« Powrót do artykułu

Jaki kierunek studiów wybrać, by w 2020 roku nie być bezrobotnym

Czego powinno się uczyć twoje dziecko w liceum i na studiach, by za 8 – 10 lat nie powiększyło armii bezrobotnych absolwentów? Przede wszystkim tego, co sprawia mu przyjemność – wynika z raportu autorstwa naukowców z Uczelni Łazarskiego i ekspertów Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”.

żródło: ShutterStock

Osób, dla których praca jest hobby, będą poszukiwali szefowie firm już w 2020 roku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (84)

 • Delacroix(2012-05-31 19:28) Zgłoś naruszenie 20

  Ci drobni biznesmeni rodem via sprzedawcy jaj z bazaru (Lewiatan i BCC) chcą doskonale wykształconych fachowców lub tzw. specjalistów, a podatki chcą płacić jak najmniejsze i pensje też. Rząd który wychodzi na przeciw tym schizofrenicznym antyspołecznym żądaniom jest po prostu zdradziecki. Martwi mnie jeszcze trend robienie z nauki i naukowców jakiejś szkółki zawodowej i robotników, a poparcie w takich działaniach jest przerażające. Nawet za PRL szkoły były ostoją opozycji, a dzisiaj placówki naukowe są podporządkowane rynkowi. Dzisiaj już nie rozstrzeliwuje się ludzi w Katyniu i nie zsyła do Workuty, lecz odbiera środki do życia nazywając to komercjalizacją, rynkiem i tym podobne bzdury. Mam znać 2-3 języki, obsługiwać, worda, exela, wibratora itd. a to dla "pracodawcy" lub raczej wyzyskiwacza i pasożyta, który nie zna żadnego języka i nie umie zmienić opony w aucie. no no
  http://demotywatory.pl/8929/Praca

  Odpowiedz
 • olaboga(2012-06-01 12:18) Zgłoś naruszenie 20

  M.J. nie brakuje inzynierów, ale inżynierów pracujących za najniższą krajową (ale juz to się zmienia, jest ich coraz więcej)! Nie łykaj jak młody pelikan propagandy!

  Odpowiedz
 • Pani Psycholog(2016-07-19 12:20) Zgłoś naruszenie 10

  zdecydowałam się kilka lat temu na psychologię i teraz wciąż kontynuuje moją pasję tym razem stawiając na nowość na Wyższej Szkole Europejskiej czyli psychologię w biznesie :)

  Odpowiedz
 • janek(2012-06-01 18:08) Zgłoś naruszenie 10

  Nie czas teraz studiować młody przyjacielu!
  choć uczelni bez liku, studiowało wielu
  i później się szwendają po urzędach pracy.
  Teraz praca, jak kiedyś nie leży na tacy!
  Teraz trzeba główkować, kombinować dzielnie
  i bezmyślnie się nie pchać zaraz na uczelnie.
  Po co ci szkoła, zawód, synku, bez przesady!
  Lepiej mieć biznes, firmę, tupet i układy!
  Niech się inni wspinają po szczeblach drabiny
  i karierę budują, dla swojej przyczyny.
  Lepiej dziś być drabiny owej właścicielem
  i nie trzeba już w życiu pracować za wiele.
  Mamy dziś kapitalizm i nie ciężka praca,
  lecz kręcenie biznesu lepiej się opłaca.
  Idź Ty lepiej na bazar uczyć się kręcenia!
  Po cholerę Ci indeks synku?... Do widzenia!

  Odpowiedz
 • ,mdm(2012-06-01 09:11) Zgłoś naruszenie 00

  AssesOR, nie ubliżaj. W powuższym artykule jednym z poszukiwanych kierunków ma być biotechnologia... a czy ona nie opiera się na biologii, chemii czy też fizyce i matematyce... więc jak to jest?
  A tak na marginesie, ''nasi rządzący" w większości nie znają języków obcych... a rządzą .

  Odpowiedz
 • klops(2012-06-02 16:24) Zgłoś naruszenie 00

  20 lat temu "eksperci" radzili studiować ekonomię, marketing, zarządzanie itp.

