Szafki na podręczniki i ciepła woda: 7 rzeczy, które rodzice mogą żądać od szkoły

Każda gminna szkoła poza tym, że musi zapewnić uczniom bezpłatny i powszechny dostęp do kształcenia, spełnia też określone funkcje wychowawcze i opiekuńcze. Za tymi ogólnikowymi stwierdzeniami kryje się szereg praktycznych zadań, które placówki muszą spełniać - a rodzice mają prawa domagać się od dyrektora szkoły ich realizacji.

Szkoła, jedzenie

żródło: ShutterStock

W szkole może być stołówka szkolna

Ponadto w celu realizacji zadań opiekuńczych i wspomagania właściwego rozwoju uczniów szkoła (szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum, zasadnicza szkoła zawodowa, technikum, szkoła policealna, liceum i technikum uzupełniające, szkoła ponadpodstawowa) może zorganizować stołówkę. Rodzice mogą więc skutecznie domagać się, aby dziecko miało wydawany w szkole posiłek, ale przepisy dopuszczają, by był on wydawany za opłatą - zasadą jest, że uczniowie pokrywają tylko koszty składników posiłku, a wydatki związane np. z zatrudnieniem w stołówce pracowników pokrywa szkoła.

Zamiast stołówki w szkole mogą być także zamawiane usługi gastronomiczne, czyli tzw. catering.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. 2001 nr 61 poz. 624)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (4)

 • Teo(2015-09-02 07:34) Zgłoś naruszenie 10

  Nie przesadzajmy. Popatrzmy na dzieci uchodźców, co one przeszły.Podzielmy się tym dobrobytem. Od dobrobytu w d...pie się nam przewraca.

  Odpowiedz
 • ppp(2015-08-30 16:10) Zgłoś naruszenie 10

  Rodzice mogą żądać, ale niestety szkoła może dać tyle ile uda się wyszarpać od gminy, czyli organu prowadzącego szkołę. Każde pieniądze wydane na szkołę to krwawica samorządu - radni wolą przekazać pieniążki np na klimatyzację w urzędzie, samochody służbowe, wyjazdy zagraniczne byle nie na oświatę. Rodzice powinni żądać nakładów na edukację od władz samorządu nie od dyrektora, bo z pensji dyrektorskiej szafek dla wszystkich uczniów nie da się sfinansować.

  Odpowiedz
 • Dyrektor(2015-08-29 21:48) Zgłoś naruszenie 11

  Żądać to rodzice sobie mogą, ale u ciecia w swoim bloku, by np. przystrzygł trawnik. W SZKOLE, to oni mogą PROSIĆ a ich prośba BYĆ MOŻE zostanie rozpatrzona pozytywnie.

  Odpowiedz
 • Do pań i panów redaktorów.(2015-08-29 16:58) Zgłoś naruszenie 10

  Szafki na podręczniki i ciepła woda: 7 rzeczy, których rodzice mogą żądać od szkoły.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!