« Powrót do artykułu

Młodzi nauczyciele pytają: po co nam karta?

Ponad 35 proc. młodych nauczycieli i studentów ostatnich lat pedagogiki zgodziłoby się na przedłużenie czasu pracy – wynika z przeprowadzonego na zlecenie DGP sondażu przez Instytut Badań Opinii Homo Homini. Co ciekawe, 40 proc. nie protestowałoby przeciwko trudniejszemu dostępowi do otrzymania urlopów dla poratowania zdrowia. Jest jednak kwestia, której nie chcieliby zmieniać: długości wakacji. Te wyniki powinny cieszyć przedstawicieli samorządów, którzy chcą radykalnych zmian w Karcie nauczyciela.

Sondaż Homo Homini dla Dziennika Gazety Prawnej

żródło: DGP

Sondaż Homo Homini dla Dziennika Gazety Prawnej

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (78)

 • filologini(2012-12-07 21:57) Zgłoś naruszenie 10

  27:MEN - No tak, pamiętam jak dziś obietnice PO zapowiadające rządy profesjonalistów... a tu wpadka za wpadką i jazda w zaparte, zero dialogu ze środowiskiem. Pomyśleć, że wśród wyborców PO było tylu nauczycieli, których ministerstwo traktuje teraz jak wroga nr 1 polskiej edukacji. Ja też się dałam nabrać. Pomimo tysięcy reformatorskich haseł produkowanych przez MEN, każdy bardziej spostrzegawczy obywatel widzi, ze za słowami jest tylko jeden wątek - ekonomia. Oświata ma byc tania. Likwidacja KN plus zgłaszane przez samorządowców 'innowacje' pozwolą na znaczne obniżenie kosztów związanych z zatrudnieniem nauczyciela. Owszem, są tacy co to wierzą w bajki o zatrudnianiu najlepszych; KN nie stoi dziś na przeszkodzie w zwolnieniu nauczyciela złego. Wystarczy tylko, aby dyrektor chciał to zrobić i miał odwagę to zrobić.
  Jeśli już ministrem oświaty zostaje polityk, to niech to przynajmniej będzie osobowość niepsychopatyczna (sic!) o jakichś szerszych horyzontach, wiedzy, otwartym umyśle, która nie unika i nie symuluje dialogu ze środowiskiem nauczycielskim, nie ignoruje tego środowiska, nie antagonizuje nieodpowiedzialnie stron - uczeń - nauczyciel-rodzic, dobrze rozumie rolę nauczyciela, nie zakłada z góry, że interesy nauczyciela, ucznia i jego rodzica nie są zbieżne, itd. itp.
  I niech wreszcie zapanuje w oświacie choć chwila spokoju, bo ten reformatorski chaos trwa już od pond 20 lat. Nieustająca reforma programowa, niepotrzebne zmiany w podręcznikach co 2-3 lata, tragiczna biurokracja, obciążanie nauczyciela coraz to nowymi obowiązkami przy dziwnej niemożności ustallenia jego czasu pracy.
  Arogancja i ignorancja naszych polityków jest naszą zgubą. Pytanie - jak możemy się im przeciwstawić. Podobno nie wypada nam strajkować...

  Odpowiedz
 • Gośka(2012-12-10 18:24) Zgłoś naruszenie 00

  Jak zaczynałam swoją pracę jako nauczycielka też myślałam, że 40 godz pracy w szkole/przedszkolu to niedużo ... Teraz moje zdanie jest inne... Po 5-6 godzinach pracy w oddziale przedszk. w szkole mój organizm jest naprawdę wyczerpany. Non stop jestem z dziećmi mam tylko czas na toaletę, ciągły hałas i wytężona uwaga naprawdę wysysa mnóstwo energii... gdybym faktycznie miała być w pracy codziennie 8 godz. to urlopu zdrowotnego potrzebowałabym co 2 lata! Mogłabym pracować dłużej ale tylko w przypadku mniejszej ilości dzieci w grupie. ...