  Odpowiedz
 • LL(2012-06-02 14:20) Zgłoś naruszenie 00

  aaaa i tatuś mój jest pracującym fizycznie, fantastycznym człowiekiem.

  Odpowiedz
 • LL(2012-06-02 14:18) Zgłoś naruszenie 00

  Delacroix (29), to że koleżanka skonczyla najlepsza na roku prawo nie oznacza, że należy jej się praca... Umieć coś trzeba, praktycznego. Ja poświęciłem każde wakacje na pańszczyzne, raz mi zapłacono ale to jakbym w twarz dostał. Ale powoli się zwraca. I też byłem jeden z lepszych na roku ale to o niczym nie świadczy... bo byli lepsi a pracy nie maja...

  Odpowiedz
 • konserwa1(2012-06-01 21:11) Zgłoś naruszenie 00

  Nikt nie umie przewidzieć co będzie za 10 lat i artykuł ten jest wróżeniem z fusów.

  Odpowiedz
 • iwona(2012-06-01 16:03) Zgłoś naruszenie 00

  Do AssesOR: dlaczego wyganiasz nas z kraju? Co prawda rozważam taką opcję, ale jest to ostateczność. Mój mąż jest programistą z doktoratem i mimo, że zarabia jak na Polskę nieźle NIE JEST w stanie utrzymać rodziny. Za granicą to z pewnością byłoby możliwe. Taki to nasz piękny kraj. Weź i wyguglaj sobie biolog, praca, polska. Wyskoczy ci kilka ofert na cały kraj na tydzień. Dostać się do szkoły bez "pleców" nieomalże niemożliwe. Jeszcze 10 lat temu tak. Dziś żądają od ciebie, żebyś umiał uczyć biologii, muzyki i jeszcze najlepiej plastyki do kompletu. Czy to nie jest paranoja? Cóż przynajmniej mam satysfakcję, że mój syn w teście szóstoklasisty uzyskał 35 pkt, na średnią klasową 26 a wojewódzką 21. Taki mały prezent na Dzień Dziecka. Generalnie mam takie spostrzeżenie, że jeżeli nie reprezentuje się typowo komercyjnego zawodu, brakuje znajomości w urzędach/szkołach/uczelniach i do tego nie jest się cwaniakiem rozpychającym w życiu łokciami, to ma się w naszym kraju przerąbane.

  Odpowiedz
 • M.J.(2012-06-01 11:18) Zgłoś naruszenie 00

  Do Oli/post 32/: Sama umiejętność biegłego posługiwania się językiem obcym, a nawet czterema, nie daje dziś gwarancji zatrudnienia. TRZEBA POSIADAĆ KONKRETNY ZAWÓD/ nie filolog/. W Polsce brakuje obecnie inżynierów! Jeżeli syn nie jest "nogą" z przedmiotów ścisłych, to tylko politechnika, daje jakie takie szanse zatrudnienia, a umiejętność posługiwania się językami obcymi tę szansę zwielokrotnia, bo można pracować zagranicą za godną płacę. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • Ola(2012-06-01 09:27) Zgłoś naruszenie 00

  faktycznie ten artykuł rozjaśnił mi w głowie, że ho ho... moj syn za rok skończy liceum dwujęzyczne Szkoły Europejskiej w Łodzi i nie wiem, jak mam mu pomoc z wyborem studiów. 2 jezyki umie bardzo dobrze - angielski i hiszpanski i lubi uczyc sie jezykow, wiec moze filolofia albo anglistyka/iberystyka?... chociaż czy faktycznie nie lepiej, zeby studia mial z czego innego a jezykow uczyl sie dodatkowo w szkolach jezykowych?... bo co bedzie kolejnym bezrobotnym filologiem?

