« Powrót do artykułu

Szkoła musi zorganizować opiekę nad dziećmi poza lekcjami

Mam dwoje dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Do tej pory nie pracowałam, zajmowałam się domem i rodziną – opowiada pani Anna. – Postanowiłam wreszcie powrócić do zawodu, znalazłam zatrudnienie, w połowie października podejmuję pracę. Dowiedziałam się jednak, że świetlica w naszej szkole jest czynna tylko do 16. Nie wiem, jak radzą sobie inni rodzice, ale ja nie będę w stanie odbierać dzieci tak wcześnie.

Szkoła

żródło: ShutterStock

Co do zasady w świetlicach zatrudniani są posiadający odpowiednie kwalifikacje nauczyciele.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (5)

 • asd(2015-10-03 22:49) Zgłoś naruszenie 30

  no, tak, wkrótce szkoła będzie musiała zająć się dziećmi 24 godziny na dobę, bo rodzice chcą gdzieś wyjechać

  Odpowiedz
 • adgam(2015-10-03 10:08) Zgłoś naruszenie 30

  Droga Pani, wszystko zależy od dobrej woli organu prowadzącego, nie od szkoły. To, że świetlica jest czynna do 16, a nie do 18, ma związek z pieniędzmi, jakie szkoła otrzymuje od organu na dodatkowe godziny pracy wychowawcy świetlicowego (mam nadzieję, że nie oczekuje Pani od nauczycieli, aby pracowali za darmo, skoro Pani za darmo nie pracuje). Podobnie z wyposażeniem świetlicy: na zakup kredek, kleju i papieru kolorowego szkoła otrzymuje określoną kwotę od jednostki terytorialnej właściwej dla danej szkoły. Proszę zatem o interwencję u podmiotu odpowiedzialnego za taki stan rzeczy - szkoła (czyt. dyrektor i nauczyciele) nie ma z tym nic wspólnego.

  Odpowiedz
 • Bogna(2015-10-02 18:12) Zgłoś naruszenie 22

  Tez uważam , że świetlica powinna być czynna od 6 do 20 aby dzieci nie przeszkadzały rodzicom w domu(szczególnie szukającym pracy)

  Odpowiedz
 • drożdzuwka(2015-10-02 11:10) Zgłoś naruszenie 10

  musi to na rusiii
  a szkoła powinna
  być czynna jak Żabka 6-23,
  tak aby gimnazlialista mógł
  kupić sobie gorącego psa +cola

  Odpowiedz
 • Ringo(2015-10-04 09:24) Zgłoś naruszenie 10

  Organ prowadzący zatwierdza ilość godzin nauczycielskich na świetlicy. Wiekszość dzieci przebywa na zajeciach wychowawczych zaraz po zajęciach dydaktycznych. I wtedy dyrektor "wykorzystuje" te godziny. W grupie wychowawczej nie może być wiecej niż 25 uczniów, wiec jesli dzieci jest wiecej w tym samym czasie na świetlicy pracuje kilku nauczycieli. Tym samym "brakuje" godzin na dłuższe zajęcia po 16-ej. Z drugiej strony nauczyciel też czlowiek i nie może pracować "cały" dzień. Należalo by przydzielać godziny wieczorne nauczycielom rozpoczynającym pracę po godzinie 12-ej. Co wbrew powszechnej opini o nauczycielach, nie jest takie proste. Na swietlicach pracyją głownie nauczyciele przedmiotowcy, którzy uczą od rana swoich przedmiotów...
  Co do "kredkowego". Nie może być obowiązkowe i jest ustalane przez Radę Rodziców a nie dyrektora. Zakupy robią wychowawcy świetlicy a rachunki rozlicza Rada Rodziców.
  Co do dyrektora nie ma możliwości zakupienia:kredek, papieru, bibuły itp ponieważ nie jest to pomoc naukowa. A tylko taki paragraf ma do dyskozycji robiąc zakupy na świetlicę. Oczywiscie można zrezygnować z zakupu ww rzeczy, ale co wtedy z pracą wychowawczą?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!