Stypendium i akademik, czyli czego student może domagać się od swojej uczelni

Uczelnie publiczne w Polsce gwarantują swoim podopiecznym szereg przywilejów. Nie tylko nie pobierają opłat od studentów studiów dziennych za czesne, opłatę rejestracyjną czy dostęp do laboratoriów i bibliotek. Dają im szansę na zdobycie stypendium, które pomoże żakom utrzymać się na studiach. Zobacz więc, czego może oczekiwać student od swojego uniwersytetu.

Student

żródło: ShutterStock

Stypendium rektora

Stypendium rektora przyznawane jest tym studentom, którzy mają za sobą I rok studiów I stopnia (licencjackich) lub jednolitych magisterskich (wyjątkiem są tu studia II stopnia, tzw. uzupełniające studia magisterskie).

Oprócz wysokiej średniej ocen - minimalnym progiem jest 4,0 - student musi wykazać się osiągnięciami naukowymi, artystycznymi lub wysokimi wynikami sportowymi we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym.

Stypendium rektora dla najlepszych studentów może otrzymać nie więcej niż 10 proc. studentów każdego kierunku studiów prowadzonego na uczelni.

I tak Uniwersytet Warszawski za osiągnięcia naukowe uznaje między innymi publikacje naukowe w recenzowanych czasopismach naukowych o zasięgu co najmniej krajowym lub publikacje naukowe w formie książki (autorstwo/współautorstwo/artykuł w książce), wystąpienia na konferencjach naukowych i osiągnięcia w konkursach o zasięgu co najmniej krajowym (pod uwagę nie są brane działania czysto organizatorskie tj. uczestnictwo w pracach kół naukowych); za osiągnięcia artystyczne - osiągnięcia w konkursach o zasięgu co najmniej krajowym, wybitne dzieła artystyczne (plastyczne, muzyczne, teatralne) czy udział w projektach artystycznych prowadzonych przez uczelnię lub we współpracy z innymi ośrodkiem akademickim lub kulturalnym (pod uwagę nie jest brane zaangażowanie w teatr akademicki/chór/ zespół pieśni i tańca itp.), a za osiągnięcia sportowe uważa się udział w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata, wymienionych zawodach organizowanych dla osób niepełnosprawnych oraz zajęcie co najmniej siódmego miejsca w mistrzostwach Europy, akademickich mistrzostwach świata, akademickich mistrzostwach Europy, uniwersjadzie, wymienionych zawodach organizowanych dla osób niepełnosprawnych.

Ile wynosi stypendium rektora? Stawki zależą od uczelni i na przykład w roku akademickim 2013/2014 wynosiły: - Uniwersytet Śląski w Katowicach - 520 zł (dla osób, które uzyskały szczególnie wysoką punktację - 770 zł); - Uniwersytet Łódzki - 450 zł; - Katolicki Uniwersytet Lubelski - 460 zł, 610 zł i 760 zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!