Ile trzeba zapłacić za studia na najlepszych uczelniach świata?

Przepisy nakładające na polskich studentów obowiązek płacenia za drugi kierunek studiów zostały zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny. Tymczasem w wielu krajach świata opłaty za naukę na uniwersytetach istnieją od dawna, a samo czesne na najlepszych uczelniach to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Zobaczcie, ile trzeba zapłacić za studia na najlepszych uczelniach świata.

Harvard University

autor: Brent Lewinżródło: Bloomberg

Studia na Harvardzie

Czesne to jednak nie wszystkie opłaty jakie trzeba ponieść, jeśli chcemy studiować w USA. Dla przykładu na Harvardzie, gdzie opłaty za studia wahają się od 33,1 tys. dol. do 38,1 tys., do czesnego dochodzą jeszcze inne opłaty w tym (wszystkie opłaty za jeden rok akademicki):
- akademik - około 7,5 tys. dol.
- wyżywienie - około 4,7 tys. dol.
- ubezpieczenie - około 3 tys. dol.
- dodatkowe opłaty - około 2 tys. dol.
- wydatki osobiste - około 7,5 tys dol.
Roczny koszt studiów na Harvardzie wynosi więc w przybliżeniu nawet 52,3 tys. dol.

Jednak na Uniwersytet Harvarda najpierw przyjmuje się kandydata, a dopiero później sprawdza, jakie są jego możliwości finansowe. Jeżeli studenta nie stać na studiowanie na uczelni, wówczas może on liczyć na pakiet pomocy finansowej - różnego rodzaju granty i pożyczki. Uczelnia może pokryć między innymi wydatki na zakwaterowanie, wyżywienie, podręczniki czy szacowany koszt podróży do domu raz w roku. Ponadto Harvard zwalnia z opłat studentów, których rodziny nie osiągają dochodu wyższego niż 60 tys. dol. rocznie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!