« Powrót do artykułu

Zawód nauczyciela zacznie wymierać? Nie ma rotacji kadr

Brak napływu młodych pracowników może negatywnie wpływać na system oświaty. W szkołach uczy coraz mniej młodych nauczycieli, a rotacja kadr jest niezbędna - pisze "Rzeczpospolita".

Nauczyciel

żródło: ShutterStock

Na jeden nauczycielki etat przypada obecnie 150 chętnych.

statystyki

Komentarze (205)

 • filologini(2013-02-12 16:17) Zgłoś naruszenie 00

  9: Młodzież - te żale proszę kierować do rządu

  Odpowiedz
 • Plb(2013-02-23 22:54) Zgłoś naruszenie 00

  Konkret i filologini.
  Brak merytorycznych komentarzy z waszej strony może być przytłaczający. Dobrze, że się wspieracie ...

  Odpowiedz
 • filologini(2013-02-19 22:13) Zgłoś naruszenie 00

  135: Plb - Śmieszny jesteś. Przemawia przez Ciebie pruderia i hipokryzja. Po pierwsze, nie rozumiem, dlaczego przypisujesz sobie czy gucio prawo do ataku i używania obraźliwych sformułowań.
  Po drugie, skoro Ty pierwszy rzucasz kamień to jakie masz moralne prawo do oceny zachowania osoby, którą atakujesz? Już pisałam, że masz tendencje do stosowania prawa Kalego.
  Moje wypowiedzi zwierają określenia dosadne ale nie wulgarne, a reszta jest kwestią nadinterpretacji lub dosłownego rozumienia moich słów.
  Po trzecie, moja prywatna szkoła to moja prywatna sprawa i to, co robię w czasie wolnym nie powinno Cię obchodzić. Mogę dorabiać jako wróżka, trenerka dzikich zwierząt w cyrku albo niańka - nie Twoja sprawa. W szkole wypracowuję czas przewidziany umową i wywiązuję się ze swoich obowiązków z nawiązką a Ty nie masz żadnych podstaw, żeby uważać, ze jest inaczej. Możesz tylko insynuować, co też czynisz.
  Takich zawodów, w których dorabia się po godzinach jest więcej i nie zauważyłam, żebyś się czepiał np. lekarzy pracujących w państwowych szpitalach i dorabiających w prywatnych gabinetach. Że nie wspomnę o figurach, jakie robią w tym temacie politycy czy samorządowcy. Ciekawe, na ile frontów sam pracujesz? Informatyk, samorządowiec/radny ... i co jeszcze?
  Co do mojej rzekomej buty... Nigdy nie pisałam, że jestem lepsza. Pisałam natomiast, że na tematyce oświatowej, problemach szkoły i nauczycieli znam się lepiej od Ciebie czy od niejakiej gucio. A to jest chyba oczywiste. Nie znam się na pracy księgowego, lekarza, prawnika, informatyka i nie wypowiadam się pod artykułami dotyczącymi tych zawodów.
  Wygląda więc na to, że butą grzeszysz raczej Ty, ponieważ wydaje Ci się, ze jako informatyk i rodzic (?) więcej wiesz na temat pracy nauczyciela niż sam nauczyciel.
  Rozumiem, że Twoje ostatnie zdanie w błyskotliwy i taktowny sposób kwestionuje poziom mojej inteligencji oraz wykształcenia.
  Pozostaje mi w rewanżu pogratulować umiejętności dedukcji oraz taktu.

  Odpowiedz
 • Plb(2013-02-21 07:51) Zgłoś naruszenie 00

  Do konkret
  Nikt nie chce likwidować Kodeksu pracy czy kodeksu karnego.
  Dlaczego? Dla refleksji zostawię pytanie bez odpowiedzi.

  A te mityczne wręcz pomysły nauczycieli trfiające do kosza dotyczące zmian w oświacie... Jesteście tacy "płodni", że poza podwyżkami nie usłuszałem żadnego innego od was pomysłu...

