« Powrót do artykułu

Rewolucyjne zmiany ws. plagiatów: Student złamie prawo, odpowie też promotor?

Ministerstwo Nauki chce, by ogólnopolski program dla uczelni był dostępny w przyszłym roku. Rozważa także, by za złamanie prawa przez studenta odpowiadał jego promotor/

studia student

żródło: ShutterStock

Najczęściej plagiat dotyczy czerpania z innych źródeł niż praca starszego kolegi.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (19)

 • Anakonda(2016-02-11 08:27) Zgłoś naruszenie 138

  Pomysł by odpowidał promotor - bardzo słuszny. Jednym ruchem ministerstwo ograniczy dużo naduzyć związanych z pracami dyplomowymi. Profesorowie zrezygnują z prowadzenia seminariów... może to nawet byc korzystne dla studentów, jednocześnie warto by zwiększyć wagę prowadzenia seminarium i ukończonego przewodu magistranta/licencjata w ogólnej ocenie akademika. Pytanie tylko czy w ogóle jest to potrzebne, bo obecne problemy z pracami wynikają głównie z faktu, że zarówno dla magistranta jak i promotora jest to przykry nikomu niepotrzebny obowiązek (ani pracodawcy, ani uczelni). Prościej byłoby z tych prac w ogóle zrezygnować i oprzeć się na średniej ze studiów lub na egzaminie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Nikita(2016-02-13 17:58) Zgłoś naruszenie 70

  Panika u tych, co maja po 30 dyplomantów w semestrze :-)

  Odpowiedz
 • Promotor(2016-02-11 23:34) Zgłoś naruszenie 73

  Uważam, że promotor nie powinien odpowiadać za plagiat studenta. Student powinien ponosić pełną odpowiedzialność za popełniony plagiat, co powinno się spotkać z surową karą np. brak możliwości obrony na danym kierunku w ogóle (możliwość ukończenia studiów bez obrony pracy mgr). Osoba dorosła, która ma być za chwilę uczciwym pracownikiem, nie może dopuszczać się plagiatu. To ona doskonale wie, że taki plagiat popełniła, zatem odpowiedzialność powinna być w 100% studenta. Promotor odpowiada merytorycznie za pracę, niedorzeczne jest by doszukiwał się kopiowanych tekstów w manuskrypcie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • shovel(2016-02-11 11:07) Zgłoś naruszenie 61

  OSA miała być otwarta i darmowa, a okazuje się, że trzeba płacić 15 tys. zł rocznie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Mitar(2016-02-11 09:39) Zgłoś naruszenie 32

  Centralny System antyplagiatowy powinien być początkiem. Dlaczego publiczne uczelnie wydają miliony na systemy dziekanatowe, systemy obsługi i wydruku legitymacji studenckich, systemy kadrowo-płacowe? Przecież kilkadziesiąt uniwersytetów płaci oddzielnie z pieniędzy publicznych na kombajny informatyczne za miliony wraz z ich utrzymaniem. To wszystko trzeba scentralizować i zaoszczędzić setki milionów złotych. Trzymam kciuki!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ~jajco(2016-02-19 14:58) Zgłoś naruszenie 20

  Jako pracownik naukowy uważam, ze jest do dobra propozycja. To co się obecnie wyprawia - tzn. łapanka na doktorantów premiująca nie ty, którzy potrafią i są zdolni a tych, którzy mogą im chcą "mieć papier" nie jest w normalnym szkolnictwie normą. W efekcie ja mam do czynienia ze stadem baranów klepiących prace na poziomie słabej inżynierki 10 lat temu "bo należy mi się doktorat". Generalnie powinno to wyglądać tak, że za efekty w nauce odpowiadają "jej generałowie" czyli profesura. Obecnie za błędy szefostwa często dewastacją kariery odpowiadają podlegli pracownicy. Głównym celem zmian w szkolnictwie powinno być przeniesienie odpowiedzialności za rozwój nauki na profesorstwo. Profesor dopuszcza do plagiatów, nie pozyskuje grantów, blokuje rozwój kadry = redukujemy jego zespół bo po prostu taki się do nauki nie nadaje.

  Odpowiedz
 • Andrzej(2016-02-11 09:10) Zgłoś naruszenie 10

  A gdzie podziała się ikonka "wydruk"?

  Odpowiedz
 • Aleksy(2016-02-15 13:33) Zgłoś naruszenie 10

  Większym problemem wydaje się być likwidacja rynku usług antyplagiatowych w Polsce. Dzięki temu że jest kilka firm, rynek stale się rozwija i dąży do doskonałości. System państwowy, jak wiele już powstałych, nie będzie pewnie do końca spełniał swoich funkcji. Będzie przeszukiwał mało źródeł, nie będzie aktualizowany i w efekcie nie będzie skuteczny. A miliony pójdą..

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • sas(2016-02-12 08:37) Zgłoś naruszenie 00

  Lepiej napisz "Zapobiec pladze" bezrobocia

  Odpowiedz
 • dddd(2017-02-02 10:12) Zgłoś naruszenie 00

  może lepiej by było robić końcowe egzaminy z kilku przedmiotów a nie

  Odpowiedz
 • anty_plagiat(2016-05-11 16:40) Zgłoś naruszenie 00

  Chciałbym wam zaprezentować działanie programu anty plagiat Jest to program przeznaczony na komputery z systemem Windows który umożliwia dokładne sprawdzanie różnego rodzaju tekstów czy nie zostały wykorzystane na innych stronach internetowych. Programem można sprawdzać dowolną ilość tekstów zarówno mogą to być artykuły, prace dyplomowe. Wyszukane zdania które są plagiatem program podkreśla na czerwono i podaje linka gdzie znaleziono plagiat oraz całkowity procent splagiatowanych tekstów. Zapraszam do obejrzenia filmiku instruktażowego youtube com/watch?v=TWxQZrZMU2U więcej o programie oraz pełną wersje można zakupić na stronie antyplagiat net albo krócej jak np.Jeśli ktoś potrzebuje sprawdzić plagiat tekstu polecam stronę antyplagiat net Chciałbym wam zaprezentować działanie programu anty plagiat Jest to program przeznaczony na komputery z systemem Windows który umożliwia dokładne sprawdzanie różnego rodzaju tekstów czy nie zostały wykorzystane na innych stronach internetowych. Programem można sprawdzać dowolną ilość tekstów zarówno mogą to być artykuły, prace dyplomowe. Wyszukane zdania które są plagiatem program podkreśla na czerwono i podaje linka gdzie znaleziono plagiat oraz całkowity procent splagiatowanych tekstów. Zapraszam do obejrzenia filmiku instruktażowego youtube com/watch?v=TWxQZrZMU2U więcej o programie oraz pełną wersje można zakupić na stronie antyplagiat net albo krócej jak np.Jeśli ktoś potrzebuje sprawdzić plagiat tekstu polecam stronę antyplagiat net

  Odpowiedz
 • on34534532(2017-01-04 00:32) Zgłoś naruszenie 00

  Jak ktoś robi na daremnym Humanistycznym kierunku to ma plagiat.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!