Zmiany w prawie: Policzyliśmy, ile wyniosą zasiłki i inne zapomogi dla rodziców

Szykują się zmiany w świadczeniach, które rodzice mogą otrzymać na dzieci. Skorzystają na nich bezrobotne matki. Przedsiębiorcze kobiety z firmą czują się natomiast poszkodowane przez państwo. Policzyliśmy, ile wyniosą teraz zasiłki i inne zapomogi dla rodziców.

Dziecko, pieniądze

żródło: ShutterStock

Becikowe, czyli jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka

Zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka - zwana becikowym - przysługuje rodzicom dziecka albo jego opiekunowi prawnemu bądź faktycznemu. Uprawnione osoby po urodzeniu się dziecka otrzymują 1000 złotych. Przy czym od stycznia 2013 r. wprowadzono próg dochodowy uprawniający do świadczenia i aby je otrzymać, dochód w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie może przekroczyć kwoty 1922 zł netto.

Zapomoga przysługuje też pod warunkiem, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu. Wniosek o wypłatę świadczenia należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. W przypadku dziecka objętego opieką faktyczną lub opieką prawną, a także w przypadku dziecka przysposobionego wniosek należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką prawną lub od dnia przysposobienia, nie później jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

>>Czytaj też: Zanikające becikowe: Coraz mniej zapomóg dla rodziców

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (4)

 • qwerty(2015-08-15 10:51) Zgłoś naruszenie 00

  Jest jeszcze ulga podatkowa w PIT.

  Odpowiedz
 • adam(2015-08-16 18:09) Zgłoś naruszenie 00

  WYSTARCZY NIE KRAŚĆ I PIENIADZE BĘDĄ.
  Gdzie jest 182,5 mln wydanie niby na elektrownie atomową,kiedy nawet lokalizacji nie ma ?

  Odpowiedz
 • i(2015-08-16 00:38) Zgłoś naruszenie 00

  to chyb zart ko kom daj,aki rodzic jesli ma dzieco z swoją matką kochaną musi sam zapracowac na byt rodziny ,a nie czerpac pomocy z RP,niema takza grnica

  Odpowiedz
 • dorosli niepelnosprawni.(2015-10-27 22:35) Zgłoś naruszenie 00

  swiadczenia dla opiekunuw doroslych niepelnosprawnych pis obiecal dac od kiedy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!