Likwidacja godzin karcianych i dyscyplinarki: Jakie zmiany czekają nauczycieli

Nie po raz pierwszy kolejny rząd próbuje zmienić Kartę Nauczyciela. Przepisy w niej zawarte były często nazywane kuriozalnymi i nieprzystającymi do systemu dzisiejszego szkolnictwa. Karta została bowiem przyjęta w 1982 roku i była tyle razy nowelizowana, że jej przepisy trudno jest dziś stosować. Ekipa Beaty Szydło jest bliska wprowadzenia zmian w dokumencie - sprawdź, co zyskają, a co stracą nauczyciele w wyniku zmian w Karcie i innych reform w edukacji planowanych przez rząd Beaty Szydło.

nauczyciel, szkoła dzieci

żródło: ShutterStock

Nauczyciel odpowie dyscyplinarnie

Ustawa zmieniająca Kartę Nauczyciela wprowadza również odpowiedzialność dyscyplinarną nauczycieli.

Przede wszystkim w Ministerstwie Edukacji Narodowej ma powstać rejestr orzeczeń dyscyplinarnych dotyczący nauczycieli, w którym będą gromadzone dane o nauczycielach prawomocnie ukaranych wydaleniem z zawodu nauczycielskiego lub zwolnieniem z pracy z zakazem pracy w zawodzie nauczycielskim w okresie 3 lat od ukarania oraz o nauczycielach zawieszonych w pełnieniu obowiązków. Natomiast zgodnie z rozporządzeniem do ustawy>>, prawo do uzyskania informacji z rejestru elektronicznego będzie miał nie tylko dyrektor szkoły (lub urząd administracji publicznej, który chce zatrudnić nauczyciela), ale także osoba ubiegająca się o pracę w placówce oświatowej, jak również sądy, prokuratura, rzecznik praw dziecka i komisje dyscyplinarne.

Ponadto wszyscy nauczyciele mają zostać objęci przepisami o odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz wymogiem niekaralności - odpowiednie zaświadczenie będą musieli obowiązkowo dostarczać pedagodzy zatrudnieni w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Nowe przepisy mają zapobiec zatrudnianiu w przedszkolu, szkole lub innej placówce oświatowej osób nie posiadających pełnych zdolności do czynności prawnych i nie korzystających z praw publicznych.

Nowelizacja Karty szczegółowo określa też tryb tworzenia i działania komisji dyscyplinarnych. Od września karalność przewinienia dyscyplinarnego ma ustać z upływem 5 lat od popełnienia czynu przez nauczyciela. Z kolei od stycznia 2017 r. członkowie komisji dyscyplinarnej mają otrzymywać wynagrodzenia - obecnie dostają tylko delegację za przyjazd na posiedzenie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • Danuta(2017-01-31 00:51) Zgłoś naruszenie 00

    Sp5 im. H. Sienkiewicza Szczecin - tu zamiast 2 godzin KN mamy 3 godziny niepłatne tzw . "dodatkowe" i też odnotowujemy je w dziennikach, więc teraz mamy gorzej, a do tego dochodzą okienka, W szkole siedzimy ponad 30 godzin tygodniowo, Oczywiście bez zebrań i rad pedagogicznych, a z tym, to czasami od 7.30-17, jednak najczęściej 8-15/16, a kiedy przygotować zajęcia?.... Proszę sprawdzić te godziny dodatkowe w naszej szkole. Niektórzy nauczyciele mają po 4 godziny

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!