Stypendium i akademik, czyli czego student może domagać się od swojej uczelni

Uczelnie publiczne w Polsce gwarantują swoim podopiecznym szereg przywilejów. Nie tylko nie pobierają opłat od studentów studiów dziennych za czesne, opłatę rejestracyjną czy dostęp do laboratoriów i bibliotek. Dają im szansę na zdobycie stypendium, które pomoże żakom utrzymać się na studiach. Zobacz więc, czego może oczekiwać student od swojego uniwersytetu.

student

żródło: ShutterStock

Jakie stypendia dla studenta?

Jest kilka rodzajów stypendiów, o jakie student może starać się na swojej uczelni, w tym: stypendium socjalne, stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych czy stypendium rektora dla najlepszych studentów.

Stypendium socjalne jest skierowane do studentów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Próg dochodu ustala rektor w porozumieniu z samorządem studenckim, w granicach od 592,8 zł do 850,2 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie. Oznacza to, że student ma prawo do stypendium, jeżeli miesięczny dochód netto na osobę w rodzinie nie przekracza w roku akademickim 2014/2015 - 592,8 zł. Jeżeli jednak jego dochód przekroczy górny próg, to nawet w szczególnych przypadkach uczelnia nie może przyznać stypendium socjalnego takiej osobie.

Jeżeli dochód studenta ustala się w oparciu o prowadzenie gospodarstwa rolnego, to bierze się pod uwagę powierzchnię użytków rolnych w hektarach przeliczeniowych i wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego, ogłaszanego na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2006r. Nr 136, poz. 969, z późn. zm.). Na rok akademicki 2013/2013 GUS wyliczył ten przeciętny dochód na poziomie 2 431 zł (jest to dochód roczny).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!