  Odpowiedz
 • konkret(2013-02-22 16:56) Zgłoś naruszenie 00

  do 144 Plb
  <0

  Odpowiedz
 • Plb(2013-02-21 22:55) Zgłoś naruszenie 00

  Ad1. Mityczne projekty - "mam ale nie podam"
  Ad2. Mityczne projekty - "ponoć są - ale nie napiszę"
  Ad3. A ty nie dostrzegasz, że jakość nie ma znaczenia w pracy nauczyciela i w procesie edukacyjnym?
  Ad4. KN - niech zostaną prawa i obowiązki ale niech znikną przywileje. I nie dla każdego pensum powinno być 18 lekcji.
  Co do informatyków - umiesz wymienić choć 3 rodzaje informatyków - jakieś specjalizacje? Czy dla Ciebie każdy, kto ma coś do czynienia z komputerem jest informatykiem?
  Ad5. Znam przypadki nauczycieli pijanych na wycieczkach szkolnych nie tracących pracy
  Ad6. To pisz - na razie nie ma konkretów - a nick zobowiązuje
  Ad7. Bez komentarza.

  Odpowiedz
 • sss(2013-02-17 21:18) Zgłoś naruszenie 00

  120 filologini- za to nie ma drugiego takiego chama jak ty.A teraz zgłoś mój post do usunięcia

  Odpowiedz
 • Majkel(2013-02-22 00:06) Zgłoś naruszenie 00

  Rany, po prostu nikt młody, kto ma perspektywy nie wybiera pracy w szkole, a po pierwszym roku PONAD POŁOWA stwierdza, że zarówno warunki, jak i charakter pracy nie pozwalają im na normalne życie. Kiedy ktoś z szacownych ekonomistów to zrozumie, którzy plują, że nauczyciele się ciągle opieprzają, zarabiają furę kasy i w ogóle jest świetnie. Skoro tak, to czemu nie ma aż tak wielu młodych z pasją i zaangażowaniem

  Odpowiedz
 • fix(2013-02-17 21:38) Zgłoś naruszenie 00

  126 K
  Szacun moja droga, masz charakter, osobowosc dzieki ktorym osiagnelas dwoj cel wbrew przeviwnosciom losu. Ta Pania sie nie przejmuj, dyskusja z nia to strata czasu. Ona nie zrozumie co jest powodem atakow na nauczycieli. Nie chce lub nie potrafi albo udaje, ze nie wie o co chodzi bo lubi wystepowac w roli krzywdzonego. Jak widzisz z odpowiedzi na Twoj wpis kazda okazje wykorzysta dla prezentowania swojej wyzszosci nad otoczeniem i wychwalaniem samej siebie. Jest tak zapatrzone w swoje ego, ze do glowy jej nie przyjdzie iz moze byc postrzegana inaczej niz jej wlasny sad na temat swojej osoby. Proznosc i pycha :-)
  Nie marnuj swojego czasu K, z pewnoscia potrafisz go dobrze wykorzystac

  Odpowiedz
 • Plb(2013-02-22 00:53) Zgłoś naruszenie 00

  Majkel. Zobacz co napisałeś, kto trafia do szkół? Takich nauczycieli chcemy? Aby nauczyciele wiecej zarabiali trzeba aby więcej pracowali (większe pensum) bo będzie wtedy ich mniej i będzie można będzie im więcej płacić - uogólniając. Mam jednak nadzieję, że nie każdemu po równo a w zależności od jakości wykonywanej pracy

  Odpowiedz
 • filologini(2013-02-22 19:55) Zgłoś naruszenie 00

  148: the - piszesz inteligentnie i merytorycznie: 'Chyba, ze "konret" to concrete. '
  Czy wiesz, że za ubliżanie można wytoczyć proces albo przynajmniej dostać w twarz?

  Odpowiedz
 • konkret(2013-02-20 21:48) Zgłoś naruszenie 00

  do 137 Plb
  nie włączam się do Twojej polemiki z Filologini, ale muszę jednak kolejny raz zaprotestować Twojej i innych krytykantów tezie, że" KN blokuje wszelkie reformy edukacji".
  No to jest kompletna bzdura, ponieważ w Polsce nie ma systemu edukacji tylko nieustanna reforma edukacji. Jedynie KN, mimo licznych zmian, stanowi jakieś poczucie stałości i pracujący pod KN nauczyciele mogą w bezpieczny sposób wprowadzając kolejne poronione pomysły polityków.
  -Ty i inni twierdzą należy zlikwidować KN
  - Pracodawcy chcą zlikwidować Kodeks Pracy
  - przestępcy chcą zlikwidować Kodeks Karny, bo im wyjątkowo nie pasuje
  - itd,itd,
  Jest wiele pomysłów nauczycieli na dobre zmiany w edukacji jednak wszystkie ich propozycje idą do kosza.
  Świat się kręci wokół KASY.

