15) Zgłoś naruszenie 221

  Studia wyższe nie są elitarne, bo każdy studiuje. Więc co znaczy dyplom, który ma każdy? Nic. To tak jak z maturą, kiedyś nie każdy ją miał, a ten co miał to był gość. Dziś maturę z założenia każdy ma zdać, zjechał więc poziom i jej znaczenie, które jest żadne. Nie wiem skąd zdziwienie, ściągamy coś na bruk i dziwimy się, że jest na poziomie bruku?

  Odpowiedz
 • Tęczar(2016-05-05 07:46) Zgłoś naruszenie 105

  Problemem w Polsce jest to, że mamy za dużo kiepskich profesorów i doktorów. Jak to zmienić ? Wprowadzić jak na zachodzie zasady, że Profesorów zatrudnia się na kontraktu np. na 2 lata. Weryfikuje się na bieżąco ich dorobek, naukowy itp. U nas zatrudnia się 24 latka jako "asystenta", ten może napisze doktorat, ale ma dożywotni stołek na uczelni

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • magister z PRL(2016-05-06 18:27) Zgłoś naruszenie 72

  Skoro prywatne uczelnie są w byle Koziej Wólce, a studia na nich może skończyć każda miernota to nie dziw, że teraz to żaden prestiż.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Arek(2016-05-05 14:16) Zgłoś naruszenie 60

  Wielki prekursor Janusz Zajdel opisał absurdy powszechnego wyższego wykształcenia w znakomitym opowiadaniu Dokąd jedzie ten tramwaj.Polecam przeczytać.

  Odpowiedz
 • m.a(2016-05-07 12:21) Zgłoś naruszenie 23

  Zadam prozaiczne pytanie: A dlaczego właściwie WSZYSTKIE studia miały by być elitarne? Zgoda, że kompetencje intelektualne do studiowania na uczelniach o poziomie najlepszych uczelni światowych ma maksymalnie kilka procent populacji. Czy to oznacza, że ten kraj NIE MA MIEĆ ŻADNEJ OFERTY EDUKACYJNEJ dla osób osiągających pełnoletność? Czy przytłaczająca większość młodych ludzi ma być "przyuczana do zawodu", który w zmieniającym się szybko świecie może już za kilka lat przestać istnieć?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ola(2016-05-07 10:14) Zgłoś naruszenie 02

  niekaralność zastąpiłabym precyzją

  Odpowiedz
 • ola(2016-05-07 10:02) Zgłoś naruszenie 02

  oprócz dyplomu który moim zdaniem powinien być podstawą przy zatrudnieniu ważna jest też doświadczenie zawodowe, odporność na stres, wiek, wygląd, sprawność fizyczna , stan zdrowia, cechy charakteru, ludzkie słabości i uzależnienia, niekaralność, stopień znajomości języków obcych

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!