Stypendium i akademik, czyli czego student może domagać się od swojej uczelni

Uczelnie publiczne w Polsce gwarantują swoim podopiecznym szereg przywilejów. Nie tylko nie pobierają opłat od studentów studiów dziennych za czesne, opłatę rejestracyjną czy dostęp do laboratoriów i bibliotek. Dają im szansę na zdobycie stypendium, które pomoże żakom utrzymać się na studiach. Zobacz więc, czego może oczekiwać student od swojego uniwersytetu.

Niepełnosprawni

żródło: ShutterStock

Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych

Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych może otrzymywać student z tytułu niepełnosprawności potwierdzonej orzeczeniem właściwego organu.

Szczegółowe zasady wypłacania tego typu stypendiów określają poszczególne uczelnie, a jego wysokość jest uzależniona od stopnia niepełnosprawności.

Dla przykładu na Politechnice Łódzkiej w roku akademickim 2013/2014 osoby z orzeczonym znacznym stopniem niepełnoprawności mogły otrzymać 266 zł miesięcznie, z umiarkowanym stopniem niepełnoprawności - 200 zł miesięcznie, a z lekkim stopniem niepełnoprawności - 150 zł miesięcznie. Na Uniwersytecie Jagiellońskim sumy te wynosiły kolejno 450 zł, 300 zł i 150 zł miesięcznie, a na Uniwersytecie Gdańskim 270 zł, 220 zł i 170 zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!