  Odpowiedz
 • Plb(2013-02-19 14:34) Zgłoś naruszenie 00

  Filologini
  To, że Ciebie ktoś atakuje i używa obraźliwych sformułowań nie oznacza, że Ty masz też tak robić. Co powiedziałby na takie zachowanie Twój dyrektor, Twoje dzieci i Twoich uczniowie w szkole jakby dowiedzieli się, jakiego języka używasz?

  Twoja prywatna szkoła bez Twojego etatu i Twoich pracowników w szkole państwowej nie miała by prawa istnieć - z powodów ekonomicznych. A niski czas wymagania Twojej dostępności w szkole sprzyja prowadzeniu jakiejś działalności. (Ale nie napiszę czemu jeszcze taki niski czas dostępności w w miejscu pracy sprzyja...)

  Ja nie żywię do Ciebie żadnych uczuć. Nawet negatywnych. Czasem tylko czytając Twoje komentarze łapię się za głowę, jak można tak pisać o sobie na forum - z taką butą i przeświadczeniem bycia lepszym od każdego wypowiadającego się tutaj. Jak można pisać w ten sposób (w Twoim stylu) jednocześnie twierdząc, że jest się inteligentnym i dobrze wykształconym?

  Odpowiedz
 • konkret(2013-02-21 19:42) Zgłoś naruszenie 00

  do 140 Plb
  taki jesteś inteligentny a nie wiesz KN to "super kodeks pracy"/ lex specialis - a Ty ją chcesz zlikwidować.
  Nie masz wiedzy, ponieważ pracodawcy chcą poczynić tak daleko idące zmiany w KP że jest to jego likwidacja. Tu nie ma żadnej refleksji.

  Podaj swój adres to przekażę nauczycielom aby swoje projekty zmian w edukacji przesyłali tobie a Ty je wprowadzisz w życie.

  Odpowiedz
 • IGOR(2013-02-20 22:47) Zgłoś naruszenie 00

  Trzeba było o tym myśleć przed podejmowaniem reform. Niestety wskutek zmian wieku emerytalnego, wskutek niżu demograficznego i polityki wielu samorządów, kadra w szkołach się starzeje. W szkole w której pracuję jeszcze 10 lat temu były idealne proporcje między starymi a młodymi. Teraz młodych prawie nie ma, ewentualnie zatrudnia się ich na zastępstwo na rok. Ja się na emeryturę z wiadomych przyczyn jeszcze długo nie wybieram, podobnie jak koleżanki i koledzy, więc przez najbliższe 15-20 lat na zatrudnienie u nas nie ma szans, pomijając przypadki losowe. Szkoda, bo w tej pracy powinien być wiek kadry zróżnicowany, wtedy placówka działa najsprawniej. Starsi i młodzi mają różne zalety, zależne od doświadczenia, dyspozycyjności, stopnia wypalenia itp. Ale powtarzam: nikt o tym wcześniej nie pomyślał. Polska to taki kraj w którym najpierw robi się reformę a potem wszyscy są zaskoczeni skutkami.

  Odpowiedz
 • konkret(2013-02-22 20:49) Zgłoś naruszenie 00

  do 148 the
  tak, mam bardzo twarde argumenty.

  do 159 filo...
  spoko, niejeden już się rozbił o" realnie istniejące konkrety" twarde jak beton

  Odpowiedz
 • konkret(2013-02-23 23:25) Zgłoś naruszenie 00

  do 151 Plb
  czuję się przytłoczony "ołowiem" i brakiem wiedzy komentatorów. A ci wspaniali nauczyciele co mieli mnie zastąpić wyjechali z kraju przeświadczeni brakiem sensu robić czegokolwiek w tym padole łez.

  Odpowiedz
 • Plb(2013-02-21 20:55) Zgłoś naruszenie 00

  Konkret - czyli dalej mówimy o "mitycznych" projektach zmian w edukacji. Dla większości nauczycieli jest dobrze jak jest - najlepiej tylko zmienić pensję na większą. Nie widzą potrzeby zmian jakości nauczania, jakości kształcenia - nie dostrzegają braków, które ma edukacja w Polsce, i nie dostrzegają, że można robić coś lepiej i więcej w tym samym czasie (kwestia organizacji i jakości pracy poszczególnych osób).

