Szafki na podręczniki i ciepła woda: 7 rzeczy, które rodzice mogą żądać od szkoły

Każda gminna szkoła poza tym, że musi zapewnić uczniom bezpłatny i powszechny dostęp do kształcenia, spełnia też określone funkcje wychowawcze i opiekuńcze. Za tymi ogólnikowymi stwierdzeniami kryje się szereg praktycznych zadań, które placówki muszą spełniać - a rodzice mają prawa domagać się od dyrektora szkoły ich realizacji.

tablety, szkoła

żródło: ShutterStock

Darmowe podręczniki dla uczniów

Przede wszystkim od września jest realizowany kolejny etap reformy Ministerstwa Edukacji Narodowej, zgodnie z którą do 2017 r. wszyscy uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum będą uczyć się z książek, za które zapłaci rząd. Trzy pierwsze klasy podstawówki dostaną elementarz przygotowany przez MEN, a dla starszych klas szkoły dostaną pieniądze i kupią podręczniki na wolnym rynku.

W związku z tym rodzice mogą się domagać od szkoły zapewnienia dzieciom podręczników - od września 2014 r. bezpłatny podręcznik „Nasz elementarz” dostali uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych. W tym roku otrzymają go drugoklasiści, a czwartoklasiści oraz uczniowie pierwszych klas gimnazjów będą korzystać z podręczników, które zapewni im szkoła. Dokładny harmonogram reformy podręcznikowej znajdziesz tutaj>>

Teoria jednak rozmija się z praktyką - jak się dowiedzieliśmy, część uczniów na książki będzie musiała poczekać nawet do końca października. Czemu - dowiesz się tutaj>>

Ustawa z 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 811)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (4)

 • Teo(2015-09-02 07:34) Zgłoś naruszenie 10

  Nie przesadzajmy. Popatrzmy na dzieci uchodźców, co one przeszły.Podzielmy się tym dobrobytem. Od dobrobytu w d...pie się nam przewraca.

  Odpowiedz
 • ppp(2015-08-30 16:10) Zgłoś naruszenie 10

  Rodzice mogą żądać, ale niestety szkoła może dać tyle ile uda się wyszarpać od gminy, czyli organu prowadzącego szkołę. Każde pieniądze wydane na szkołę to krwawica samorządu - radni wolą przekazać pieniążki np na klimatyzację w urzędzie, samochody służbowe, wyjazdy zagraniczne byle nie na oświatę. Rodzice powinni żądać nakładów na edukację od władz samorządu nie od dyrektora, bo z pensji dyrektorskiej szafek dla wszystkich uczniów nie da się sfinansować.

  Odpowiedz
 • Dyrektor(2015-08-29 21:48) Zgłoś naruszenie 11

  Żądać to rodzice sobie mogą, ale u ciecia w swoim bloku, by np. przystrzygł trawnik. W SZKOLE, to oni mogą PROSIĆ a ich prośba BYĆ MOŻE zostanie rozpatrzona pozytywnie.

  Odpowiedz
 • Do pań i panów redaktorów.(2015-08-29 16:58) Zgłoś naruszenie 10

  Szafki na podręczniki i ciepła woda: 7 rzeczy, których rodzice mogą żądać od szkoły.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!