  Odpowiedz
 • Delacroix(2012-05-31 21:46) Zgłoś naruszenie 00

  LL: Kim jest tatuś?
  Tatuś Mamusia prawnicy- Synuś Curusia prawnicy.
  Jestem absolwentem Biologii i Fizyki, współpracuję z SETI, oraz jestem autorem wielu publikacji naukowych z zakresu wymienionych nauk. W tej chwili jestem na bezrobociu, a od każdego "pracodawcy" słyszę o zbędności mojego wykształcenia i umiejętności, a na uczelni lub zatrudnieni w instytutach zostali ludzie, co mało umieją, więc intrygują, aby wygryźć ewentualną konkurencję. Jakikolwiek rozwój: technologiczny, społeczny, moralny w tej psychopatycznej rzeczywistości jest niemożliwy.
  ps. Moja przyjaciółka skończyła prawo na jednym z uniwersytetów jako najlepsza na roku. Po pół roku znalazła pracę w Call Center

  Odpowiedz
 • iwona(2012-05-31 23:02) Zgłoś naruszenie 00

  Tak Delacroix, biolodzy, fizycy, chemicy z całą pewnością nie są potrzebni w tym porąbanym kraju. Ja też jestem biologiem, pracowałam trochę na uczelni. Niestety za pracą męża przeprowadziliśmy się do dużego miasta na płn-zach. Polski. Od 10 miesięcy szukam pracy i nic. Chyba pójdę na kasę w hipermarkecie.

  Odpowiedz
 • Mia(2012-06-02 21:23) Zgłoś naruszenie 00

  Uwazam, ze nalezy zrezygnowac z lekcji religii w szkolach i to miejsce zagospodarowac lekcjami jezykow obcych.
  Wedlug mnie lekcje religii powinny odbywac sie w kosciolach, w swiatyni Boga, wspanialej architektury i zabytkow.

  Co za horror! Jak dla mnie powinno się wprowadzić etykę (nawet jeśli ktoś chodzi na religię) i filozofię. Filozofia uczy jak rozwiązywać problemy i myśleć logicznie, czyli umiejętności potrzebne zarówno kulturoznawcy, jak i biotechnologa. A co do tej... Jasne to kierunek bardzo przyszłościowy... ZA BARDZO.

  Każdy powinien iść na to co lubi. Jeżeli ma się pasję to i po etnologii znajdziesz pracę. "Humanista na politechnice" zabawne hasło, bo taki nigdy nie znajdzie dobrej pracy (w każdym razie bedzie się męczył przez całe życie)

  Odpowiedz
 • LL(2012-05-31 21:28) Zgłoś naruszenie 00

  a ja skonczylem prawo, mam normalną umowę o pracę za pieniądze o których nie jeden aplikant może pomarzyć, uczę się zawodu, nikogo łokciami nie rozpychałem i nie cwaniakowałem. Zapier... przez całe studia, zero wakacji bo wciąż gdzie sie da praktyki itp. Kredytu w getinie nie mam i nie planuje poki co. I nie w "Warszawce"... W średnim mieście :)

  Odpowiedz
 • jan(2012-05-31 20:45) Zgłoś naruszenie 00

  Dziś, żeby dobrze żyć, trzeba się uczyć nie zawodu, tylko cwaniactwa, bezczelności, cynizmu, kantowania, kręcenia, chachmencenia, kiwania fiskusa, wchodzenia w układy, dawania w łapę itp itd. Jeśli ktoś jest dobry w te klocki, ma szansę w przyszłości trafić na listę najbogatszych i być pokazywany jako wzór do naśladowania, jak to doszedł do fortuny "ciężką pracą"!

  Odpowiedz
 • gosc(2012-05-31 20:19) Zgłoś naruszenie 00

  specjalistów od ochrony środowiska to mieli poszukiwać już kiedy rozpoczynałem studia :)

  to że to jest kierunek zamawiany wywołuje u mnie zawsze szczery śmiech wobec braku poważnych ofert pracy w tej branży

  Odpowiedz
 • Jaka jest premia za premię?(2012-05-31 18:00) Zgłoś naruszenie 00

  Następny "Getin". Te banki to się zamienią w instytucje charytatywne, ostatnio rozdają pieniądze na prawo i lewo.

  Odpowiedz
 • ja(2012-05-31 15:41) Zgłoś naruszenie 00

  michał - tak, wiedza o moralności i zasady na pewno dadzą Ci chleb. Będziesz ze stoickim spokojem znosił bezrobocie, bo Bóg tak chce? :)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!