« Powrót do artykułu

Porażka gimnazjów: Miały wyrównywać szanse uczniów, zamiast tego - segregują

Gimnazja miały wyrównywać szanse uczniów, a utrwalają społeczne nierówności - informuje "Gazeta Wyborcza".

Uczniowie

żródło: ShutterStock

Uczniowie

statystyki

Komentarze (10)

 • starsza(2012-11-03 13:33) Zgłoś naruszenie 00

  Zawsze zastanawiałam się dlaczego stworzone jakieś kryteria punktowe dla kandydatów do gimnazjów. To trudny okres kryzysu dorastania który ma bardzo indywidualny przebieg i symptomy. Wszystko zależy od metody pracy nauczyciela; czy uczeń będzie chcieć , czy będzie mieć potrzebę poznawania i czy będzie mieć wolę samodzielnego pokonywania problemów poznawczych zamiast ściągania, udawania i oszukiwania. Tylko metody pracy n-la mogą zaktywizować proces poznawczy ucznia a nie zewnętrzna ocena jakości gimnazjum (chyba w/g kryteriów obrazowych- a to najgorsze). Biedni i bogaci mogą się porozumieć wspaniale jeżeli zechcą odejść od kryteriów rywalizacji i stereotypów w ocenie człowieka.

  Odpowiedz
 • zzz(2012-11-03 13:38) Zgłoś naruszenie 00

  Jestem jak najbardziej za likwidacją gimnazjów! Niestety nie wierze w czary i nie sadze by rzadzacy zajeli sie tym,, problemem'', a szkoda.

  Odpowiedz
 • opt(2012-11-04 17:04) Zgłoś naruszenie 00

  A jaki może być poziom, gdy wystarczy 30% i to minimum programowego. Ponadto według ministra Handkiego zamysł tworzenia gimnazjów nie miał na celu jakiegokolwiek wyrównywania szans a jedynie zamieszania w oświacie tak , by pozbyć się niewygodnej kadry, zatrudnić lojalnych- miernych ale wiernych i tyle. Zapytajcie go.

  Odpowiedz
 • krm(2012-11-04 17:22) Zgłoś naruszenie 00

  nauczyciele byli przeciwko wprowadzaniu gimnazjów
  a lekiem na segregację jest tylko i wyłącznie bezwzględna rejonizacja od podstawówki do końca liceum,
  z rejonizacji wyłączyć trzeba jedynie technika i szkoły zawodowe

  Odpowiedz
 • Rispect(2012-11-04 13:35) Zgłoś naruszenie 00

  Dokładnie! Segregacja uczniów zaczyna się na poziomie pierwszej klasy szkoły podstawowej, pózniej jest poprawka w czwartej i tak aż do liceum. Kryterium doboru uczniów do klas jest głownie status materialny i/lub status spoleczny rodziców. Punkty za egzaminy po podstawówce, gimnazjum są tylko dla maluczkich. Dzieci lekarzy, nauczycieli, lokalnych kacykow dostają się do wybranych szkół bez względu na wynik egzaminów.

  Odpowiedz
 • filologini(2012-11-03 16:31) Zgłoś naruszenie 00

  Segregacja zaczyna się już w podstawówce. To jest obraz rozwarstwienia ekonomicznego Polaków. Dlatego, pomimo tej segregacji, geniuszy nie przybywa, bo za pieniądze inteligencji ani talentu nie da się kupić.

  Odpowiedz
 • Owiec(2012-11-05 16:48) Zgłoś naruszenie 00

  I tak wygląda współczesny świat, nie tam jakieś gadanie o bezrobociu. Kto nie nadąża , ten musi się chyba nad sobą poważnie zastanowić.

  Odpowiedz
 • LL(2012-11-05 19:09) Zgłoś naruszenie 00

  krm,
  rejonizacją poziomu nauczania nie podnisiesz, wręcz przeciwnie. Rejonizacja liceóe ogólnokształcacych - glupota. Nigdy tak nie było, aby do liceum ktos kogoś uwiązywał w miejscowości, w której mieszka chociażby. GIMNAZJA powinny zniknąc - nauczyciele nie radzą sobie z dyscypliną, z wychowywaniem tej grupy wiekowej. W tych tzw dobrych gimnazjach selekcjonuje się dzieci wprowadzając profile, a reszta dzieci ginie w tłumie.

  Odpowiedz
 • Owiec(2012-11-05 16:25) Zgłoś naruszenie 00

  Ale po co dzieci z dobrych domów miałyby być narażone na kontakty z jakąś hołotą. Gdzie sens, gdzie logika ?!

  Odpowiedz
 • Sara(2012-12-28 14:32) Zgłoś naruszenie 00

  Nauczycielom pasują gimnazja, bo mogą ciągnąć kolejny etat...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!