Stypendium i akademik, czyli czego student może domagać się od swojej uczelni

Uczelnie publiczne w Polsce gwarantują swoim podopiecznym szereg przywilejów. Nie tylko nie pobierają opłat od studentów studiów dziennych za czesne, opłatę rejestracyjną czy dostęp do laboratoriów i bibliotek. Dają im szansę na zdobycie stypendium, które pomoże żakom utrzymać się na studiach. Zobacz więc, czego może oczekiwać student od swojego uniwersytetu.

Studentka

żródło: ShutterStock

Dla kogo miejsce w akademiku

Część studentów może także starać się o miejsce w domu studenta. Pierwszeństwo w uzyskaniu miejsca w akademiku przysługuje osobom, które mają utrudniony codzienny dojazd na uczelnię oraz znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.

Ponadto kryteriami decydującymi o pierwszeństwie są też zazwyczaj (każda uczelnia ustala to samodzielnie): średnia ocen, udokumentowana przewlekła choroba, szczególna sytuacja życiowa (np. sieroctwo), zaliczenie etapu studiów w terminie określonym Regulaminem Studiów, prowadzenie aktywnej pracy naukowej lub pracy społecznej na rzecz uczelni czy akademika. W przypadku wolnych miejsc o przydział w domach studenckich mogą ubiegać się pozostali studenci.

Studenci pierwszego roku muszą złożyć wniosek o miejsce w akademiku na swoim wydziale wtedy, gdy dostarczają dokumenty wymagane przy rekrutacji. Pozostali mają czas do 30 czerwca każdego roku.

Ceny w poszczególnych domach różnią się w zależności od uczelni. Na przykład w akademikach Politechniki Poznańskiej miejsce w pokoju trzyosobowym kosztowało w roku akademickim 2013/2014 od 337 zł, w pokoju dwuosobowym – od 364 zł, za pokój jednoosobowy trzeba było zapłacić – od 524 zł. Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za miejsce w "trójce" student zapłacił co najmniej 325 zł, w "dwójce" – od 370 zł, pokój jednoosobowy był natomiast kosztem od 420 złotych wzwyż.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!