Na jakie stypendia może liczyć student w Polsce

Nie tylko uczelnie wyższe przyznają stypendia swoim studentom. Finansowo może ich wspomóc także minister, Unia Europejska, gminy lub też podmiot prywatny.

Student trzymający w dłoni gotówkę, mat. shutterstock

żródło: Forsal.pl

Większe stypendium socjalne

Student studiów stacjonarnych znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej może otrzymać większe stypendium socjalne, jeżeli mieszka w domu studenckim lub innym obiekcie, a jego codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania do uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie.

Na Uniwersytecie Gdańskim stypendium socjalne w zwiększonej wysokości (z tytułu zamieszkania w Domu Studenckim lub innym obiekcie) wynosiło z kolei: - 530 zł - przy dochodzie do 300,00 zł, - 460 zł - przy dochodzie od 300,01 zł do 600,00 zł, - 400 zł - przy dochodzie od 600,01 zł do 820,00 zł.

Studenci mogą się także ubiegać się o stypendium na wyżywienie i stypendium mieszkaniowe. Na przykład na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi stypendium na wyżywienie wynosiło w tym roku 200 zł miesięcznie, a stypendium mieszkaniowe mógł otrzymać tylko doktorant studiów stacjonarnych w wysokości 250 zł miesięcznie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!