  Odpowiedz
 • the the(2012-12-10 15:22) Zgłoś naruszenie 00

  re: 54 PLB
  nie ma potrzeby wprowadzania zakazu bo nie ma takiego nakazu

  Odpowiedz
 • Plb(2012-12-10 15:16) Zgłoś naruszenie 00

  Już prawie uwierzyłem w te "szczere" zaniepokojenie losem młodych ludzi. Zwiększenie pensum pozwoli na oczyszczenie kadr. Jeśli dyrektorzy wykorzystają ten moment powinno udać im się zatrudnić młodszych bardziej chętnych do pracy.

  A co polonistów - sprawa prosta - zakaz prowadzenia wychowawstwa przez polonistów powinien rozwiązać ich problem z brakiem czasu.

  Nie dajmy się zwariować...

  Odpowiedz
 • MEN(2012-12-07 19:49) Zgłoś naruszenie 00

  DO 23 -filologini: Jestem za ,ale kto to ma zrobić jak nie środowisko nauczycielskie? Oczywiście wybierając w wyborach do sejmu,senatu samorządów swoich przedstawicieli.
  Na marginesie Nick "MEN" nie oznacza w żadnym razie skrótu od Ministerstwa Edukacji Narodowej ,to tylko hasło na temat.

  Odpowiedz
 • MEN(2012-12-07 19:37) Zgłoś naruszenie 00

  Do 14 -Leon: Po co te "wycieczki" polityczne PEŁ0, Pisy i inne dupsy mie to nie interesuje..
  Dane są z internetu z artykułu Łukasza Piechowiaka :strona, www.lukaszpiechowiak.blogbank.pl. . ,który pisze " liczba nauczycieli w Polsce przekroczyła 650 tys." MEN podaje liczbę zatrudnionych w szkolnictwie 750 tys. .Myślę,że te 100 tys. to Ci o których piszesz.Proszę napisać do autora artykułu może wyjaśni skąd ,Twoim zdaniem ,wziął te
  bzdurne dane. I tyle na ten temat. Pozdrawiam i dziekuję za zainteresowanie tematem.

  Odpowiedz
 • ana(2012-12-10 14:56) Zgłoś naruszenie 00

  poloniści -wychowawcy pracują często zdecydowanie ponad 40 godzin w tygodniu, nierzadko wieczorami i w niedziele. Ci, którzy wyliczają, że pracujemy najmniej godzin w tygodniu w Europie, zapominają, że tam nie ma dodatkowych obowiązków typu wychowawstwo, prowadzenie pomocy pedagogiczno - psychologicznej, dyżurów, analiz sprawdzianów, protokołów z zespołów wychowawczych, zespołów samokształceniowych, zebrań z rodzicami, konsultacji indywidualnych (przy trudnym zespole to nie jest godzina tylko 4)... Jak młodzi popracują dłużej, przejmą część naszych obowiązków... - ale zaraz, zaraz - nie popracują, bo nie będzie dla nich etatów, skoro my będziemy mieli zwiększone pensum.

  Odpowiedz
 • .,.(2012-12-07 19:02) Zgłoś naruszenie 00

  lub też ta sama informacja ale inaczej:
  Prawie 65 proc. młodych nauczycieli i studentów ostatnich lat pedagogiki nie zgodziłoby się na przedłużenie czasu pracy – wynika z przeprowadzonego na zlecenie DGP sondażu przez Instytut Badań Opinii Homo Homini a 60 proc. nie chciałołoby trudniejszego dostępu do otrzymania urlopów dla poratowania zdrowia. Kwestia, której nie chcieliby zmieniać: długości wakacji. Czy te wyniki powinny cieszyć przedstawicieli samorządów, którzy chcą radykalnych zmian w Karcie nauczyciela? Czy to też brzmi tak pozytywnie Pani Redaktor?

