Szkoła 2015: Jakie zmiany czekają uczniów w nowym roku?

W 2015 r. uczniowie przystąpią do egzaminów kończących naukę na każdym szczeblu na znowelizowanych zasadach. Najwięcej zmian czeka tegorocznych maturzystów.

Ściąganie

żródło: ShutterStock

Sprawdzian przeprowadzany w VI klasie szkoły podstawowej:

Sprawdzian będzie się składał z dwóch części, przeprowadzanych jednego dnia. W części pierwszej sprawdzane będą wiadomości i umiejętności z języka polskiego oraz z matematyki, w tym wykorzystanie wiadomości i umiejętności z tych przedmiotów w zadaniach osadzonych w kontekście historycznym lub przyrodniczym (w zadaniach zamkniętych i otwartych). Na rozwiązanie zestawu zadań uczeń będzie miał 80 minut.

Druga część sprawdzianu obejmuje wiadomości i umiejętności z języka obcego nowożytnego, którego uczeń uczy się w szkole, jako przedmiotu obowiązkowego, do wyboru z następujących: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski. Będą to tylko zadania zamknięte, czas trwania - 45 minut.

Wyniki sprawdzianu będą wyrażane w procentach, odrębnie z części pierwszej, z wyszczególnieniem wyniku dla zadań z języka polskiego i z matematyki, oraz z części drugiej - języka obcego nowożytnego.

Zmienia się zatem łączny czas trwania egzaminu - z 60 do 125 minut - z przerwą między częściami oraz jego struktura. Zostaje przeniesiony akcent z ponadprzedmiotowego charakteru egzaminu na sprawdzanie wiadomości i umiejętności z przedmiotów kluczowych dla dalszej nauki, tj. na język polski i matematykę, odpowiednio z wykorzystaniem kontekstów historycznych oraz przyrodniczych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (6)

 • wszystkie reformy to były klapy(2014-11-26 07:54) Zgłoś naruszenie 00

  W korzyści z reform wierzymy jak w UFO.
  W pierwszej klasie dla 6-latków miał być dywanik, miała być zabawa, dzieci miały być traktowane ulgowo z uwagi na wiek... a co jest??? Dzieciom tłoczy się materiał dl 7-latków w tempie takim, że obserwując to jestem w szoku.

  Odpowiedz
 • pin(2014-11-25 10:57) Zgłoś naruszenie 00

  Przeładowany program i przeładowane klasy /30 uczniów w klasie/ nauczycielowi trudno ogarnąć zwłaszcza w gimnazjum

  Odpowiedz
 • mama drugoklasisty(2014-11-24 14:59) Zgłoś naruszenie 00

  A już myślałam, że naprawdę szykują się zmiany... Niestety, znowu sprawdziany, testy i rywalizacja. I zastanawiam się jak to jest, że w takiej np. Finlandii w szkołach podstawowych nie ma ocen, prac domowych, testów oraz klasówek, a ich system edukacji oceniany jest jako najlepszy w Europie? Podobnego rozwiązania życzyłabym sobie dla naszych dzieci...

  Odpowiedz
 • KNP(2014-11-24 17:59) Zgłoś naruszenie 00

  W Polsce to państwo dyktuje nam w jaki sposób nauczyciele mają oceniać uczniów i sprawdzać stan ich wiedzy. Żaden rodzic nie ma prawa decydować o dobru dziecka, nawet jeśli chciałby uczyć je sam lub w ogóle je nie uczyć.
  Obecny socjaldemokratyczny reżim powinien zostać obalony, gdyż to właśnie w państwie niewolniczym nasze dzieci nie są nasze.

  Odpowiedz
 • nauczyciel akademicki(2014-11-24 23:49) Zgłoś naruszenie 00

  Czas trwania egzaminów, pozostaje nadal! w rozbieżności z badaniami psychologii poznawczej- CZAS KONCENTRACJI A POZIOM UZYSKIWANYCH WYNIKÓW . W toku nauki szkolnej, nie prowadzi się kontroli wg organizacji egzaminów. Uzyskiwane wyniki, pozostają rozbieżne, z wiedzą uczniów. Bardzo dobry nauczyciel, trafnie diagnozuje zdolności i umiejętności ucznia. Właśnie istota tychże braków, stanowi o patologizacji młodzieży!- na każdym etapie kształcenia. Nadto przeładowanie programów - wypełnianie ich niepotrzebną, a nawet szkodliwą treścią.

  Odpowiedz
 • emma(2014-12-01 09:02) Zgłoś naruszenie 01

  Nie rozumiem histerii rodziców 6-latków, którzy mają posłać dzieci do szkoły.

  Kiedyś zerówka była już obowiązkowa, wszyscy uczyliśmy się czytać w zerówce (i liczyć) i nikt z tym nie miał problemu.
  Rodzice! Macie tępe dzieci? Czy sami jesteście na tyle niezaangażowani w ich rozwój, że tak panikujecie?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!