Krótsze urlopy i obcięte dodatki, czyli co czeka pedagogów po zmianach w Karcie nauczyciela

Od czterech lat trwają prace na zmianą Karty nauczyciela. Dyskusję nad dokumentem wymusiła trudna sytuacja finansowa samorządów. Jednak debata potrzebna była i tak, bowiem Karta została przyjęta w 1982 roku - jej przepisy były od tego czasu wielokrotnie nowelizowane i dzisiaj często trudno je stosować. Między innymi dlatego minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska opowiedziała się za wersją najbardziej radykalną, czyli likwidacją Karty w ogóle. Propozycja ta będzie trudna do zrealizowania, jednak powoływane przez ostatnie lata specjalne zespoły i zaproszeni do współpracy eksperci wypracowali szereg rozwiązań, które - gdyby weszły w życie - znacznie zmieniłyby system polskiej edukacji, a tym samym sposób pracy nauczycieli. Zebraliśmy najważniejsze zmiany, które wpłynęłyby na życie zawodowe pedagogów, gdyby reforma Karty się powiodła.

Szkoła, nauczyciel, tablica

żródło: ShutterStock

Urlop wypoczynkowy

Zmiany czekałyby nauczycieli w urlopach. Jeżeli chodzi o urlop wypoczynkowy, to proponowane zmiany określiłyby dokładnie jego wymiar (47 dni roboczych w roku - czyli krócej niż teraz - przy czym w nieprzerwanym wymiarze nauczyciel mógłby z niego skorzystać przez co najmniej 28 dni) oraz termin urlopu (dni wolne od zajęć lekcyjnych).

W rezultacie zmian nauczyciele mogliby korzystać z urlopu wypoczynkowego nie tylko w okresie ferii zimowych i letnich, ale również we wszystkie dni, w których nie odbywają się w szkole zajęcia lekcyjne, a więc także w czasie 7 - 9 dni roboczych w okresie przerw świątecznych oraz 6 - 10 dni roboczych, które dyrektor szkoły ustali jako dni wolne od zajęć dydaktyczno - wychowawczych.

Obecnie nauczyciele mają prawo do urlopu wypoczynkowego w okresie ferii zimowych i wakacji letnich, ale dyrektor szkoły może w tym czasie zobowiązać nauczyciela do wykonywania czynności na rzecz szkoły przez 7 dni.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (34)

 • nuta(2014-12-22 23:41) Zgłoś naruszenie 10

  Wieje polskim jadem. Komu zależy na skłóceniu środowiska.? Okazuje się, że psy głodne mogą pozagryzać się nawzajem. Każdy ma inną specyfikę pracy! Każdy chciałby tyle zarobić, aby starczyło nie tylko do końca miesiąca. Zniszczona gospodarka itd. przykro się robi. Życzmy sobie spokoju, polepszenia sytuacji w kraju na każdym gruncie.

  Odpowiedz
 • wku*wiony belfer(2014-11-26 16:34) Zgłoś naruszenie 10

  Normalnie taka kasiora, że upić się idzie...
  To są kwoty BRUTTO hahahaha

  REGULAMIN PRZYZNAWANIA NAUCZYCIELOM DODATKÓW I INNYCH SKŁADNIKÓW WYNAGRODZENIA W SZKOŁACH I PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH PROWADZONYCH PRZEZ POWIAT MYSLIBORSKI

  Rozdział 7.
  Dodatek mieszkaniowy
  § 9. 1. Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu
  w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć w szkole położonej na terenie wiejskim oraz
  w mieście liczącym do 5.000 mieszkańców, przysługuje nauczycielski dodatek mieszkaniowy.
  2. Dodatek mieszkaniowy uzależniony jest od stanu rodzinnego nauczyciela uprawnionego do dodatku i jest
  wypłacany, co miesiąc w wysokości:
  1) przy jednej osobie w rodzinie – 1 złoty;
  2) przy dwóch osobach w rodzinie – 2 złote;
  3) przy trzech osobach w rodzinie – 3 złote;
  4) przy czterech osobach w rodzinie i więcej – 5 złotych.
  3. Nauczycielowi i jego współmałżonkowi, będącemu także nauczycielem, stale z nim zamieszkującym
  przysługuje tylko jeden dodatek, w wysokości określonej w § 9 ust.2; małżonkowie wspólnie wskazują
  pracodawcę, który będzie im wypłacał ten dodatek.

