Szafki na podręczniki i ciepła woda: 7 rzeczy, które rodzice mogą żądać od szkoły

Każda gminna szkoła poza tym, że musi zapewnić uczniom bezpłatny i powszechny dostęp do kształcenia, spełnia też określone funkcje wychowawcze i opiekuńcze. Za tymi ogólnikowymi stwierdzeniami kryje się szereg praktycznych zadań, które placówki muszą spełniać - a rodzice mają prawa domagać się od dyrektora szkoły ich realizacji.

Szkoła podręcznik

żródło: ShutterStock

Dzieci mają prawo do szafek na podręczniki

Oprócz tego rodzice mogą domagać się od szkoły, aby zapewniła pomieszczenia do realizacji jej podstawowych funkcji edukacyjnych - chodzi między innymi o bezpłatny dostęp do biblioteki, świetlicy, pracowni komputerowych i sal sportowych.

Rodzice mają także prawo żądać zakupu przez szkołę pudełek czy szafek na pomoce dydaktyczne oraz ich odpowiedniego zamontowania. Placówka musi bowiem nie tylko zapewnić uczniom podręczniki, ale także dać dzieciom możliwość pozostawienia podręczników w szkole.

Rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z 25 sierpnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. nr 139, poz. 1130).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (4)

 • Teo(2015-09-02 07:34) Zgłoś naruszenie 10

  Nie przesadzajmy. Popatrzmy na dzieci uchodźców, co one przeszły.Podzielmy się tym dobrobytem. Od dobrobytu w d...pie się nam przewraca.

  Odpowiedz
 • ppp(2015-08-30 16:10) Zgłoś naruszenie 10

  Rodzice mogą żądać, ale niestety szkoła może dać tyle ile uda się wyszarpać od gminy, czyli organu prowadzącego szkołę. Każde pieniądze wydane na szkołę to krwawica samorządu - radni wolą przekazać pieniążki np na klimatyzację w urzędzie, samochody służbowe, wyjazdy zagraniczne byle nie na oświatę. Rodzice powinni żądać nakładów na edukację od władz samorządu nie od dyrektora, bo z pensji dyrektorskiej szafek dla wszystkich uczniów nie da się sfinansować.

  Odpowiedz
 • Dyrektor(2015-08-29 21:48) Zgłoś naruszenie 11

  Żądać to rodzice sobie mogą, ale u ciecia w swoim bloku, by np. przystrzygł trawnik. W SZKOLE, to oni mogą PROSIĆ a ich prośba BYĆ MOŻE zostanie rozpatrzona pozytywnie.

  Odpowiedz
 • Do pań i panów redaktorów.(2015-08-29 16:58) Zgłoś naruszenie 10

  Szafki na podręczniki i ciepła woda: 7 rzeczy, których rodzice mogą żądać od szkoły.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!