Ile trzeba zapłacić za studia na najlepszych uczelniach świata?

Przepisy nakładające na polskich studentów obowiązek płacenia za drugi kierunek studiów zostały zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny. Tymczasem w wielu krajach świata opłaty za naukę na uniwersytetach istnieją od dawna, a samo czesne na najlepszych uczelniach to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Zobaczcie, ile trzeba zapłacić za studia na najlepszych uczelniach świata.

University of Cambridge

autor: Andrew Dunnżródło: Creative Commons

Studia na Cambridge

Poza najdroższymi kierunkami czesne w Wielkiej Brytanii wynosi więc około 3 tys. funtów za rok.

Jeżeli danej osoby nie stać na studia, może liczyć na sprawnie działający system stypendialny i kredytowy Zjednoczonego Królestwa. Studenci, których rodziny nie osiągają dochodu w wysokości co najmniej 22 tys. funtów rocznie, mogą liczyć na pożyczkę, którą zaczną spłacać dopiero zarabiając 15 tys. funtów w skali roku.

Osoby studiujące na Wyspach muszą liczyć się również z wysokimi kosztami samego utrzymania, wynoszącymi od 8 do nawet 18 tys. funtów rocznie (najdroższy jest oczywiście Londyn).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!