Przyszłościowe studia. Jaki kierunek wybrać po maturze?

Maj to ważny miesiąc dla każdego maturzysty - najpierw czeka go weryfikacja wiedzy w czasie egzaminu maturalnego, a następnie przyjdzie czas podjęcia decyzji, która zaważy na jego przyszłości, czyli wyboru studiów. Wybór szkoły wyższej to jedno z najtrudniejszych zadań stojących przed młodym człowiekiem - często nie wie on bowiem, co chce robić w życiu, więc decyduje się na wybór kierunku studiów pod presją otoczenia. Dla tych, którzy jeszcze się wahają, monsterpolska.pl przygotował kilka wskazówek ułatwiających dokonanie wyboru.

Student

żródło: ShutterStock

Zbierz informacje

Przed wyborem studiów najważniejszye jest dobre rozpoznanie. Jednym z najlepszych źródeł informacji o danym kierunku są studenci lub absolwenci. Porozmawiaj z kimś, kto już studiuje na interesującym cię kierunku. Zbieranie informacji u źródła to najlepszy sposób na zweryfikowanie swojej wiedzy oraz rozwianie wszelkich wątpliwości. Tylko w taki sposób dowiesz się jakie są plusy i minusy wybranego kierunku czy uczelni, poznasz opinię o wykładowcach, programie zajęć dodatkowych czy formach integracji studenckiej – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Internet, dni otwarte czy informatory, to podstawowe i ogólnodostępne źródła wiedzy o uczelniach. Licealiści mogą na stronach szkół odnaleźć zakładki z informacją o wykładowcach, a na portalach społecznościowych i forach - przejrzeć opinie innych studentów. Warto również sprawdzić rankingi szkół wyższych, a także zapoznać się z opiniami pracodawców oraz statystykami pokazującymi wskaźniki zatrudnienia po ich ukończeniu.

W dobie łatwego dostępu do informacji możliwości jest wiele. Dlatego warto przeprowadzić dokładną analizę przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze studiów.

statystyki

Komentarze FB: