« Powrót do artykułu

Badania nie kłamią – nasi nauczyciele przy tablicy pracują najkrócej w Europie

Zamiast uczyć, zajmują się biurokracją. Nauczyciele w innych krajach spędzają z uczniem od 30 do 80 proc. czasu więcej.

Czas pracy nauczyciela przy tablicy w szkole podstawowej

żródło: DGP

Czas pracy nauczyciela przy tablicy w szkole podstawowej

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (148)

 • alik(2012-03-03 22:02) Zgłoś naruszenie 8828

  jak by mieli tak źle i byli nieszczęsliwi w swoim zawodzie to by szybko zmienili prace . Ale im tak dobrze i gdzie lepiej miec będą jak w szkole
  wiem coś o tym bo byłem kierownikiem gospodarczym. Po prostu specyficzne srodowisko i w dodatku rozpaprane. A p.Broniarz tak zaciekle broni tych przywilejów komunistycznych bo dobrze z tego żyje . Ot i cała prawda.

  Odpowiedz
 • Alicja(2012-03-04 11:05) Zgłoś naruszenie 6710

  Jak ja zaczynałam pracę w szkole, musiałam pracować 35 godzin w tygodniu. Po godzinach były tzw. kółka zainteresowań, chodziło się z dzieciakami do Domu Kultury na różne zajęcia. Potem nauczycieli rozbestwiono i pracowali 18 godz. Efekty tego widać na co dzień (pomijając bezstresowe wychowanie w domu). Bandy rozwydrzonych młodych ludzi, uważających, że wszystko im wolno.To jest zatrważające i nie wróżące niczego dobrego.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • młodzież(2012-03-04 12:04) Zgłoś naruszenie 6514

  Nauczyciele zdobyli przywileje w latach gdy brakowało ludzi do pracy w szkolnictwie.Obecnie te przywileje nie mogą mieć zastosowania ponieważ do pracy w szkolnictwie nie potrzeba nikogo zachęcać ,jest armia młodych świetnie wykształconych ludzi gotowych podjąć pracę nauczyciela bez wygórowanych wymagań.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Oni mają emerytury + dodatki zdrowotne(2012-03-02 21:19) Zgłoś naruszenie 3411

  Robotnik dziennie pracy ma 16godz. a nauczyciel tygodniowo 18 + na poprawki niech będzie 5 godz.tyg. to praca te grupy wynosi 1/3 względem robotnika to ta sprawiedliwość społeczna.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • korina(2012-02-28 11:37) Zgłoś naruszenie 2913

  No to mówię, zamknąć szkoły, zwolnić nauczycieli, a polska młodzież i tak jest przeznaczona jako tania siła robocza do bogatych krajów i po ptakach.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • konkret(2012-03-02 17:55) Zgłoś naruszenie 2453

  No tak 10 radwanów.
  1. Jołopy słuchajcie, w czasie przerwy nauczyciel musi zmienić dzienni, więc idzie po ten dziennik. A w fabryce jak idzie tokarz po wiertło do magazynu to jest w pracy?? czy nie???
  2. W niemieckiej szkole szkole nauczyciel ma własny gabinet do pracy i asystenta i 3,5 tys euro/mies
  3. Przerwy na śniadanie czy obiad uczniów w wielu krajach są wliczane do pracy nauczyciela.
  4 We Francji nauczyciele pracują 4 dni w tygodniu, mają 18 różnych dodatków i są urzędnikami państwowymi z przywilejami.
  5. W większości krajów UE odpowiedzialność rodziców za wychowanie dzieci jest poważnie traktowana a jej brak penalizowany.
  6 W POLSCE STATYSTYCZNIE RODZICE POŚWIĘCAJĄ SWOJEMU DZIECKU 1 GODZINĘ DZIENNIE

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • baba jaga 2(2012-03-02 17:30) Zgłoś naruszenie 1939

  Czy to MEN finansuje te tendencyjne artykuły ?
  Aproszę mi powiedzieć ile czasu strażak gasi pożary w ciągu roku, a ile żołnierz czasu jest na wojnie. Może czas na takie wyliczenia!!!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • rr(2015-05-26 04:12) Zgłoś naruszenie 1521

  ciekawe, jakim trybem były robione te badania. i co w poszczególnych krajach wlicza się do czasu pracy. u nas tylko czas przy tablicy. reszta sama się robi zapewne. to jest ogłupianie społeczeństwa. i celowe skłocanie. szkoda słów. raport MEN o czsie pracy , gdzie podano, że nauczyciel pracuje 47 godzin tygodniowo nie doczekał się słowa komentarza. ktos powie , że to na podstawie ankiet ? ok. jesli ktoś uważą, że ankieta jest złym narzędziem badawczym , proszę wysłać do szkół obserwatorów i zliczyć czas pracy naocznie. jeśli MEN uważa, że ktoś podał nieprawdziwe dane , niech to skontroluje i zaprzeczy. ALE NIE ZROBIĄ TEGO. RAPORT POSZEDŁ DO SCHOWKA. CICHO SZA. PONIEWAZ MEN DOSKONALE WIE, ŻE TO PRAWDA. polski nauczyciel jest niewolniczo wyzyskiwany i nie zaprotestuje, zrobi wszystko co mu każą , a nawet więcej. z dwóch powodów. 1. bo taki jest typ charakterologiczny nauczyciela. 2. bo juz jest odpowiednio dobrze zaszczuty przez władze i media. ma własciwie przeciwko sobie wszystkich. nie podskoczy, bo go zeżrą. PYTAM - DLACZEGO ? o co w tym wszystkim chodzi?pomimo wszystko , polski nauczyciel, to taki dziwny człowiek, że nie bacząc na nic - widzi przed sobą dziecko, ucznia i dla niego pracuje. mówię o nauczycielach z krwi i kości. wyjątki złe też się zdarzają, ale w każdym zawodzie jest odsetek ludzi, którzy powinni zajmować się czyms innym. zastanawia mnie jeszcze inna rzecz. każdy z nas ma jakieś preferencje co do własnego wyboru zawodu. nie słychać, aby nauczyciele komuś to wypominali. dlaczego zatem im wciąz sie wypomina ich wybór ?? czy wyobrażacie sobie jakies państwo bez nauczycieli?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • MJ12(2012-03-02 19:01) Zgłoś naruszenie 138

  Badania nie kłamią:

  * czytanie i interpretacja:
  Polska - nauczyciele pracują 14 h przy tablicy - uczniowie na 4 miejscu w testach PISA
  Niemcy - nauczyciele pracują 26 h przy tablicy - uczniowie na 13 miejscu w testach PISA


  * Rozumowanie w naukach przyrodniczych:
  Polscy uczniowie - 3 miejsce w testach PISA
  Niemieccy uczniowie - 8 miejsce w testach PISA

  * Matematyka
  Polscy uczniowie - 9 miejsce w testach PISA
  Niemieccy uczniowie - 5 miejsce w testach PISA.

  Tak wysoki wynik polskich uczniów w międzynarodowych testach to rzecz jasna zasługa red. Radwana i rodziców czynnie spędzających co najmniej 40 godzin tygodniowo na wychowaniu i nauce swoich dzieci.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • jojo(2012-02-27 11:00) Zgłoś naruszenie 1013

  Obraz naszego wspaniałego narodu przedstawia dowcip:

  "Niemcowi spaliła się stodoła. Wieczorem modli się do Boga na co ten pyta: co byś chciał? Niemiec mówi: O wiele nie proszę, tylko żeby rano stodoła stała! Na to Bóg: Idź spać i o nic się nie martw.
  Anglikowi zdechły krowy. Wieczorem modli się do Boga na co ten pyta: co byś chciał? Anglik mówi: O wiele nie proszę, tylko żeby rano krowy znowu były. Na to Bóg: Idź spać i o nic się nie martw.
  Polakowi zdechły krowy i spaliła się stodoła. Wieczorem modli się do Boga na co ten pyta: co byś chciał? Polak mówi: O wiele nie proszę, tylko żeby mojemu sąsiadowi było gorzej jak mi!!"

  I wszystko w temacie. Gdyby ktoś pytał co ma ten dowcip do nauczycieli to wyjaśniam. Wszyscy jadą na nauczycieli ile tylko można jak na największe zło w tym kraju. 99% procent z was nie ma zielonego pojęcia o pracy w szkolnictwie zarówno wyższym jak i tym niższym czy to w Polsce czy zagranicą. Ale wszyscy to eksperci z Grabkiem i Radwanem na czele. Nauczyciele nie odpowiadają za prawa pracownicze i ich łamanie w Polsce. Jednacześnie znajdą się osoby które nigdy nie powinny uczyć a uczą. Ale rozumiem...MI JEST ŹLE TO NIECH IM BĘDZIE GORZEJ!! takie to już jest nasze POLACTWO.

  Odpowiedz
 • Kasia(2012-03-03 11:21) Zgłoś naruszenie 105

  MJ 12,dzięki! I nauczyciele mają tych godzin coraz mniej, ponieważ cudem staje się posiadanie całego etatu w jednej szkole! Robi się klasy 30-35 osobowe, aby zaoszczędzić. Nawet klasy z dziećmi aspołecznymi, które grandzą, aby rozwalać lekcje. Klasy te powinny być kilkunastoosobowe, jako socjoterapeutyczne i wtedy można takie dzieci uczyć. Jak tu zrobić wynik, aby znależć się na dobrym miejscu w rankingach szkół?? Najlepiej zrobić nauczyciela piętrowym, niech obsługuje kilka klas na pietrze, to dopiero będzie oszczędność.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • statystyk podburzający(2012-02-29 13:33) Zgłoś naruszenie 913

  badania nie kłamią, ponieważ autor artykułu idąc z psem mają statystycznie po TRZY NOGI !!! i tyle w tym temacie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • czytałem wszystko uważnie...(2012-02-29 23:31) Zgłoś naruszenie 99

  i muszę powiedzieć, że współczuję nauczycielom ich kontaktów z wieloma rodzicami - jeśli taką sieczkę robią z mózgów swoim dzieciom, jak ją sami mają, to wyraźnie widać, dlaczego polska szkoła jest nieskuteczna wychowawczo czy dydaktycznie. No bo jak można dziecko nauczyć, jak wielu członków naszego Narodu wie lepiej, jak uczyć, wie lepiej, jak leczyć, łapać złodziei czy gasic pożary. Ba! Nawet wiedzą kto powinien grać w kadrze narodowej, a kto nie!!! Wiedzą nawet doskonale,że im trzeba dać, a innym zabrać, ot taki polski syndrom impotencji umysłowej...tak się akurat składa, że np. system niemiecki jest nie do zbadania jako średnia, bo kwestia szkolnictwa leży w gestii Landów a nie Federacji, i każdy z nich ma odrobinę inny sposób pracy nauczycieli. Do tego, nie wolno zapominać, że w niemieckiej ustawie oświatowej znajduje sie zapis o obowiązkowej godzinie zegarowej dziennie na przerwe obiadową dla ucznia, która (nie wiemy czy została odliczona w badaniu), być może została wliczona do pobytu nauczyciela w szkole. Rachunek jest prosty - 5 godzin zegarowych w tygodniu być może niemiecki nauczyciel pracuje rzeczywiście mniej...
  Do tego cos jest naprawde nie tak z tymi wyliczeniami...bo jeśli belfer pracuje obowiązkowo 18 godzin przy tablicy, to nawet licząc je po 45 minut, trzeba jeszcze dodać przerwy, które są przed wszystkim dla ucznia oraz częściowo dla higieny pracy nauczyciela! Nie można zapominać, że w większości szkół nauczyciele pełnią dyżury, czasami spotykają się z rodzicami lub po prostu maja czas na omówienie kwestii zawodowych, co w każdym zawodzie jest normalne. Dodające te przerwy to już wychodzi minimum 18 godzin zegarowych!!! Skąd zatem te liczby??? No chyba, że zaliczono do nich pół lub niepełnoetatowców, ale to już jest nadużycie i wtedy jasnym staje się, że gorzej wypadamy z Niemcami, którzy na niepełne etaty nie mogą być zatrudniani jako pełnoprawni nauczyciele...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • oldscout(2012-02-28 00:03) Zgłoś naruszenie 89

