Brak zwolnień z w-f i śmieciowego jedzenia: Co zmieni się w szkołach w roku 2015/2016

Brak całkowitych zwolnień z zajęć wychowania fizycznego, wycofanie śmieciowego jedzenia ze sklepików i stołówek oraz bezpłatne podręczniki dla kolejnych roczników uczniów - takich między innymi nowości mogą spodziewać się w szkołach uczniowie, rodzice i nauczyciele od nowego roku szkolnego.

piłka nożna

żródło: ShutterStock

Uczeń bez zwolnienia w w-f i z oceną opisową

Od 1 września wchodzą też w życie przepisy, które nie pozwalają zwolnić ucznia z zajęć wychowania fizycznego w ogóle, ale tylko z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych. Podstawą do zwolnienia będzie teraz opinia lekarza wskazująca, jakich ćwiczeń uczeń nie może wykonywać oraz przez jaki okres.

Więcej na ten temat tutaj

Możliwe będzie także wystawianie uczniom ocen bieżących w formie opisowej na każdym etapie edukacyjnym - do tej pory było to możliwe tylko w klasach I-III szkoły podstawowej. Teraz także w klasach wyższych nauczyciel będzie mógł oprócz ocen wyrażanych cyframi w skali od 1 do 6 zastosować ocenę opisową. Ma być ona sporządzana na komputerze, a po wydrukowaniu podpisywana przez wychowawcę klasy lub nauczyciela prowadzącego określone zajęcia edukacyjne.

Więcej na ten temat tutaj

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. poz. 843).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (12)

 • lena(2015-08-21 16:26) Zgłoś naruszenie 10

  kiedy zostanie zlikwidowana religia w szkołach i zdjęta krzyże

  Odpowiedz
 • zwolnieniabędąisą(2015-09-02 20:39) Zgłoś naruszenie 10

  Niech się zajmą czymś innym,np zlikwidowanie matmy z matury. A na wf powinien chodzić ten co chce i ten co nie ma jakich kol wiek urazów sportowych. Już na prawdę im się nudzi.

  Odpowiedz
 • Zupa kalafiorowa(2015-08-21 16:08) Zgłoś naruszenie 10

  Śmiem wątpić w to, że problem otyłości wśród dzieci ma cokolwiek wspólnego ze szkołą. W mojej placówce, na przykład, sytuacja wygląda następująco: dzieciaki rano nie jedzą śniadań, ale od rodziców dostają słuszne kieszonkowe. W drodze do szkoły mijają sklepik osiedlowy, gdzie zaopatrzyć się mogą w chipsy, batony, słodkie napoje, a starsi w energetyki. Na pierwszej przerwie rozpoczyna się konsumpcja zawartości tak bogato wyposażonych plecaków. Oczywiście nie wszystkie dzieci funkcjonują w ten sposób, ale-niestety-znamienita większość... Sklepiki szkolne to kropla w morzu, decydującą rolę odgrywa mentalność i wartości wyznawane przez rodziców.

  Odpowiedz
 • Zbulwersowana Matylda(2015-09-04 15:54) Zgłoś naruszenie 10

  Po prostu skandal !Nie wiem jak oni śmią wprowadzać brak zwolnień z wf-u!.Jak chcą to niech swoim bachorkom nie wypisują zwolnień a nie ustalają warunki dla wszystkich.To chore ze państwo chce decydować o takich decyzjach a nie ma prawo rodzic .Katastrofa po prostu ,tak jak ktoś już napisał nie maja co zrobić ze sobą ...

  Odpowiedz
 • wfista(2015-08-28 10:01) Zgłoś naruszenie 10

  Zwolnienia niech zostaną, tyle tylko, że ci co mają zwolnienie to zamiast ćwiczyć niech się uczą historii sportu. Wtedy się okaże ileż to uczniów faktycznie winno być na zwolnieniu...

  Odpowiedz
 • ErtixPoke(2015-08-21 14:23) Zgłoś naruszenie 11

  A ja nie jestem za tym by zlikwidować zwolnienia z WF-u.
  Nie każdy chce przecież na tym przedmiocie uczestniczyć. Raz, że brak na nim różnorodności, dwa to nauczyciele traktują wszystkich jednakowo i posługują się stereotypami oraz generalnie mają wszystkich gdzieś, a trzy - to nie sprawi, że nagle młodzież zacznie się sportem interesować.

  Odpowiedz
 • meg(2015-08-30 22:50) Zgłoś naruszenie 10

  Co za bzdurne przepisy! Ma zwolnienie, niech nie ćwiczy, jego sprawa!

  Odpowiedz
 • ateista(2015-08-25 14:40) Zgłoś naruszenie 10

  Kiedy religia zostanie przywrócona w kościołach? Kościół wynajmuje za pieniądze budynki parafialne prywatnym podmiotom, podczas gdy za utrzymanie sal katechetycznych płaci państwo z naszych podatków, a w szkołach często brak takich sal.
  Kiedy ze świadectw maturalnych zniknie ocena z religii? Ta ocena dyskryminuje uczniów nie uczęszczających na religię, bowiem manifestuje ich świeckie poglądy, a to jest sprzeczne z Konstytucją RP.

  Odpowiedz
 • Braksłów(2015-09-02 22:13) Zgłoś naruszenie 10

  Debilizm, po prostu debilizm. Mam chory kręgosłup, grozi mi dyskopatia przy każdym wysiłku i co? Musze ćwiczyć i skończyć na wózku ?! To chyba są jakieś żarty. Pani minister myśli, że zmuszając uczniów do sportu sprawi, że go pokochają. TOTALNY BRAK ZNAJOMOŚCI PODSTAW FUNKCJONOWANIA PSYHIKI! Doprawdy, w tym momencie nie widzę innej możliwości, jak 'ucieczka' od Polskich absurdalnych przepisów szkolnych i wyniesienie się za granicę. Lepiej na tym wyjdę. Mam nadzieje, że nowe rozporządzenie otrzyma głośny i stanowczy sprzeciw oraz znajdzie się ktoś, kto zmieni to prawo, które jest bezsensowne.

  Odpowiedz
 • nauczyciel wf(2015-08-22 13:32) Zgłoś naruszenie 11

  a co z uczennicą w ciąży? według redaktorka nie można zwolnić ucznia w ogóle więc czy ma ćwiczyć tylko to co jej można? czy ma nie ćwiczyć ? I na jaki okres w takim przypadku uczennica dostaje zwolnienie ? Zachodząc w ciąże w sierpniu w połowie września już wie na 100% że jest w ciąży i na jaki okres dostanie zwolnienie???

  Odpowiedz
 • cynik(2015-08-22 08:48) Zgłoś naruszenie 00

  Zmiany ,zmiany ,zmiany. W ten sposób edukuje się młodzież. Co będzie za rok? A bo ja wiem? Pewno zmiana...

  Odpowiedz
 • Martyna(2015-08-21 12:28) Zgłoś naruszenie 01

  Uwazam, że powyższe reformy to bardzo dobra alternatywa dla całego chaosu, który obecnie panuje na zajęciach wychowania fizycznego. Mam nadzieję, że nauczyciele wykazą się zaangażowaniem i pozwolą uczniom cieszyć się z zajęć wf, by nie były one monotonne i stresujace. Plusem jest tez fakt, iz brak zwolnien moze przyczynic sie do spadku ilosci osob z nadwaga. Oby tak dalej.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!