  Odpowiedz
 • policjant(2014-11-26 18:07) Zgłoś naruszenie 11

  Do 55 latka
  W wojsku, w policji zachowano tylko przywilej odejścia ze ze służby które dla osób które zostały zatrudnione przed 2014 r. jest to w tej chwili 1 przywilej.Mamy tylko 30 dni urlopu.Oobowiązuje nas 40 godzinny tydzień pracy, a nie jak w przypadku nauczycieli czternasto godziny.Nie mamy płacone za nadgodziny.nie mamy urlopu 3 letniego na potraktowanie zdrowie. Wydaje mi się że nasza praca jest trochę bardziej niebezpieczna niż nauczycieli.Podoficer po studiach zarabiamy mniej niż nauczyciel dyplomowany .dlatego też proszę pomyśl zanim coś napiszesz

  Odpowiedz
 • ano(2014-11-22 13:34) Zgłoś naruszenie 10

  Po likwidacji nauczycielskich przywilejów i niepodniesieniu znacznie pensji, może się okazać, że po krótkim samorządowo-oszczędnościowym "hura!", nieliczne bogatsze samorządy, w celu pozyskania dobrych nauczycieli zaczną - same z siebie - oferować różne dodatki i przywileje, a biedniejszej większości pozostanie szukanie chętnych wśród licealistów lub zamykanie szkół z powodu braków kadrowych.

  Odpowiedz
 • zadowolony nauczyciel(2014-11-26 12:07) Zgłoś naruszenie 04

  do nnn
  mam wrażenie, że jesteś nauczycielem - a więc powinieneś znać KN, urlop nauczyciela to: okres wakacji 62 dni + okres ferii zimowych 14 dni + wszystkie ferie świąteczne ... jakby nie liczyć nie daje 47 dni, a ferie Bożonarodzeniowe w tym roku zaczynają się 22 grudnia a kończą 6 stycznia , bo każdy Dyrektor na pewno zrobi dyrektorski dzień wolny 5 stycznia. A przerwa majowa,czerwcowa, listopadowa i pewnie jeszcze jeszcze o czymś zapomniałam... Ja też się szkolę i za wszystko mam zwracane koszty szkolenia łącznie z delegacjami - najmniejszy zwrot obejmuje 70 % kosztów. A szkolić trzeba się wszędzie i to z pewnością częściej niż w szkole - moja siostra jest księgową i każda zmiana przepisów podatkowych, zus, prawa pracy, kn,ochrony danych, ustawy o rachunkowości itp. to kolejne szkolenia i te niestety nie są pokrywane przez jej zakład pracy. A pobory ? Ja po 10 latach jestem nauczycielem dyplomowanym - moja zasadnicza to 3109 + dodatki. Moja siostra po studiach dużo cięższych i zakresem wiedzy i odpowiedzialnością nieporównywalną z nauczycielem - zasadnicza 2300 + dodatki czyli mniej niż nauczyciel w drugim roku pracy ... Więc jak słyszę jak to źle moim pobratymcom nauczycielom i jak to ciężko wytrzymać te 18 godzin tygodniowo w pracy to mam wrażenie, że ja chyba jestem wyjątkiem, który docenia zalety mojej pracy

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nnn(2014-11-22 13:56) Zgłoś naruszenie 02

  Nauczyciele od DAWNA mają 47 dni urlopu, w miastach nie ma żadnych dodatków mieszkaniowych i wiejskich, choć koszty utrzymania wyższe o wiele niż na wsi, mnóstwo nauczycieli na niepełnych etatach, urlop zdrowotny ich nie dotyczy, zresztą przyznaje się go w przypadku poważniejszych schorzeń, zadrościcie chorób? Zdobycie kolejnych stopni awansu wiąże się z dodatkowymi kursami i studiami opłacanymi w dużej mierze Z WŁASNEJ KIESZENI,a teraz ma być jak w komunie wszystkim po równo? To się nawet rymuje... o czym w ogóle mówicie permanentnie okłamując społeczeństwo i podsycając wojnę polsko-polską

  Odpowiedz
 • mała(2014-11-22 13:21) Zgłoś naruszenie 01

  Do ba:
  A wiesz jakie te didatki sa śmieszne?
  Wiejski wynosi 13zl miesięcznie. Wow MILJONY NORMALNIE

  Odpowiedz
 • daxx(2014-11-24 11:20) Zgłoś naruszenie 05

  ale zmiany, ale się im dobrali do ..., weźcie żenada po prostu, KN do likwidacji podobnie jak przywileje mundurowych ! i bez żadnych praw nabytych, po prostu nie będą zwykli ludzie robić na innych bo niby w imię czego ?! niech ktoś w końcu dokona likwidacji wszelkich przywilejów pracowniczych ! komu się nie podoba może zmienić zawód i koniec, ale jakoś nie widzę takiej woli wśród partii politycznych, a już na pewno nie w mafii PO PSL

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • tata2(2014-11-28 07:23) Zgłoś naruszenie 00

  7 lat nic nie zrobili z KN a proponowane zmiany (nawet jeśli wejdą) zmienią niewiele. PO pokazuje jak robić by nic nie zrobić a żeby szum był wokół.

  Odpowiedz
 • ada(2014-11-24 09:47) Zgłoś naruszenie 01

  Nauczyciele tak bronią tych urlopów ponieważ wykorzystują je , oczywiście 100% płatne, na wyjazdy za granicę i tam dorabiają, na opiekę nad dzieckiem po urlopie macierzyńskim lub nad chorymi członkami rodziny. Super urlop wszyscy byśmy chcieli. Dlatego też nauczyciele tak bronią KN. Dzięki KN mają wiele innych przywilejów .

