« Powrót do artykułu

Humanistyka także dla inżynierów

Uczelnia to nie szkoła zawodowa. Dlatego chcemy dołączyć do kształcenia zagadnienia humanistyczno-społeczne - mówi Profesor Daria Lipińska-Nałęcz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Profesor Daria Lipińska-Nałęcz

autor: Fot. Jacek Łagowski Agencja Gazetażródło: Agencja Gazeta

Profesor Daria Lipińska-Nałęcz

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

 • Ani z sekty, ani z mafii.(2014-01-17 08:16) Zgłoś naruszenie 00

  "Napływają do nas informacje nie tylko od filozofów, ale także przedstawicieli innych dziedzin naukowych (humanistycznych i społecznych) o degradacji właśnie tych fakultetów. Dlatego chcemy poszerzyć wiedzę studenta w tym zakresie. Zaproponujemy uczelniom, aby student nawet kierunku zawodowego mógł wybrać wiedzę któregoś z tych obszarów. Ponieważ nie chodzi o to, aby dowiedział się na studiach, tylko jak obsługiwać jakiś program czy sprzęt, ale także nabył takie kompetencje, które poszerzą horyzont jego wiedzy."

  Wszystko ładnie i pięknie, ale w Polsce będzie to polegało na tym, że pracownicy naukowi z dziedzin humanistycznych i społecznych nie będą zwalniani (lub znajdą nową pracę na innych uczelniac) bo się ich przetransferuje do pracy z inżynierami i ścisłowcami (co raz mniejsza liczba studentów w ogóle, w tym na kierunkach hum/społ), a nie na tym, aby poszerzać horyzonty studentów.

  Odpowiedz
 • KP(2014-01-17 16:25) Zgłoś naruszenie 00

  Na uczelniach technicznych czy kierunkach ścisłych humanistyka powinna być ograniczona. Niby dlaczego inżynier ma kształcić się humanistycznie, a humanista nie musi znać zasad dynamiki czy podstaw matematyki. A może obowiązkowe kształcenie ścisle wprowadzić na humanistykę. Może wtedy tacy absolwenci mieliby więcej wyobraźni chociażby naciskając na pedał gazu w samochodzie!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!