  Odpowiedz
 • gucio(2012-12-10 06:41) Zgłoś naruszenie 00

  Do Klary!
  Wasze argumenty porażają. Skąd ci przyszło do głowy, że mnie przeraziła powszechna emerytura? Nie muszę przechodzić na powszechną emeryturę.
  Chciałabym, aby w szkole uczyli bardzo dobrzy nauczyciele i bardzo dobrze opłacani. Znani mi nauczyciele powinni ustąpić miejsc młodym. Ich nie interesuje dokształcanie. Klepią jak modlitwę, to czego nauczyli się 25 lat temu. Nie uczą logicznego myślenia tylko klepania. Sami nadmuchani jak balon. KN jest hamulcem w weryfikacji kadry, więc mamy to co mamy. Byle jakość.

  Odpowiedz
 • Plb(2012-12-07 21:54) Zgłoś naruszenie 00

  A co z tymi kolesiami dyrektora szkoły, którzy olewają pracę, odbębniają i do domu? Są nie do ruszenia przez kartę. I tych jest więcej niż tych co "podpadli" wójtowi...

  Odpowiedz
 • Pedagożka(2012-12-07 17:10) Zgłoś naruszenie 00

  Młodzi zgadzają się na dłuższy czas pracy, ponieważ nie wiedzą (nie doświadczyli) co znaczy 5 godzin spędzonych z klasą współczesnej młodzieży. Mnie 5 lat temu (kiedy byłam studentką) także wydawało się, że "co to takiego 5-6 godzin", teraz już wiem, że jest to wyzwanie, któremu nie każdy podoła! Wiem też, że młodzi chcą pracować (ja też chciałam), ale nie warto mierzyć siły nad zamiary:( Zachęcam jednak studentów do samorealizacji (i szczerze życzę im powodzenia!), ale i wydawania opinii po wcześniejszym doświadczeniu praktycznej pracy nauczyciela!

  Odpowiedz
 • MMF(2012-12-10 18:02) Zgłoś naruszenie 00

  Do 54 i 55: Może nie ma nakazu i nie ma zakazu wychowawstwa, ale też nie ma możliwości wyboru:ja od lat walczę o to, żeby go nie mieć. I co? Co roku jestem uszczęśliwiana tą funkcją. Dodam, że w mojej szkole są oczywiście tacy, którzy od lat nie dostąpili zaszczytu bycia wychowawcą.

  Odpowiedz
 • filologini(2012-12-07 17:02) Zgłoś naruszenie 00

  13:MEN - A może zaczniemy od góry i w MEN zostaną zatrudnieni profesjonaliści a nie politycy, którzy otarli się o szkołę i potem kompromitują się niewiedzą w dziedzinie, w której powinni być ekspertami? Dopiero wtedy można zacząć jakąkolwiek sensowną dyskusję nt istoty zawodu, pensum i czasu pracy nauczyciela.

  Odpowiedz
 • klo(2012-12-10 14:20) Zgłoś naruszenie 00

  I wracając do wpisu nauczyciela, ja nie widziałam problemu, żeby jako studiujący zaocznie nauczyciel stażysta kupić sobie papier, czy przynieść do szkoły stary leżący w domu na strychu telewizor, czy nawet iść do biedronki i na święta kupić zabawki dla dzieci. Kocham to co robię i nie widziałam problemu w poświęceniu kilku złotych na coś co lubię, a nauczyciele często mają pretensje a że tego nie ma, tamtego nie ma. W mojej szkole nauczyciele brali udział w konkursach, czasem przywozili drukarkę, czasem 1000 zł i sobie radziliśmy. Ludzie to że doją z nas politycy, nie oznacza, że musimy doić własne szkoły, które stają się dla nauczyciela tylko miejscem, gdzie przebywają dziennie kilka godzin i to już był ostatni mój komentarz, bo widzę, że gubię się w zasadach interpunkcji, ale to dlatego, że moja polonistka wolała zwolnienia lekarskie.