  Konkrecie i Filologini - nie macie własnych autorskich przemyśleń? Nie jesteście nic w stanie napisać?

  W takiej postawie tkwiąc i tak pisząc utwierdzacie mnie tylko w tym, że jedyny cel wypowiadania się na tym forum to nie dobro edukacji w Polsce a jedynie chronienie swoich tyłków i karty nauczyciela - mimo ogólnie znanego problemu anachroniczności tej ustawy. Ustawy, która powstała w obecnej formie ponad 30 lat temu w celu poprawienia atrakcyjności zawodu w czasach wyżu demograficznego.

  KP chroni pracownika ale i pracodawcę. Reguluje relację na linii pracodawca - pracownik. KK karny działa prewencyjnie - definiuje przestępstwo i określa wymiar kary za dany czyn. Dzięki niemu każdemu z nas jest lepiej, bo jest mniej przestępstw, niż jakby go nie było i panowało prawo silniejszego.

  Natomiast KN jest wytrychem, określającym przywileje grupy zawodowej zatrudnionej w sektorze budżetowym (Poza tym mamy już KP po co KN w takim razie?). Za każdy przywilej, ktoś płaci - są to podatnicy - a większość tych przywilejów nie jest niczym w tym momencie uzasadnionych (włącznie z niskim pensum nauczycieli w Polsce - zdecydowanie niższym od średniej krajów OECD).

  Odpowiedz
 • konkret(2013-02-21 21:22) Zgłoś naruszenie 00

  do 142 Plb
  kolejny raz kompromitujesz się brakiem wiedzy,
  1 ja nie będę Ci ujawniał szczegółów np moich pism więc nie ubliżaj mi że nie własnych przemyśleń.
  2. skoro piszę, że znam wiele dobrych pomysłów zmian w edukacji autorstwa wielu nauczycieli to musisz to przyjąć i ja Ci tych opracowań nie będę publikował.Nie mówimy o mitycznych projektach tylko ty bełkoczesz o tym
  3 jeszcze Ci tego nie pisałem, ale Polska ma podobno najlepsze narzędzia do mierzenia jakości edukacji, szeroko uznane przez OECD więc pytaj MEN o te sprawy a nie pisz głupot o "jakości nauczania " jako "więcej za mniej"
  Edukacja to nie jest produkcja chińskich zabawek.
  4 KN to prawa i obowiązki nauczyciela w skali 20/80 czyli 20% praw a 80% obowiązków. Jeden duży dział KN to odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli. Są specjalne komisje dyscyplinarne dla nauczycieli, gdzie przebieg postępowania dyscyplinarnego jest na zasadach procesu sądowego. Ty to masz w pracy? Nie. Sam pisałeś że informatyzacja ZUS i przekręty z tym związane, no to takie się zdarzyło ale to inni. Kto inni? Tacy sami jak Ty informatycy.
  5. Nauczyciel, jakby jechał prywatnie na rowerze pod wpływem alkoholu np 2 piwa może być skazany i traci automatycznie pracę. a Twoi pupile samorządowcy nawet sadzeni za afery finansowe, kierują samorządami z więzienia. widzisz różnice czy nie. Ciebie też nikt z piwo z pracy nie wywali a nauczyciela leci z pracy.
  6 Jestem w stanie dużo pisać, ale niestety Ty nie jesteś w stanie tego zrozumieć.
  7 musisz zrobić swój reset bo masz zawirusowany "komp-mózg" czyli trojan karciany.

  Odpowiedz
 • Plb(2013-02-24 04:51) Zgłoś naruszenie 00

  Dobrze, że jest filologini. Jest dzięki temu jeszcze jedna osoba tutaj trzymająca aktualnie Twój poziom.

  Moja wiedza jest wystarczająca aby naświetlać absurdy w waszym zawodzie. Co młodych na wasze miejsca to napiszę... SĄ. NIE WSZYSCY WYJECHALI. Gdyby normalne zasady rządziły zatrudnianiem i zwalnianiem nauczycieli wielu z nich już by miało prace. I nie byłoby oczywistym, że po osiągnięciu odpowiedniego stopnia awansu ma się gwarantowaną pracę do emerytury...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!