  Odpowiedz
 • ba(2014-11-22 11:14) Zgłoś naruszenie 01

  te dodatki socjalne mnie powaliły... czy to 21 wiek?? wcale się nie dziwię, że nauczyciele bronią tej karty, takich przywilejow chyba nikt nie ma. 3 lata na poratowanie zdrowiA?? jak jesteś oslabiony nauczaniem-zmien zawod. Może zostaną tylko ci, którzy CHCĄ uczyć. Ze zdemoralizowaną młodzieżą mają wszyscy jakiś tam kontakt, niestety, takie czasy... jeśli nie masz autorytetu, to i nie nauczysz dobrze. Mam w swoim otoczeniu nauczycieli i takie wrażenie odnoszę, że wybrali ten zawód ze wzgl.na KN, bo wciąż narzekają na wszystkich i wszystko, tak, jakby tylko oni byli źle oplacani, ciemiężeni przez 'górę' itd. acha i tylko oni MUSZĄ pracować. Wszelkie tegotypu karty powinny być zlikwidowane lub conajmniej zweryfikowane, przez ponad 30 lat coś się chyba zmieniło?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • xyz(2014-12-11 08:14) Zgłoś naruszenie 01

  55 latka!
  W oświacie zmian nie dokonano od 1980r. Tam relikt w postaci KN jak beton nie do ruszenia. Nie narzekajcie. Może w końcu Ewa Kopacz albo pani minister edukacji coś zmieni i doprowadzi do normalności.

  Odpowiedz
 • Artur(2014-11-26 18:12) Zgłoś naruszenie 01

  Skoro mamy wolny rynek to należy zlikwidować wszystkie przywileje wszystkich grup zawodowych i społecznych. W przypadku oświaty jak i nauki jest to zasadne kiedy zlikwidujemy darmowe szkolnictwo. Wolny rynek pokaże który z nauczycieli ile jest wart. Obraz poziomu cen dają nam szkoły społeczne i prywatne (i tylko takie po zniesieniu KN powinny zostać) oraz cen za korepetycje.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Klon(2014-12-04 22:43) Zgłoś naruszenie 01

  Armia nauczycieli dałaby się pociąć za PO.

  Odpowiedz
 • Plb(2014-11-28 08:02) Zgłoś naruszenie 02

  Do nnn
  47 dni urlopu to oni mają od dawna ale na papierze. Faktycznie tych dni wolnych od pracy w dniach roboczych potrafią mieć rekordziści ponad 70...

  Odpowiedz
 • nauczyciel z 30 letnim stażem (2015-12-06 22:35) Zgłoś naruszenie 00

  Odpowiedz
 • Darek(2014-11-23 10:09) Zgłoś naruszenie 01

  Zlikwidowac Karte Nauczyciela! Zabrac im wszystko bo nie rozumiem dlaczego ta grupa zawodowa ma az tak duze przywileje. Wtedy skoncza sie lamenty dlaczego to, dlaczego tamto, a dlaczego inni...itp. Hasla pt. lepsza placa to wydajniejsza nauka dzieci to jakis sarkazm! Ciekawe ilu z Was rozlicza sie ze skarbowka za dodatkowe korepetycje dla uczniow, A moze cos takiego to robicie dla ich dobra, pewnie ktos wielce madry tak to skomentuje.
  Normalny tydzien pracy to 40godzin w tygodniu - niestety nie w Waszym wydaniu. Wasz urlop wypoczynkowy powinien byc takze zrownany z urlopem kazdego pracownika w PL. W taki sposob szacunku ani mlodziezy ani ich rodzicow nigdy nie zdobedziecie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kw(2014-11-22 14:41) Zgłoś naruszenie 00

  Dodatki wiejskie powinny być całkowicie zlikwidowane. Na wsiach są mało liczne klasy i komfort nauczania dużo lepszy. W dużym mieście do pracy trzeba dojeżdżać czasem 10 i 15 km, a z miasta do wsi czasem 2, 3 km. Nie mam pojęcia o co chodzi z tym dodatkiem. Komuna się kłania.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Plb(2014-11-22 14:29) Zgłoś naruszenie 01

  Do mała
  Dodatek wiejski to nie 13 zł a 10% płacy zasadniczej... Czyli dla dyplomowanego ponad 300 zł

  Odpowiedz
 • bogna(2014-11-22 12:56) Zgłoś naruszenie 01

  kiepsko opłacane pielęgniarki to kiepsko pielęgnowani pacjenci w różnym wieku ,także dzieci i tak można bez końca.Kształcenie dzieci i tak pozostawia wiele do życzenia.Mnóstwo jeszcze pracy w domu i korepetycje bo takich mamy pedagogów

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!