  Siądzie sobie taki niedouczony fachowiec, rzuci kilkoma wyświechtanymi dyrdymałami, podgrzeje atmosferę i już mamy natarcie na nauczycieli. A zaraz po tym trochę żonglowania cyferkami, podpierania się wyrwaną z kontekstu statystyką, parę infantylnych zarzutów i bezpodstawnych oskarżeń i mamy obrazek pasożytujących na zdrowej tkance społeczeństwa nauczycieli. Trzeba jeszcze dorzucić te ogromne sumy jakie zarabiają nauczyciele oraz te niezasłużone trzynastki i wyrównania. To dopiero pożywka dla wójtów. Teraz już mają powód by zatrudniać tanich stażystów w miejsce nauczycieli mianowanych i dyplomowanych. Będzie taniej! Kaszanka też jest tania więc czemu obżeracie się szynką?

  Odpowiedz
 • qmak(2012-03-03 21:17) Zgłoś naruszenie 67

  O co chodzi, zwolnić WSZYSTKICH nauczycieli, w cholerę z nimi a społeczeństwo niech zdebileje do końca albo ... zacznie płacić za prywatną naukę. A i jeszcze jedno w każdym zawodzie są lenie i kombinatorzy - to do tych krytyków hipokrytów.

  Odpowiedz
 • konkret(2012-03-04 08:49) Zgłoś naruszenie 510

  do 79i 80 - kierownik gospodarczy to najbardziej korupcyjne stanowisko w szkole. A dlaczego już nie jesteś tym kierownikiem, może jakiś przekręcik, co?

  Odpowiedz
 • Tomek(2012-02-27 11:26) Zgłoś naruszenie 512

  Obserwatorze, czas tablicowy to lekcja przeprowadzona z uczniami. A to, co nauczyciel nosi do domu, to np.prace klasowe do sprawdzenia. Nowe sprawdziany do ułożenia to też domówka. Więc co da zwiększenie godzin tablicowych??? Pensum jest to wartość stała.

  Odpowiedz
 • nikt(2019-04-08 12:31) Zgłoś naruszenie 43

  Skoro podajecie tylko pensum to podajcie przynajmniej prawdziwe: Przy czym realny czas pracy jest zbliżony do średniej europejskiej i wynosi 47 godzin tyg. 12 godzin w Bułgarii 12 – 14 w Chorwacji 14 w Polsce, 14-18 w Estonii 16-18 w Rumunii 17 na Słowenia i w Czechach 17 – 22 na Węgrzech 17 – 18 na Słowacji 18 w Finlandii, Grecji, Danii i Austrii 19 we Włoszech i na Cyprze 20 w Niemczech, Danii, Norwegii, 20 – 23 w Belgii 21 na Łotwie, w Luksemburgu 22 na Litwie i we Włoszech 23 w Szkocji 25 w Hiszpanii, Irlandii, Portugalii 26 na Malcie

  Odpowiedz
 • o(2019-04-13 09:42) Zgłoś naruszenie 20

  a do tego jeszcze jakie przywileje z karty nauczyciela

  Odpowiedz
 • nieleń(2012-06-24 03:53) Zgłoś naruszenie 10

  Bój się "bogu"! Zastanów się co Ty piszesz... nauczyciele to lenie śmierdzące. Po pierwsze, każdy sądzi według siebie. Po drugie, jeżeli Ty masz dzieci, to szczerze im współczuję. Rodzic o takiej mentalności już od urodzenia działa na dziecko destrukcyjnie. Wyprowadzenie "takiego dziecka" na prostą, to już ciężka "harówa" wychowawcza dla nauczyciela. A jeszcze ma z "niego zrobić geniusza"... Najwyższa pora, aby Rodzice (tacy jak Ty) "uderzyli się w piersi" i przeanalizowali swoją pracę wychowawczo- edukacyjną dzieci w zakresie rodzicielskich obowiązków i czas, jaki na nią przeznaczają. Sądzę, że porównanie wypadłyby na niekorzyść W/W Rodziców w porównaniu z czasem pracy i zaangażowaniem W/W "Śmierdzących leni".

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!