  Odpowiedz
 • sssssssss(2012-12-07 16:30) Zgłoś naruszenie 00

  http://www.solidarnosc.org.pl/oswiata/attachments/1311_czas_pracy.pdf

  Odpowiedz
 • Plb(2012-12-09 22:32) Zgłoś naruszenie 00

  Możecie mieć nawet dwie czy trzy karty, ale nie w takim kształcie jak obecna, która promuje lenistwo (najmniejsze pensum w europie w przeliczeniu na minuty spędzone z uczniem), obibokowanie (to najsłabszych nauczycieli, często wypalonych karta głównie chroni), równanie w dół motywacji do pracy nauczycieli bo karta gwarantuje równe zarobki dla wszystkich nauczycieli bez względu na wkładany wysiłek w pracę czy osiągane efekty w nauczaniu. Karta jest reliktem a środowisko nauczycielskie powinno zacząć pracować. A jak pracować wydajnie jak nikt nie wymaga i nie nadzoruje (lub robi to w niewłaśxiwy sposób)?

  Odpowiedz
 • IGOR(2012-12-08 21:26) Zgłoś naruszenie 00

  Oj panie Rębacz... jak podniosą pensum, to nie po to byś za pieniążki prace poprawiał, ale po to byś miał więcj godzin przy tablicy, a prace jak dawniej sobie w domu sprawdzisz... Poza tym skoro jesteś młody, to po zwiększeniu pensum dla ciebie pierwszego zabraknie godzin, zwolnią cię i dostaniesz odprawę 3 miesięczną z KP (bo z KN jest 6-miesięczna)...

  Odpowiedz
 • Kaz(2012-12-07 21:29) Zgłoś naruszenie 00

  Karta jest między innymi po to, żeby PAN WÓJT "nie załatwił" od ręki zwolnienia nauczycielowi fizyki, bo jego synek dwójkę dostał

  Odpowiedz
 • nauczyciel(2012-12-07 22:21) Zgłoś naruszenie 00

  O czym tu się pisze???
  W polskiej szkole nie ma papieru, magnetofonu, biurek, krzeseł, długopisów...
  Polska szkoła to nudny, stary budynek.
  Polski nauczyciel dysponuje sobą, książką i tablicą.
  Kto się zajmie wreszcie PRAWDZIWYMI problemami oświaty? Niedoinwestowaniem, brakiem podstawowego zaplecza naukowo-technicznego, zmianami socjologicznymi, brakiem faktycznego i skutecznego nadzoru nad rodzicami, tragikomicznymi już wręcz oszczędnościami graniczącymi z okradaniem tej sfery.
  Nie ma odważnych... Piszący wolą proste i prymitywne odpowiedzi, szczujące, ile się da...

  Odpowiedz
 • klo(2012-12-10 14:05) Zgłoś naruszenie 00

  A może przestańmy się oczerniać. Jestem młoda, pracowałam rok w szkole zaraz po ukończeniu studiów. Jak napiszę, że wszyscy byli zadowoleni i wręcz prosili, żebym została, to zaraz pojawi się myśl, że każdy siebie chwali ale przejdźmy do sedna sprawy zarówno wśród młodych jak i "starych" nauczycieli znajdą się obiboki, albo wyznawcy zasady MÓJ PRZEDMIOT NAJWAŻNIEJSZY i ja właśnie takiego człowieka miałam przyjemność zastąpić na rok, rodzice prosili, dyrektor nie miał miejsc, znalazł w innej fili, ale samorząd chce zaoszczędzić i łączy klasy. Problem jest w tym, że młodym w dzisiejszym świecie, zamyka się drzwi do szkół i radzi wyjazd za granice, co według mnie jest szczytem bezczelności. Niech taki nauczyciel "dobra rada" sam spakuje walizy i jedzie do Niemiec pucować babcie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!